Rendkívüli mértékben javult Magyarország közbiztonsága a 2010-es kormányváltás óta. A nagyobb létszámú rendőrségnek, a jogszabályi környezet változásainak és többek között a közfoglalkoztatásnak is köszönhetően 2010 óta jelentősen mérséklődött a regisztrált bűncselekmények száma. A rendőrök nemcsak a bűnözők, hanem az illegális migránsok ellen is védik Magyarország polgárait – hogy mennyire sikeresen látják el feladatukat, jelzi: a lakosság bizalmi indexe a rendőrség felé meredeken emelkedik.
A 2010-ben hatalomra került Orbán-kormány kulcsfontosságúnak tekintette az ország közbiztonságának helyreállítását, a bűncselekmények számának csökkentését, s ezáltal az emberek biztonságérzetének növelését. Ennek érdekében nekilátott a rendőrség megerősítésének, mindenekelőtt a hivatásos állomány bővítésének.
-
2010 óta a tiszthelyettesi állomány 3500 fővel, a határrendészeti feladatokat ellátó állomány pedig 600 fővel gyarapodott.
-
Jelenleg egy 2016 augusztusi kormánydöntés alapján a rendőrség hivatásos állományának 3000 fővel történő megerősítése zajlik.
-
Mindez azt jelenti, hogy hamarosan összesen 7100 fővel többen teljesítenek szolgálatot a rendőrségnél, mint 2010-ben.
Ám nemcsak a rendőrség létszámának bővítése, hanem az infrastrukturális feltételek javítása is gőzerővel folyik. 2010 óta 18 új rendőrőrsöt hozott létre a kormány, és eközben 6170 szolgálati autóval gyarapodott a rendőrség járműparkja. Jelentősen fejlesztették a körzeti megbízotti szolgálatot is: ma már Magyarország minden településének van körzeti megbízottja.
Kevesebb bűncselekmény
A nagyobb létszámú rendőrségnek, a jogszabályi környezet változásainak (például a többszörösen visszaeső, erőszakos bűnözők társadalomból való elkülönítése, „három csapás” törvény elrettentő erejének), a közfoglalkoztatás másodlagos következményeinek és számos más hatásnak köszönhetően 2010 óta jelentősen mérséklődött a regisztrált bűncselekmények száma. Például:
-
a közterületen elkövetett bűncselekmények száma 2010 óta 53,8 százalékkal csökkent,
-
a lakosság szubjektív közbiztonságérzetét leginkább veszélyeztető kiemelt bűncselekmények száma 2010 és 2016 között 46,7 százalékkal csökkent.
A közlekedésbiztonság szintén sokat javult, különösen a halálos kimenetelű közúti közlekedési balesetek és az azokban elhunytak száma csökkent. 2010-ben 649 halálos közúti baleset történt, ám 2016-ra ezeknek a száma 556-ra apadt.
-
Az ország közútjain 2016-ban 133-mal kevesebben haltak meg, mint 2010-ben.
Visszaszerzett közbizalom
Több a rendőr az utcákon, kevesebb bűncselekmény történik, ráadásul rendőreink sikeresen védik az ország határait az illegális bevándorlók ellen. Mindezek tükrében nem csoda, ha a rendőrségbe vetett lakossági bizalom hihetetlenül megnőtt 2010 óta. Ezt nem csak a közvélemény-kutatások, hanem az önkormányzatok, oktatási intézmények és szülői közösségek véleményét kikérő felmérések is alátámasztják. A lakosság bizalmi indexe a rendőrség felé a 2010-es 65 százalékról 2017 februárjára 77, 2017 őszére pedig 78,5 százalékra nőtt.
Komoly béremelés az egyenruhásoknak
A kormány látványosan megemelte a rendőrök illetményét az elmúlt években, hogy még vonzóbbá tegye a fiatalok számára ezt a hivatást. A bérfejlesztés révén 2016 és 2018 között átlagosan 50 százalékkal emelkedik majd az egyenruhások fizetése. Nézzünk két konkrét példát:
-
Míg 2010-ben egy tízéves szolgálati viszonnyal és felsőfokú végzettséggel rendelkező nyomozótiszt 302 ezer forintot keresett, addig ma 438 ezer forint a fizetése – vagyis csaknem a másfélszerese
-
Egy ötéves szolgálati viszonnyal rendelkező, érettségizett járőrvezetőnek, aki 2010-ben még csak 205 ezer forintot keresett, jövőre már 297 ezer forint lesz az illetménye.
A rendőrség 22 milliárd forintos többlettámogatással számolhat 2018-ban, amelyből 5 milliárd forintot költenek az elhasználódott autók cseréjére és a határellenőrzési rendszert is fejlesztik.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula- PestiSrácok.hu
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS