A jelenleg hárommillióra becsült, EU-s országból, illetve Svájcból származó munkavállalóból eddig egymillió szerezte meg a letelepedési engedélyt az Egyesült Királyságban a brexit utánra is – írja a Politico.
A letelepedési engedély azok szerezhetik meg, akik 2020. december 30. előtt már öt éve az országban laktak, de lehet kérni elő-letelepedési engedélyt is. A brit kormány még márciusban adta meg a lehetőséget az állandó tartózkodási lehetőség megszerzésére azért, hogy a már náluk élő EU-állampolgároknak ne kelljen elhagyniuk az országot a britek az unióból való távozása után. Boris Johnson színrelépésével egyre valószínűbbé kezdett válni az alku nélküli brexit, ezzel együtt a roham is megindult a letelepedési engedélyekért: csak júliusban 150 ezer ott élő külföldi jelentkezett a papírért. A legtöbb letelepedési engedélyt lengyel állampolgárok kérték, 179 800-an, a második Románia 141 200-zal, a harmadik pedig Olaszország 121 600-zal. Az országban élő 350 000 magyar közül viszont eddig csupán 31 500-an kérelmezték az engedélyt.
Catherine Bernard, EU-s munkajogi professzor azt mondta a lapnak: az egyszerű letelepedési procedúra mindenképp pozitívum, az viszont nem, hogy az ott élő külföldiek többsége még mindig nem kezdte el, és a tapasztalatai szerint leginkább azért nem, mert fel sem mérik a fontosságát.
Forrás: Azonnali/Politico; Fotó: MTI/AP/Frank Augstein
Facebook
Twitter
YouTube
RSS