Tovább húzódik az otthonszülés magyarországi úttörőjének tartott Geréb Ágnes ellen foglalkozás körében, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indult büntetőper, miután a védelem újabb bizonyítási indítványának helyt adott a Fővárosi Törvényszék bírói tanácsa csütörtökön.
A szülésznő és védője azt kérte, hogy bizonyítékként értékelje a bíróság a külföldi szaklapokban az oxitocin alkalmazásáról megjelent cikkeket, illetve vegyen figyelembe egy, a TV2-n megjelent, alább látható riportot is. Mivel az idegen nyelvű cikkek fordítására legalább egy hónapja lesz a fordítónak, a csütörtökre beharangozott perbeszédekre is csak március 28-án kerülhet sor. A bíró jelezte: maratoni tárgyalásra készüljenek az érintettek márciusban, hiszen az említett cikkek ismertetése után biztosan elhangzanak a védői és ügyészi perbeszédek, és Geréb Ágnes utolsó szó jogán történő felszólalása után várhatóan ítéletet is hirdet a bíróság, így a több mint egy évtizede húzódó ügy végére érhetnek.
Veszélyeztetett terhességek és óriás baba
Mint ismert, az egyik, tragikus kimenetelű eset még 2003 decemberében történt. A kórházi helyett az otthonszülést és Geréb Ágnes csapatát választó, ikreket váró anya egy XII. kerületi magánlakásban szülte meg gyermekeit. Az első babát gond nélkül világra segítették, ikertestvére szívhangja viszont már a méhben gyengülni kezdett. Geréb ezért felnyitotta a méhburkot, és vénásan adott oxitocininjekció segítségével 3-4 percen belül levezette a szülést. A baba viszont ezután sem lélegzett, újra kellett éleszteni. Gerébék szívmasszázst és ambuballonos lélegeztetést alkalmaztak, de ezzel sem sikerült teljesen stabilizálniuk az újszülött állapotát. Az újraélesztés alatt valaki értesítette a mentőket, a gyereket pedig a 9 percen múlva kiérkező Cerny-mentőegység vette kezelésbe. Az újszülött így is visszafordíthatatlan agykárosodást szenvedett, és pár hónap múlva meghalt. Egy 1992-es egészségügyi rendelet szerint az ikerterhesség magában olyan veszélyeztető tényező, ami kizárja az otthon szülést – Geréb mégis vállalta a szülés levezetését. A második, súlyosabb vádpont a gondatlanságból elkövetett emberölés: 2007-ben Geréb Ágnes egy kislányt próbált világra segíteni, szintén háborítatlan körülmények között, de a 4,5 kilós baba válla beakadt, csak feje szabadult ki a szülőcsatornából. A szülésznő itt is oxitocint használt, de a baba nem mozdult, és hiába próbálta az újszülött fejét két irányban, 90-90 fokban elfordítani, ez sem hozott eredményt. A vajúdó nőt végül kórházba vitték, és 38 perc múlva gátmetszéssel világra hozták a gyereket – az életét viszont már nem tudták megmenteni.
Nem jogerősen már kapott fogház-, és börtönbüntetést is
A szülésznő több mint háromezer szülést vezetett le eddig. 2012 februárjában ítélték két év letöltendő fogházbüntetésre négy otthonszüléses esettel összefüggésben egyrendbeli, halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, valamint egyrendbeli, maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt. 2015 márciusában – a Geréb mellett szóló új bizonyítékok hatására – ugyanakkor perújítást rendelt el a Fővárosi Ítélőtábla. Egy másik ügycsoportban nem jogerősen egy év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Geréb Ágnest. A vádlottat ekkor háromrendbeli, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésben, kuruzslásban és felbujtóként elkövetett közokirat-hamisításban találta bűnösnek a fővárosi II. és III. kerületi bíróság, és három évre eltiltották foglalkozása gyakorlásától is. Azért döntöttek így, mert a szülész eltiltás hatálya alatt is vezetett le otthon szüléseket, és egy többszörösen veszélyeztetett terhes kismamát is vállalt – utóbbi gyereke később a kórházban meghalt.
Kegyelmi kérvények Áderhez
Geréb Ágnes még 2012-ben fordult Áder Jánoshoz kegyelmi kérvényével, a köztársasági elnök azonban a büntetőeljárás megszüntetésére vonatkozó kérelmet elutasította, a végrehajtási kegyelmi kérvényét pedig a jelenleg is folyamatban lévő bírósági eljárás jogerős lezárása után bírálja el. Áder akkor kifejtette:
„Demokratikus jogfejlődésünknek köszönhetően Magyarország jogrendje – az Európai Unió szabályaival összhangban – nemcsak elismeri, hanem egy 2011-ben alkotott új jogszabály révén ma már biztosítja is az otthonszülés lehetőségét, ezzel is elismerve és kiszélesítve a gyermekáldást vállaló nők önrendelkezési jogát abban, hogy nagyobb szabadsággal, több beleszólással rendelkezhessenek gyermekük világra hozatala körülményeinek megválasztásába. Dr. Geréb Ágnes sokat tett az anyák háborítatlan szüléshez fűződő jogai kiszélesítése érdekében, így nevéhez fűződik az apás szülés lehetőségének kórházi protokollba illesztése, és az otthonszülés elismertetéséért folytatott szakmai tevékenység is. Egy jogállamban azonban nincs az a fontos társadalmi küldetés vagy indok, amely bárkit a hatályos törvények fölé emelhetne. A jogállamiság és a jogbiztonság minden körülmények között valamennyi állampolgártól megköveteli a jogszabályok betartását, így mindenki tartózkodni köteles a törvényben rögzített normák megsértésétől. Ez alól dr. Geréb Ágnes sem lehet kivétel. Mint ismeretes, két ügyében lefolytatott és jogerős ítélettel zárult bírósági eljárás súlyos jogsértést állapított meg tevékenységével kapcsolatban, egy másik, jelenleg is folyamatban lévő bírósági eljárás pedig azt vizsgálja, hogy további normasértések is a terhére róhatók-e. Az igazság és törvényesség érvényre juttatásánál semmi sem lehet fontosabb, mely egy jogállamban egyedül az igazságszolgáltatás, a független bíróság feladata és felelőssége. Az igazság körültekintő és pontos feltárása érdekében dr. Geréb Ágnes büntetőeljárás megszüntetésére vonatkozó kérvényét elutasítom, végrehajtási kegyelmi kérvényét pedig az ügyében jelenleg is folyamatban lévő bírósági eljárás jogerős lezárását követően bírálom el.”
Címlapkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS