A német hétköznapok manapság egy kicsit mások, mint azt mi itt Magyarországon, a béke szigetén gondolnánk. Természetesen az egyetlen valódi német ellenzéki párt, az AfD is vitatja a kormányzat járványkezelését, többek között nagyon határozottan az alapvető szabadságjogok szempontjából is. Az álláspontjuk magyar szemmel is minimum „érdekes”. A göppingeni AfD videója alatt az első hozzászóló azt írta: hihetetlen, a Stasi visszajött.
Fehér Német gyűjtése
A német kormány járványkezelése ellen tiltakozó tüntetéseket a tiltás ellenére megrendezték augusztus elsején. Berlin különböző részein, több helyen csoportosultak az emberek, akik a járványvédelmi intézkedések és Németország Covid-politikája ellen demonstráltak. A hivatalos német sajtóban úgy hívják ezeket a tüntetéseket, hogy „Querdenker”-Demos. A „Querdenker” szó szerinti jelentése az, hogy másként, furcsán gondolkodó, vagyis jelen esetben olyan ember, aki vagy oltásellenes, vagy a vírus elleni védekezés valamilyen formájával nem ért egyet, vagy ez a kettő egyszerre. Német precizitással tehát ez valószínűleg úgy értendő, hogy aki szó szerint nem ért egyet a kormány által előírt intézkedésekkel, az „másként gondolkodó”.
Ha hazai szemmel akarjuk megérteni ezt, akkor a magyarországi Gődény-hívőknél sokkal szélesebb körre kell gondolnunk, ez a futóbolondoknál sokkal tágabb társadalmi réteg Németországban. A legmeglepőbb azonban az, hogy a rendőrök mennyire agresszívek és mennyire idegesek a felvételeken (a később linkelt videóban megtekinthető). A konkrét helyzet egyiket sem indokolja, hacsak nincsenek előzetes indulataik a tüntetőkkel szemben – egy demokráciában nem lehetnének –, és/vagy nem rettegnek attól, hogy megfertőződnek és elkapják a vírust a tüntetőktől.
Németországban az illegális gyülekezésen való részvétel egyébként szabálysértés, ami legfeljebb ezer eurós bírsággal büntethető. Berlinben körülbelül ötezer tüntető volt kint az utcákon, kordában tartásuk érdekében kétezer-kétszáz rendőrt vetettek be. Kilencszázötven embert állítottak elő, vagyis a résztvevők csaknem húsz százalékát, miközben egy negyvenkilenc éves demonstráló szívinfarktusban meghalt a rendőri intézkedés közben. Az előállítottak hatvan százaléka nem berlini volt. A belinkelt cikkből az is kiderült, hogy hetvenöt rendőr megsérült, a legtöbben közülük könnyebben. A rendőrség szóvivője azt mondta: alapjaiban véve helyes volt az a stratégia, amivel egy ilyen nagy csoportosulást a lehető leggyorsabban feloszlattak. A rendőrségi szóvivő nyilatkozatában a beavatkozást a következőkkel indokolta: azért intézkedtek a rendőrök, hogy a fertőzésveszélyt minimalizálják, és feloszlassák a tömeget. Egy résztvevő az igazoltatás közben bizsergésre, viszketésre panaszkodott a karjában és mellkasában. A rendőrök azonnal elkezdték az elsősegély-nyújtást, amíg a riasztott mentő ki nem ért a helyszínre, a tüntető azonban meghalt a kórházban. Sok egyéb erőszakos esemény is bekövetkezett még aznap: Jörg Reichelt, a berlin-brandenburgi újságíró-szövetség ügyvezető igazgatóját lerángatták a biciklijéről, majd megverték.
A rendőrség azt közölte, hogy a Länderallee-nál egy csoport megfenyegette és megtámadta a rendőröket. Megpróbálták keresztültörni a rendőri láncot és kicibálni egy rendőrt, azután a hatóság könnygázt, gumibotot és fizikai erőszakot vetett be. A tüntetők a berlini Győzelmi oszlopnál azt skandálták megafonokon keresztül: „Békét és szabadságot, nem diktatúrát akarunk!” A tüntetők figyelmét hangosbemondókon hívta fel a rendőrség, hogy illegálisan csoportosulnak, és ha nem hagyják el a teret maguktól, vízágyút fognak bevetni. Ez utóbbira végül nem került sor, mert az erőszakos tüntetők szétszéledtek. Az igazi gyöngyszem azonban a göppingeni AfD videója, amelyben összerakták Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő nyilatkozatát az esemény képeivel. A videóban elhangzó szöveg:
Habár megtiltották a tüntetést, ennek ellenére incidensek, kihágások történtek és emellett több száz előállítás is. Ezen felül, leteperték azokat, akik kitörtek a tüntetők közül. Ezt a szövetségi minisztérium nagy aggodalommal vette tudomásul. Az erőszakos tevékenységek, összetűzések és a tüntetési joggal való visszaélés nem fogadható el. Az erőszaknak és a provokációnak nálunk nincs helye. Annál is kevesebb helye van a szélsőjobboldali gondolatoknak és az összeesküvés-elméleteknek, jöjjön az akármelyik oldalról.
A videó végén a német alkotmány (Grundgesetz) is feltűnik.
Vezető kép: MTI/AP/dpa/Fabian Sommer
Facebook
Twitter
YouTube
RSS