„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinkól kaptuk kölcsön.”
Amikor ez a mára klasszikusnak számító idézet bekerült a köztudatba, a nagyszülők, szülők és gyermekek könnyezve borultak egymás nyakába a tévé előtt, hogy ez a bölcs indián mondás mennyire szép, igaz és szívbemarkoló. Mostanság azonban valahogy megkopott értelmének csillogása, és nem pusztán azért, mert minden óvodai, meg iskolai Madarak, fák napjának ezt a mondatot választották mottóul. Hanem leginkább azért, mert bár valóban megindító, de a csúf, környezetszennyező, kapitalista világ folyásán nemigen változtatott. És valljuk be rajtunk sem…
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – Pesti Mese/Nulla6egy Facebook-csoport
A legalapvetőbb probléma az, hogy bár tisztában vagyunk, milyen nehezen helyrehozható, vagy már helyrehozhatatlan károkat okoz környezetünk elpusztítása, a közvélemény által megfogalmazott aggodalmak magányos kis emberkék halk motyogásává csendesülnek a köz akaratára fittyet hányó, önző politikai, gazdasági vagy katonai érdekek nyomására. Miközben azonban a felelőtlenül pazarló gazdasági elit csak a pénz és a hatalom segítségével képes embereket maga mögé felsorakoztatni, a környezetért aggódó tömegeket a közös szándék szervezi aktív közösséggé, így próbálván az egyensúlyi helyzetet visszaállítani, illetve a közösség számára üdvös irányba billenteni azt.
Ilyen közös szándékot valósít meg a Magyarországon immáron negyedik alkalommal megrendezett Teszedd szemétgyűjtési akció. Idén először ráadásul nemcsak saját kis országunk jóérzésű embereit rántja össze ez a kezdeményezés, de általa csatlakozunk a „Let’s Clean Up Europe!” (Nosza, dzsuvázzuk ki Európát!) Európai Uniós kampányhoz, amelyhez a kontinens 32 országa csatlakozott. Amellett, hogy megtisztítjuk környezetünket a szemétől, más pozitív hozadékai is vannak az ilyen együttmunkálkodásnak. Először is könnyen megdől az olyan gyakran perverz gyönyörrel hangoztatott nézet, hogy mink magyarok semmiért nem tudunk közösen összefogni. A Teszedd évek óta gyűjti egy közös cél érdekében össze a legkülönbözőbb embereket, akik ugyanakkor ugyanott és ugyanazért dolgoznak. A közösségért. Másodszor az összeurópai kezdeményezésbe bekapcsolódván módunk nyílik túllátni a kerítésen, hogy bizony a művelt nyugaton is vannak szemetelő emberek, akik mégcsak nem is magyarok. Szóval, hogy ebben is rokonlelkek vagyunk mi, európaiak. De, hogy a környezetvédelem felelősségében is közösen osztozunk.
A harmadik, és legfontosabb szempont azonban az, hogy idővel gyermekeinknek éppoly természetes lesz környezetük rendszeres rendbetétele és gondozása, mint a tavaszi otthoni nagytakarítás. Idővel, a környezettudatosság fejlődésével arányosan remélhetőleg egyre kevesebb szeméttel találkozhatunk majd magunk körül…
Ha valaki kedvet kapott részt venni ebben a szemétszedési akcióban Budapesten is számtalan hely közül válogathat (http://szelektalok.hu/teszedd/#hol-szedjem). Bár a részvétel elvileg előzetes regisztrációhoz kötött, senki ne essen kétségbe, ha ezt elmulasztotta volna, az információs vonalon érdeklődhet a csatlakozás mikéntjéről. Vagy egyszerűen csak battyogjon ki az egyik helyszínre egy műanyag zsákkal, meg gumikesztyűvel. Érdemes tudni, hogy az akció keretében nem gyűjthető építési törmelék, elektronikai hulladék, gyógyszer, olajok és festékek, valamint akkumulátorok.
Az akcióban összegyűjtött szemetet nem lehet szelektíven gyűjteni, mert annyira szennyezett, hogy nem megoldható az újrahasznosítás. Amikor a nap végén felsorakoztatjuk az elszállításra váró szemeteszsákokat elgondolkodhatunk azon is, hogy a szeméthalom jó része újrahasznosítható lenne, ha szelektív hulladékgyűjtőbe került volna. A megelőzés, a gondos szemétkezelés tehát éppoly fontos, mint az utólagos problémakezelés. Szóval csak tudatosodjunk, közösködjünk. Legalább tisztaság lesz, meg néhány napig nem fogjuk annyira utálni a többieket a villamoson…
Minden kedves résztvevőnek szép időt és jó munkát kívánunk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS