A vádlottak észrevételeivel folytatódott hétfőn a hetvenegy migráns két évvel ezelőtti halála miatt indított büntetőper a Kecskeméti Törvényszéken. A vádlottak száma október végén tizenegyről tizennégyre emelkedett, mivel egy ugyancsak embercsempészés miatt indított nyomozás lezárása után egy másik ügyet is a parndorfi aktákhoz csatoltak a hatóságok. A halálkamion rémtörténetében több terhelt is életfogytig tartó fegyházra számíthat.
Tagadta az embercsempészek beszervezését az úgynevezett halálkamionos ügy XIII. rendű vádlottja a hetvenegy illegális bevándorló két évvel ezelőtti halála miatt indított büntetőper hétfői tárgyalásán a Kecskeméti Törvényszéken. A bolgár állampolgárságú férfi sofőrként vett részt azokon az utakon, amelyeken a csoport tagjai több ezer migránst csempésztek Magyarországról Nyugat-Európába 2015 első felében, de állítása szerint nem volt tudomása arról, hogy a társaság vezetői bűnszervezetet hoztak létre. A vádirat adatai szerint a férfi három további tagot szervezett be a csempészhálózatba, és számos úton vett részt Ausztriába, eközben néha bevándorlókat szállított, máskor pedig úgynevezett előfutóként segítette a bűncselekményeket. Az előfutók feladata az volt, hogy migránsok nélkül előreküldött autókból figyelték az osztrák hatóságok tagjainak mozgását, és ezeket az információkat megosztották a szervezet vezetőivel, hogy minél kisebb legyen a bevándorlókat szállító tagok lebukásának veszélye.
Ismert, a vádlottak 2015 augusztusában Kecskemét környékén zsúfoltak be hetvenegy embert – közöttük nőket és gyermekeket – egy szellőzés nélküli, belülről nem nyitható hűtőkamionba. A migránsok már az út elején hangoskodtak, segítségért kiáltoztak a raktérben, de a sofőrök nem álltak meg, állításuk szerint ezt a bűnszervezet szerbiai, afgán származású vezetője megtiltotta nekik. Az utasok végül elcsendesedtek, majd a kocsi is megállt az ausztriai Parndorf közelében, de a migránsok addigra már életüket veszítették, halálukat a levegőtlen raktérben fulladás okozta. Mivel az orvosszakértő megállapította, hogy mindannyian még Magyarország területén haltak meg, a történtek miatt indított büntetőeljárás a hazai szervek feladata.
A társaság pere az idei nyár elején kezdődött a Kecskeméti Törvényszéken, az eljárásban először tizenegy ember állt a bíróság elé, majd számuk október végén tizennégyre emelkedett, Ennek oka, hogy egy ugyancsak embercsempészés miatt indított ügyet a nyomozás lezárása után egyesítettek a parndorfi perrel, mivel az elkövetők között nagy az átfedés. A társaság tagjainak többsége bolgár állampolgár, de vannak libanoniak és afgánok is. A vádiratban szereplő bűnszervezet vezetője egy korábban Szerbiában élő afgán férfi. A többi vádlott korábban azt vallotta, hogy rettegtek az őket számos alkalommal életveszélyesen megfenyegető afgántól. A csoport tagjai a vizsgálat adatai szerint 2015 februárjától a parndorfi fuvarig ezerkétszáz migránst csempésztek Nyugat-Európába, és ezen a számítások szerint több millió eurót kerestek. A pénz legnagyobb részének nyoma veszett, mivel azt a bűnszervezet vezetője Afganisztánba továbbította a rokonainak.
A csoport tagjait bűnszervezetben, a csempészett személyek sanyargatásával, részben üzletszerűen elkövetett embercsempészés bűntettével vádolják. Négy vádlottnak ezen kívül különös kegyetlenséggel, több, részben tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés miatt is felelnie kell. Az ügyészség négy vádlottra életfogytig tartó, a többi embercsempészre határozott idejű fegyházbüntetést kért.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS