Önként tett pontot a neten évek óta zajló vitára Szily László, a bedőlt Cink.hu éléről a 444-hez ejtőernyőző blogger: maga vallotta be, hogy legalább kétféle drogot szokott használni cikkíráshoz, szpídet és herbál extasyt. Azonban a drogok szürke piacán most egy még csodálatosabb szert talált – ez pedig az okosdrog, a Modafinil, amelyet az internetről szerzett be.
– A tablettákat egy keddi napon kaptam meg kipróbálásra, szerdán pedig a tervek szerint eleve otthon írtam volna egész nap, ugyanis éppen egy határidős könyvprojekten dolgozom. Egy darab 200 milligrammos tablettát vettem be, délelőtt fél tizenegy tájban. Bejött! (…) Pár perc elteltével már nem is lehetett kérdés, hogy a tabletta lelkesen dolgozik. Hogy honnan tudom? Igazából fogalmam sincs, mert a drogok bejövetelére jellemző tüneteket egyáltalán nem, vagy minimálisan tapasztaltam. Nem zúgott a fejem, nem is kattogott, a kezem sem kezdett finoman remegni, nem ment föl a vérnyomásom, nem káprázott a szemem, nem kalimpált a szívem és ki sem melegedtem. Onnan jöttem rá egyáltalán, hogy van valami, hogy hirtelen olyan nagy kedvem támadt írni, ahogy annak minden nap történnie kéne. Sőt nemcsak, hogy kedvem lett hozzá, de késlekedés nélkül bele is vágtam, elhagyva a szokás kezdeti tökölődést. Fizikailag a bevétel utáni első órában éreztem magam a lepörgősebbnek, a lendületem ezután egyenletesen kitartott, durván 8 óra hosszat. A modafinil hatása alatt nem csináltam – praktikusan nem írtam le – semmi olyant, amit egyébként ne írtam volna” – ajánlotta olvasói figyelmébe az új könnyűdrog előnyeit Szily László.
Baromságokat ír tőle az ember
Eddigi munkásságát tekintve Szily némi önkritikával azt is megosztotta a 444-en, hogy cikkíráshoz azért kevésbé praktikus a szpíd vagy az extasy, mert “baromságokat” ír tőle az ember. “A szpíd az első pillanatokban szédítően jónak tűnik, hogy hamar ráébredj, mennyire megszívtad. Tényleg olyan gyorsan fogsz írni, mint életedben soha, csak éppen emeletes baromságokat, amiket ráadásul kifejezetten szégyellni fogsz, ha kijózanodtál.” Sajnos nem jön be Szilynek a herbál extasy sem, mert a benne lévő efedrin miatt majdnem szpídszerű tünetek jönnek nála elő. “Az efedrintől nekem ráadásul konkrétan fájt a szívem, ami lehet, hogy csak hiszti, de attól még pont olyan kellemetlen érzés, mintha okkal fájna” – panaszolta Szily, aki egyébként 2006-ban a brit nagykövetség támogatásával a Minőségi újságírásért díjat is megkapta.
Gonzó vagy kávéházi újságírás?
Szily Lászlót és 444-es főnökét, Uj Pétert a Wikipédia a gonzó újságírás hazai művelői közt tartja számon. Az Amerikában a 70-es években kialakult sajtóműfaj alapja, hogy “a tényekhez való makacs ragaszkodás nélkül is lehetséges igazat írni”, nélkülözhetetlen kellékei pedig a könnyebb és durvább tudatmódosító szerek. A gonzó újságírással a szélesebb nemzetközi közönség Terry Gilliam Félelem és reszketés Las Vegasban című kultfilmjében ismerkedhetett meg közelebbről.
Miközben a Soros György-féle alapok közel háromszázmillió forintos befektetéséből volt indexesek által alapított 444.hu immár nyíltan vállalja, hogy cikkei drog hatása alatt készülnek, a konzervatív újságírás megmarad a klasszikus tudatmódosító szerek igénybevételénél. Amit kiválóan illusztrál a PestiSrácok.hu tavalyi Polbeat című streamtv produkciója is:
A vezető kép Szily Lászlóról a Média Hungary konferencián készült.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS