Annak ellenére, hogy korábbi Milla Egyesület tagjai szerint Juhász Péter kapzsisága és a mozgalom gazdálkodásában fellelhető fekete pénzek játszottak főszerepet abban, hogy atomjaira hullott az egykor szép reményű szervezet, mostantól az Együtt társelnöke és belvárosi képviselője őrködhet a korrupcióval szemben életre hívott Igazmondó Alapítvány forrásai felett. A PestiSrácok.hu megtudta, Juhász Péter és Simon Mihály jogvédő kapta meg az alapítvány kasszakulcsát. Majtényi László, az alapítvány alapítója ugyanakkor mindezek ellenére sem tart attól, hogy a Milla sorsára juthat az új szervezet. Közben kiderült, a Fővárosi Főügyészség elrendelte a korábban Juhász Péter közreműködésével működő Milla Egyesület törvényességi vizsgálatát, így ügyészségi górcső alá kerülnek a Milla fekete pénzei.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Jelenleg bírósági bejegyzés alatt áll Juhász Péter, az Együtt társelnökének és belvárosi képviselőjének új üdvöskéje, az Igazmondó Alapítvány, amelyet a magyarországi korrupcióellenes harc jegyében hívtak életre. Az antikorrupciós hálózat létrehozását Juhász Péter kezdeményezte. Az Együtt társelnöke néhány hete a Facebook-oldalán dicsekedett el azzal, hogy a hálózat szervezeti és jogi háttere is biztosítottá vált, mert Majtényi László, Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke felkarolta a kezdeményezését.
“Nagyon szépen köszönöm Majtényi Lászlónak a bizalmat. Az általam kezdeményezett antikorrupciós hálózat pénzbe fog kerülni. Majtényi László létrehozta az Igazmondó Alapítványt, hogy a szükséges források előteremtéséhez meglegyen a jogi és szervezeti háttér. A kurátor, Simon Misi lesz, akivel a TASZ-nál dolgoztam együtt. Nagy tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, és ami még fontosabb, igazi jó ember. Büszkeséggel tölt el, hogy ilyen emberekkel dolgozhatok együtt” – írta közösségi oldalán a politikus.
Juhászhoz került a kasszakulcs
Az Igazmondó Alapítvánnyal és annak finanszírozásával kapcsolatban Majtényi Lászlót is megkerestük, aki kérdésünkre elárulta, az alapítvány jelenleg bírósági bejegyzés alatt áll.“Az alapítvány célja a közélet tisztaságának előmozdítása, a korrupcióval szembeni fellépés támogatása. Az alapítványban én nem fogok lényegi munkát végezni, annak az alapítója vagyok és a céljait kívánom támogatni. A szervezetet Juhász Péter és Simon Mihály jogvédő képviselik majd, ők viszik majd a munkát” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Majtényi László.
Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke kérdésünkre úgy fogalmazott, az alapítvány anyagi hátteréről, lehetőségeiről nincs információja, anyagilag ő a szerény induló vagyont leszámítva nem támogatta a szervezetet. „Feltehetően adományok és pályázatok útján juthat majd anyagi segítséghez az alapítvány, Juhász Péterék feladata a korrupcióellenes tevékenységhez szükséges források biztosítása” – fogalmazott Majtényi László. Az elnök a PestiSrácok.hu-nak elárulta, Juhász Péter és Simon Mihály felelnek majd a támogatások sorsáért. Portálunk azon kérdésére, hogy nem tart-e attól, hogy az alapítvány a Milla Egyesület sorsára juthat, az elnök azt válaszolta, hogy „Juhász Pétert ismerem, az erkölcsi szilárdsága, a korrupcióval szembeni elkötelezettsége és a tisztakezűsége tekintetében nekem nincsenek kétségeim”.
