Töretlen a népszerűsége a honvédkadét-programnak: már több mint hétezren tanulnak ebben a képzésben – idézte a honvédelmi minisztert a Honvédelmi Minisztérium közleménye. Mint ismert, a PestiSrácok.hu már a program indítása óta élénk figyelemmel kíséri a kadétképzést. Nem csupán portálunkon megjelent írásokkal, de videós riportokkal és interjúkkal is segítettük a honvédkadét-oktatás fontosságára felhívni a figyelmet. Eddigi írásainkból ide kattintva válogathatnak kedvükre.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf közölte: több mint ötven százalékkal, csaknem 2500-zal többen tanulnak a honvédkadét-programban az előző évhez képest. A miniszter kiemelte: a programban részt vevő iskolák száma az elmúlt öt esztendőben folyamatos emelkedést mutatott, 2021-hez képest pedig több mint negyedével nőtt. A honvédkadét-program, amely a középiskolások számára élményszerűvé teszi az ismeretek elsajátítását, három szinten működik. A honvédkadétok közismereti képzésében a honvédelmi alapismeretek oktatására helyezik a hangsúlyt, a szakképzés keretében pedig – hét szakirányban – honvédkadét szakmát oktatnak a technikumokban.
A honvédkollégiumok a speciális napirendnek és a katonapedagógusoknak köszönhetően a legintenzívebb honvédelmi nevelést képesek biztosítani, miközben a közismereti képzést, illetve a szakképzést kötelező bentlakással egészítik ki. A 2022/23-as tanévtől már négy oktatási intézményben – a debreceni, a nyíregyházi, a szolnoki és a hódmezővásárhelyi kollégiumban – élhetnek ezzel a lehetőséggel a diákok. A honvédkadét-program 2017-ben váltotta a tárca korábbi pályaorientációs programját, amely nemcsak nevében, hanem tartalmában és alapvető célkitűzésében is megváltozott, ezzel új alapokra helyezte a honvédelmi nevelést.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hangsúlyozta: a jelenlegi biztonsági helyzet megerősítette a magyar kormányt abban a célkitűzésben, hogy egy erős, jól felszerelt és jól szervezett haderőt építsen ki.
A magyar történelem legfontosabb pontjai harci cselekményekhez köthetők, a magyar katonai hagyományok jelentősége az ország fejlődésében elvitathatatlan. Ezeknek a tradícióknak a továbbélése pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy hazánk a modern kor kihívásaira méltó választ adni képes haderővel rendelkezhessen
– emelte ki.
Magyarország Közép-Európa egyik legnagyobb mértékű haderőfejlesztési programját hajtja végre, amelynek keretében az eszközállomány modernizálása mellett fő cél a személyi állomány elismertségének, a katonai pálya megbecsültségének visszaállítása. A honvédelmi alap jelenti a biztosítékot a katonai illetmények kétlépcsős, összesen átlagosan 25 százalékos emelésére
– mondta, hozzátéve: a honvédelmi szolgálat lehetőségeinek kibővítése mellett a fiatal nemzedék honvédelmi ismereteinek szélesítésével a diákok megismerhetik Magyarország katonanemzeti gyökereit, hagyományait.
Október elsejéig 121 középiskola csatlakozott a programhoz, amelyben már 7109 kadét tanul: közismereti képzésben 5123, szakképzésben 1671, honvédkollégiumban 315 diák. A képzés mindkét nem körében népszerű, hiszen a kadétok 35 százaléka lány
– ismertette Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Mint ismert, a PestiSrácok.hu már a program indítása óta élénk figyelemmel kíséri a kadétképzést. Nem csupán portálunkon megjelent írásokkal, de videós riportokkal és interjúkkal is segítettük a honvédkadét-oktatás fontosságára felhívni a figyelmet. Eddigi írásainkból ide kattintva válogathatnak kedvükre.
Különleges harcászati módszerrel képzik a kadétokat
Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy új módszerrel képezzék ki a kadétokat a Magyar Honvédségnél. A katonák kézitusa-technikájának kidolgozása dr. Zöllei Zoltán alezredes nevéhez fűződik. A szakember a kyokushin karate, a középkori japán lovagoktól eredő jiu-jitsu és az izraeli krav magán alapuló technikákat ötvözte egy stílussá és fejlesztette tovább. Fontos tudni, hogy a kiképzés célja nem az, hogy ölésre oktassák a katonákat, de az edzéseken megtanulnak bánni a késsel és a gyalogsági ásóval is, valamint olyan ütéseket és rúgásokat is elsajátítanak, amelyekkel képesek hatástalanítani ellenfelüket. Ezt a technikát oktatják a honvédkadétoknak és a rendvédelmiseknek is. A Zöllei alezredes által kifejlesztett módszertant a világ számos országában elismerik és alkalmazzák, így a honvédkadét-képzésben is kiemelt figyelmet fordítanak ennek elsajátítására.
A kézitusa definíciója a “hideg fegyverrel történő test test elleni küzdelem”. A “hideg fegyver” jelenthet kést vagy bármilyen más szúrószerszámot, de akár egy golyó nélküli gépkarabélyt vagy egy letört nyakú borosüveget is. Az alezredes elmondása szerint a magyar honvédségnél a kézitusa-képzés a hetvenes évektől a nyolcvanas évek végéig a legendás hírű, ma már nyugdíjas Furkó Kálmánnak köszönhetően a kyokushin karatén alapult. A nyolcvanas évek végén érkeztek aztán Magyarországra koreai szakemberek, akik kifejezetten harcra, küzdőszellemre oktatták a katonákat. Közben nemzetközi szinten egyre elterjedtebbé vált a japán gyökerekkel rendelkező jiu-jitsu, később pedig a krav maga is. Utóbbit vette át szinte teljes egészében például a lengyel hadsereg.
Rendkívüli riadalmat váltott ki balliberális körökben a honvédelmi oktatás újraindítása, szerintük ugyanis a kormány a hazaszeretet militarizálására készül – jelentsen ez bármit is. A honvédelmi képzés miatt önkívületi állapotba került liberális gittegylet tagjai egyebek mellett azt sérelmezték, hogy a diákok alapvető katonai ismereteket, harcászatot és önvédelmi technikákat is megismernek, ami nyilván vérlázító – legalábbis szerintük. Az általuk megélt valóságban vélhetően hatékonyabb lenne nyuszisimogatással megvédeni a hazát és helytállni egy éles bevetésen, mint a már megszerzett katonai tudással, amiről egyébként meggyőződéssel állítják, hogy káros hatással van a fiatalokra.
A kadétképzés kíméletlen kritikai dömpingje közben, annak ízekre szedése mellett arról azonban mélyen hallgattak a független-objektív, haladó szellemiségű liberális hazafiak, hogy a programban egy nemzetközileg elismert, egyedülálló magyar módszerrel tanulnak például kézitusát a diákok. A technikát dr. Zöllei Zoltán ny. alezredes fejlesztette ki, aki korábban, a Pesti TV-nek adott interjúban kiemelte: a honvédelmi nevelés nem pártpolitikai, hanem nemzeti kérdés.
Balogh Zsolt tartalékos alezredes, honvédkadét-képzési szakértő, szaktanáralezredes, a honvédkadét-program szaktanára Az Ügyben úgy fogalmazott: az iskolában tanítanak katonai ismereteket, hadtörténelmet, kéthetente lövészet van, haditechnikai ismereteket tanulhatnak, és megszerezhetik az európai számítógép-kezelői jogosítványt is. A kadétoknak különleges tantárgyaik is vannak, így például a geopolitikai földrajz, ahol a térképészeti ismereteken át jutnak el egészen a társadalmi elemzésekig. Ugyanakkor az idegen nyelvet sem hanyagolják el, hiszen katonai vezetőként, altisztként vagy tisztként mindenképpen szükség lesz legalább egy alapfokú angolnyelv-vizsgára.
A képzés abban is rendhagyó, hogy a heti öt testnevelésóra mellett még van két önvédelemóra is, később, a 11–12. osztályban pedig katonai közelharcot is tanulnak a kadétok. Ezeket a foglalkozásokat náluk Zöllei Zoltán alezredes tartja, aki elismert szakember ezen a területen. A Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Than Károly Ökoiskolája, Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája pedagógusaként Balogh Zsolt azt is hangsúlyozta, hogy a fiatalokhoz valóban meg lehet találni az utat, tapasztalataik szerint elsősorban a sport révén, ezért honvédelmi, katonai versenyeket rendeznek az iskolákban és egyéb helyszíneken. Az alezredes kifejtette azt is, hogy komoly marketing és kemény munka kellett az induláshoz, de jól jelzi a sikert, hogy még mindig kiemelt az érdeklődés a képzés iránt.
Nálunk több, mint ötszörös volt a túljelentkezés; biztos vagyok abban, hogy ez annak is köszönhető, hogy már híre ment a honvédkadét-képzésnek a szülők, diákok által. Rengeteg pozitív visszajelzést kapunk, ami megerősít bennünket abban, hogy jó úton járunk. Fontos látni, hogy igen komoly munka áll amögött, hogy a diákok a 12. osztályban is ezt a pályát válasszák majd. Az első osztály, amely a honvédkadét-képzésben indult, most tizedikes, ők még nagy motivációval rendelkeznek, kilencven százalékban katonai pályán képzelik el a folytatást. Sok támogatást kapunk a Honvédelmi Minisztériumtól, a Honvédelmi Sportszövetségtől, a Magyar Honvédségtől is munkánkhoz, amiért köszönet illeti ezeket a szerveket, de hálásak vagyunk az intézmény fenntartójának és a pedagógusoknak is a segítő együttműködésért
– fogalmazott a Pesti TV-nek adott interjúban Balogh Zsolt. A teljes riportot itt nézheti meg:
Forrás: PS-összeállítás/Honvedelem.hu/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS