Internetes források alapján a 2024-es árvíz okozta összes biztosított kárt, amely a gazdasági kárnak csak egy töredékét fedezi, a 2-3 milliárd euróra becsülte. Ausztria esetében a VVO, az osztrák biztosítószövetség 600-700 millió euróra becsülte a kárt, a Cseh Köztársaság esetében pedig a biztosított kárt eredetileg 750 millió euróra becsülték. Az áradások mintegy kétmillió embert érintettek – írja a Tűzfalcsoport.
A 2024. szeptember 18-i adatok szerint. Több tízezer embert evakuáltak, és legalább 28 ember életét vesztette. Nyugati szomszédunknál Alsó-Ausztriát sújtotta a legsúlyosabban, az egész tartomány napokig „katasztrófaövezet” volt – öt halálos áldozattal és több százmillió eurós kárral
– írja az oknyomozó portál.
- Országokra lebontva az eseményeket így összegzi:
Szeptember 18-án Észak-Olaszországban heves esőzések kezdődtek, amelyek kiterjedt áradásokhoz és földcsuszamlásokhoz vezettek. Emilia-Romagna tartományban iskolákat zártak be, a vasúti összeköttetések sérültek, és az utak járhatatlanok voltak a földcsuszamlások miatt.
- Lengyelországban több, a veszélyzónában lévő falut evakuáltak. Szeptember 15-én reggel jelentették a lengyel hatóságok az első vízbefulladást, Nysa településen mintegy 44 000 embert kellett evakuálni a fenyegető gátszakadás miatt. Szeptember 16-án katasztrófahelyzetet hirdettek Alsó-Szilézia, Szilézia és Opole vajdaságok egy részére. Szeptember 17-én ezt kiterjesztették mindhárom vajdaságra. Szeptember 18-án a halálos áldozatok száma Lengyelországban hat volt.
- A Cseh Köztársaságban biztonsági okokból számos rendezvényt töröltek, és az elárasztott területeken élő embereket arra kérték, hogy az esetleges evakuáláshoz tartsanak készenlétben vészcsomagokat, és ürítsék ki a pincéket. Prágában a Moldva-parti városközpontot elővigyázatosságból mobil árvízgátakkal zárták le. Szeptember 14-én Brünnben elővigyázatosságból kiürítettek egy kórházat. Az ország nyugati részén a viharok miatt mintegy 60 000 ember maradt áram nélkül, ez a szám szeptember 15-re több mint 250 000 háztartásra emelkedett.
A Tűzfalcsoport emlékeztet, Ursula von der Leyen, az EU Bizottság elnöke 10 milliárd euró összegű segélykifizetést jelentett be az érintett országoknak, Magyarországot – ahonnan a fentiekhez hasonló hírek még érintőlegesen sem érkeztek – azért büntetik minden jel szerint, mert túl sikeres volt az árvízi védekezés a kormányzat részéről.
Tűzfalcsoport; Fotó: MTI/EPA/PAP/Lech Muszynski
Facebook
Twitter
YouTube
RSS