Juhász nem betett, hanem kivett
Utóbbira azért is kíváncsiak voltunk, mert korábban éppen a PestiSrácok.hu hozta nyilvánosságra a Juhász Péterhez erősen köthető Milla Egyesület elszámolását (a riport itt elolvasható). Emlékezetes, hogy ez a szervezet állt a számos nagy ellenzéki tüntetést szervező és Bajnai Gordon politikai szárnypróbálgatásaihoz teret-színpadot biztosító Egymillióan a magyar sajtószabadságért mozgalom mögött. A PestiSrácok.hu vendégszerzőjeként a baloldali értelmiségi-újságíró Sebestyén Eszter írta meg a leleplező írást, amelyből – a háborgó tagtársak fóruma és dokumentumai alapján – kiderült, hogy Juhász egyesületénél a fekete és szürke pénzek fogalma egyáltalán nem volt ismeretlen. “A Milla többek között éppen Juhász kapzsisága miatt hullott szét” – állította Sebestyén Eszter. Az egykori Milla-tagoktól kapott elszámolásban fekete pénzként szerepelnek a Juhász zsebébe vándorló összegek. Juhász egykori Millás társai szerint a mozgalom és az egyesület virágzásakor a politikus havi 1,2 milliós, más vitában 6-700 ezer forintos jövedelemigénnyel élt. A Juhász Péter millióiról vastagon megemlékező elszámolásban az is figyelemre méltó, hogy a Milla adományok nagy részét Bitó László adta. Az a Bitó László, aki lakásán rendszeresen tart ellenzéki összejöveteleket, például André Goodfriend, az USA budapesti nagykövetségének ügyvivője is részt vett egy ilyen találkozón. Bitó továbbá büszkén bevallotta, hogy a mostani ellenzéki tüntetéseket is ő finanszírozza,
15 százalék feketén
Emlékezetes videóinterjúnkban Juhász ugyanakkor “nettó hülyeségnek” nevezte az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért Mozgalom mögött álló Milla Egyesület tagjainak a PestiSrácok.hu birtokába jutott levelezésében látható kimutatást, miszerint ő a civil mozgalomnak szánt adományokból feketén eltett 15 százalékot. Kijelentette, hogy semmiféle millás pénzhez nem fért hozzá, mert a pénzeket egy háttérvállalkozás, a Milla Kft. és annak ügyvezetője, Takács Borbála kezelte. A fekete pénzek sorsa ugyanakkor egyértelműen szerepel az elszámolásban.
Lecsapott az ügyészség a feketéző egyesületre
A Milla tagok beszámolója ellenére Juhász és Simon Mihály kapta meg az Igazmondó Alapítvány kasszakulcsát. Ráadásul időközben az is kiderült, hogy Tényi István feljelentése alapján a Fővárosi Főügyészség elrendelte a korábban Juhász Péter közreműködésével működő Milla Egyesület törvényességi vizsgálatát, így ügyészségi górcső alá kerülnek a Milla fekete és szürke pénzei.
Teljes átvilágítás
A törvényességi vizsgálattal kapcsolatban Balsai István ügyvéd segítségét kértük, aki a PestiSrácok.hu-nak azt nyilatkozta, szigorú és mindenre kiterjedő vizsgálatról van szó. “Amennyiben az ügyészség megállapítja, hogy bűncselekményre utaló jel történt például az egyesület vagyonkezelésében, akkor megindíthatják a büntetőeljárást. Az ügyészség visszamenőlegesen minden elszámolást bekér, teljes átvilágítást végez. Az ilyen törvényességi vizsgálat célja annak megállapítása, hogy feltárható-e a büntetőjogi felelőssége az egyesület működtetőinek“ – húzta alá Balsai István.
Korrupció? Még nincs konkrét ügy…
A Juhász-féle Igazmondó Alapítvány alapítóját, Majtényi Lászlótól egyébként azt is megkérdeztük, miért alapítottak még egy szervezetet, hiszen az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International is hasonló profillal tevékenykedik. Majtényi kifejtette, minden korrupcióellenes tevékenységet támogat. “A nevemet is ezért adom ehhez az újszerű kezdeményezéshez, amely nemcsak Budapestre koncentráló hálózatot hozna létre, hanem szakmai, morális segítséget szeretne adni a helyi ügyek feltárásához. Juhász Péterék lokális korrupciós ügyek feltárását tűzték ki célul, de még nem tudok konkrét ügyekről. Egy ugyanakkor biztos: az elmúlt években szétrázta az országunkat a korrupció, ezért is van szükség ilyen szervezetekre, mint az Igazmondó Alapítvány” – nyilatkozta Majtényi László.
Politikai nyomásgyakorlás
Portálunk arra is kíváncsi volt, hogy célja-e a szervezetnek a politikai nyomásgyakorlás, és a büntetőjogi következmények elérése. Majtényi László szerint Magyarországon ritkaságszámba megy a korrupciós ügyek büntetőjogi következménye és nem is ez a legfontosabb. „Nem az a cél, hogy rabláncon vezessenek el embereket, hanem az, hogy Magyarországon csökkenjen a korrupció mértéke. Szerintem rossz politikai szöveg a korrupciómentes ország felemlegetése, mert ilyen nincs. Nálunk az a legnagyobb baj, hogy a korrupció mértéke és volumene már elviselhetetlen” – vélekedett Majtényi László. Hozzátette, a jövőben az alapítvány a K-Monitorral, a Transparency International Magyarországgal és az Átlátszó.hu-val is szeretne együttműködni.
(A vezető fotón Juhász Péter látható.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS