Az eddigi legsikeresebb hetet tudhatja maga mögött a TeSzedd! önkéntes hulladékgyűjtési akció, amelyen az elmúlt héten negyedmillió ember vett részt, és közel 2,4 ezer tonna illegálisan lerakott szemetet gyűjtöttek össze. A hétfőn bemutatott adatok tanúsága szerint idén is a lelkes, a környezetükért egyre tudatosabban felelősséget vállaló fiatalok gyűjtötték össze legnagyobb arányban a hulladékot a felelőtlen, párezres szemétdíjat is megspórolni hajlandó felnőttek után. Mint portálunk megtudta, a közeljövőben várhatóan a törvényi szabályozás is szigorodni fog, hogy a tilosban járók is megértsék végre: rosszul járhat, aki illegálisan próbálja lerakni a szemetét, és egyáltalán nem természetes, hogy évről-évre önkéntesek szedik fel a széthagyott hulladékot utánuk.
A számok és az eredmények tekintetében mindenképpen a legek közé sorolható a TeSzedd! tavaszi önkéntes szemétszedési akció, hiszen az elmúlt héten közel negyedmillió önkéntes az elvárások szerint közel 2400 tonna hulladéktól szabadította meg a környezetet. Ugyanakkor évek óta felemás érzések vegyülnek a hulladékgyűjtési kampányba, ugyanis bizonyos tekintetben a lelkes, a környezetükért egyre tudatosabban felelősséget vállaló fiatalok gyűjtik össze a felelőtlen, párezres szemétdíjat is megspórolni hajlandó felnőttek után a széthagyott hulladékot. Az idei év tekintetében is közel 1100 oktatási intézmény tanulói és munkatársai vettek részt a szemétszedésben, és a legtöbb önkéntest megmozgató szervezések is az oktatási intézmények közül kerültek ki. Félreértés ne essék: az önkéntesség, környezettudatosság és az arra való nevelés elengedhetetlen egy tisztább környezet kialakítása érdekében, ugyanakkor az érzékenyítés mellett az elrettentés, a szabályozási keretek szigorítása hasonlóképpen szükséges lenne, különösen annak fényében, hogy az ezzel kapcsolatos bűncselekmények felderítési aránya a húsz százalékot is alig haladja meg évek óta. Szintén fontos megjegyezni, hogy felesleges azon hangok erősítése, amelyek a teljes magyar társadalmat tennék felelőssé a szemetes környezetért, hiszen a tapasztalatok rámutatnak arra, milyen kevés számú szemetelő képes hihetetlen mennyiségű munkát kreálni azok számára, akik minden tavasszal nejlonzsákot ragadnak és összeszedik utánuk. Feltehetően a hasonló sikerű hulladékgyűjtő akciók és a törvényi szabályozás szigorítása együttesen tenné lehetővé, hogy évről-évre egyre kevesebb hulladékot kelljen összegyűjteni.
A TeSzedd! tavaszi eredményeiről Weingartner Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntarthatóságért felelős államtitkára számolt be hétfői sajtótájékoztatóján. Mint elöljáróban hangsúlyozta, a TeSzedd! önkéntes hulladékgyűjtési akció idei sikere rámutatott arra, hogy az egész ország összefogott a tisztább környezetért. Mint kifejtette: idén közel 240 ezer regisztrált önkéntes 3240 helyszínen tisztította meg Magyarország egyes közterületeit; a tapasztalatok ráadásul azt mutatták, hogy végül több önkéntes jelent meg végül a szemétgyűjtés napján, mint ahányan előzetesen regisztráltak, ezért a tavaszi nagytakarítók tényleges száma elérhette akár a 300 ezret is. Weingartner Balázs kiemelte: a megyék közül Pest, Veszprém és Borsod-Abaúj-Zemplén voltak a legaktívabbak, a fontosabb nagyvárosokat tekintve Budapesten, Veszprémben, Szegeden és Pécsett mozdult meg a legtöbb önkéntes a tisztább környezetért. Az államtitkár elmondta: mintegy 1100 oktatási intézmény vett részt a gyűjtésben, emellett 800 civilszervezet, 600 államigazgatási szerv és 600 magánkezdeményezés keretében gyűjtötték a hulladékot. Weingartner Balázs hangsúlyozta: az érintett minisztériumok közös célkitűzése, hogy a hulladék ne termelődjön újjá és évről-évre egyre kevesebb hulladékot kelljen összegyűjteni, mígnem elérkezik az az idő, amikor a TeSzedd! átalakulhat a tiszta környezetet megismerő, a környezet tisztaságát nyugtázó mozgalommá. Úgy vélte, a pozitív szemléletformálásnak köszönhetően egyre többen hisznek az elérhető tiszta környezetben, a fiatalok pedig a jó példán okulva már abba nőnek bele, hogy a szemetelés a ciki, nem a szemétgyűjtés.
Még számtalan kiskapu áll rendelkezésére a szemetelőknek, hogy megússzák a felelősségrevonást
A sajtótájékoztatón portálunk rákérdezett: az egyre népszerűbb és egyre hosszabb időtartamú hulladékgyűjtési kampányok mellett számíthatunk-e a törvényi szabályozások szigorodására annak érdekében, hogy ne érje meg illegálisan szemetelni. Weingartner Balázs portálunk kérdésére elmondta: a minisztériumok jelenleg is azon dolgoznak, hogy olyan szabályozási környezetet alakítsanak ki, amely hatékonyabban riasztja el a szemetelőket az illegális hulladéklerakástól. Hozzátette: az nyilvánvalóan nem elég, ha figyelmeztetik a szemetelőt, hiszen azzal maximum annyi érhető el, hogy pár sarokkal odébb vigyék. Úgy vélte, fontos konkretizálni a hulladéklerakás bűncselekményi mivoltát, hiszen jelenleg leginkább a tettenérés által bizonyítható rá valakire, hogy illegálisan szemetelt, de még ebben az esetben is számtalan kiskapu áll rendelkezésére a tilosban járónak, hogy kimagyarázhassa magát. Az államtitkár szerint a komplex szabályozási környezet megteremtése után elengedhetetlen lenne néhány elrettentő példával is megismertetni a társadalom érintett tagjait, hogy valóban átmenjen az az üzenet: nagyon rosszul járhat, aki illegálisan próbálja lerakni a szemetét.
A TeSzedd! csak a kezdet
Portálunk kérdésére Weingartner Balázs arról is beszélt: valóban vannak olyan hulladékfajták, amelyeket ilyenkor észlelnek ugyan az önkéntesek, de vagy veszélyes mivoltuk, vagy súlyuk (például építési törmelék esetén) miatt nem gyűjthetőek. Hangsúlyozta: ennek a problémának a megoldása érdekében indult a TeSzedd kampánnyal párhuzamosan az a pályázati kiírás, amely önkormányzatok számára biztosít többletforrást az önkéntesek által nem felszámolható hulladékgócok eltűntetésére. Hangsúlyozta: az erre elkülönített 240 milliós forrást teljesen fel is használták az önkormányzatok, így jelenleg annak a felmérése zajlik, hogy milyen többletforrások bevonására lenne szükség az összes hulladéktemető felszámolására. Mint az államtitkár hozzátette: ha úgy tetszik, a TeSzedd! csak a nulladik lépés abban a komplex folyamatban, amely az év során a szabályozások szigorításával, ösztönző programok indításával egy érezhetően tisztább környezeti állapot megvalósulása felé irányul.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI/Marjai János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS