Új helyzetet hozott az EP-választás – mondta el Török Gábor politológus az Inforádióban. Szerinte a választók könnyebben pártolnak át épp esélyesebbnek tűnő pártokhoz. Egyik párt sincs ugyanakkor vezető szerepben, ahhoz kellene egy ellenzéki Orbán Viktor, ám ennek nyoma sincs. Az előválasztás siker volt az ellenzéknek, Kálmán Olga színre léptetése is jó ötlet volt, csak Kálmán rossz politikusi teljesítménye miatt végül kudarc lett. Török Gábor szerint az is csak Gyurcsányék illúziója, hogy az ellenzék vezető ereje a DK.
2006 óta nem volt olyan választás, amit ne a Fidesz nyert volna meg; ennek okait többen többféleképpen látják – mondta Török Gábor az Inforádióban; az interjút a hvg.hu szemlézte. A politológus szerint a gazdasági eredmények és helyzet is megalapozta ezeket a sikereket, nemcsak a médianyomulás, a migráció tematizálása vagy a rezsicsökkentés. Az EP-választás az ellenzéki pártoknál új helyzetet teremtett: egy, a 2014-eshez hasonlóan meglepő EP-választási eredmény után nem állt vissza az MSZP hegemóniája, mint korábban, hanem a DK és a Momentum is erősebb maradt, a Jobbik meg az LMP a túlélésért küzd. Török szerint nem a DK az ellenzék vezető ereje; ezt az ellenzék esetleges kritizálója vagy egy DK-s politikus mondhatja, de nincs igaza. Egy vezető pozícióhoz vagy egy megegyezés kellene a pártok között, amire nincs esély, vagy a szavazóknak kéne átpártolni az egyik párthoz, ez sem várható. Bár az ellenzéki szavazók ma már sokkal lazábban kötődnek a pártokhoz, könnyebben pártolnak át egy másik párthoz – Török szerint viszont ez a párt nem a DK. Ha lenne az ellenzéknek egy Orbán Viktora, a tábor felsorakozhatna egy ellenzéki vezető mögött, de ennek nyomát nem látni.
Török Gábor úgy vélekedett, Kálmán Olgát jelölni a főpolgármester-jelöltnek a DK részéről utólag nem tűnik jó lépésnek, de logikus lépés volt az EP-választás után. Ez hatalmi szempontból nem volt rossz ötlet; ami rossz volt, az Kálmán Olga, mint politikus: nem volt elég a politikusi teljesítménye, nem volt jó a kampányban. Ez a rossz teljesítmény élesztette újjá Karácsony elnyúlt, beszürkült kampányát; Karácsony maga már-már bukott politikus volt az EP-választás idején, de szárnyakat kapott Kálmán színrelépésekor. A politológus szerint az ellenzéknek siker volt az előválasztás: nem fulladt érdektelenségbe, nem nyírták ki egymást a pártok, nem volt vita a végeredmény elfogadásával és nem hekkelte meg a választást technikailag senki. Karácsony Gergely győzelmével nem az MSZP nyert, ő egy különálló politikus; Kálmán Olga esetleges győzelméből viszont a DK profitált volna. És Botka László esetleges szegedi győzelme sem az MSZP-t erősíti majd, hanem Botkát.
Az önkormányzati választásról azt mondta Török: az számít, hogy ki a regnáló főpolgármester, és nehezebb leváltani, ezért lenne nehéz például a fővárosban megteremteni az ellenzéki fölényt, és ehhez csak hozzájárul a központi hatalom, a Fidesz erőforrás-fölénye. Szerinte a fővárosban Karácsonynak ötven százalék esélye van a győzelemre, a fővárosi polgármesteri pozíciók esetében pedig a fele lehet ellenzéki maximum. A megyei jogú városokból pedig ha az eddigi kettőhöz hármat-négyet hozzá tudna tenni, az siker lenne. A kivéreztetett ellenzéknek ez úgy kellene, mint egy falat kenyér; ebből lehetne építkezni, lehetnének vezető politikusaik hatalmi pozícióban. Az önkormányzati választás jelentősége abban áll Török szerint, hogy ellenzéki siker esetén visszaigazolja a széles körű összefogás értelmét, kudarc esetén pedig valami nagyon más politikát kell választaniuk a Fidesz ellenfeleinek.
Forrás: hvg.hu; Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS