Morális és jogi értelemben is következmények nélkül maradhatott annak a politikai és ideológiai holdudvarnak a tevékenysége, amelyik a mai napig próbálja Gyurcsány Ferencet hősként beállítani – jelentette ki Schiffer András LMP-s politikus azon az őszödi beszéd tíz éves évfordulója kapcsán megtartott kerekasztal-beszélgetésen, ahonnan most a két ellentétes politikai oldalon álló előadó fontosabb gondolatait gyűjtöttük össze. Schiffer arról is beszélt, Gyurcsány a magukat szakértőként beállító baloldali politikusokat is magával rántotta, mert kiderült, nemcsak Gyurcsány játszik szerepeket, de frakciójának sem volt semmilyen identitása. Gulyás Gergely ugyanakkor arról beszélt, az MSZP megtehette volna, hogy kihátrál Gyurcsány Ferenc mögül, de ezt is csak azért tették meg, mert az őszödi beszéd kiszivárgott. A fideszes politikus szerint demokratikus hatalom a rendszerváltás után még sosem aljasodott le arra a szintre ahová Gyurcsány Ferenc és kormánya, amikor az erőszak elszabadult az utcákon. Az ügyészek és a bírák pedig, akiket azóta sem vontak felelősségre tulajdonképpen ahhoz asszisztáltak, hogy egy félőrült miniszterelnök megtarthassa a hatalmát. Gulyás Gergely ugyanakkor visszautasította, hogy az elszámoltatás a Fidesz miatt maradt volna el. Hangsúlyozta, éppen azon látszik, hogy Magyarországon visszaállt a demokrácia, hogy a Kormány politikai erőként megtette, amit törvényes keretek között megtehetett.
Böszmeségem története címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a XXI. Századi Intézet az őszödi beszéd tíz éves évfordulója alkalmával. A Terror Háza múzeumban tartott eseményen felszólalt Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, Schiffer András ügyvéd, volt országgyűlési képviselő, Galló Béla politológus és Megadja Gábor eszmetörténész.
Gyurcsány a tünet
Schiffer András a beszélgetés során hangsúlyozta, az őszödi beszéd a tulajdonképpeni posztkummmunista korszak vége volt. Ugyanakkor nem értékeljük helyesen ezt az időszakot, ha pusztán Gyurcsány Ferenc személyét diabolizáljuk, hiszen a pártelnök felbukkanása maga is válságtünet volt, a magyarországi modell addigra fulladt ki.
Schiffer András arról is beszélt, hogy máig nem lehet választ adni arra, milyen mértékben felelős Gyurcsány a 2006-os eseményekért, és ez a Fidesz-kormány erkölcsi tehertétele. Hozzátette, elmaradt a felelősségrevonás, holott a Fidesz felállította a KEHI-t és időközben két elszámoltatási kormánybiztost is kinevezett. Gyurcsány egyenes adásban dicsekedett el, hogy ő utasította a rendőröket, holott erre semmilyen felhatalmazása nem is volt, és még ezért sem vonták felelősségre. Schiffer hangsúlyozta, a legfájóbb, hogy morális és jogi értelemben is következmények nélkül maradhatott annak a politikai és ideológiai holdudvarnak a tevékenysége, amelyik megpróbálta védeni a védhetetlent, akik megpróbálták Gyurcsány Ferencet hősként beállítani. A politikus szerint a Fidesz semmit nem tett ezekkel a valóságmagyarázókkal, hivatásos kitüntetés-visszaadókkal szemben, és ez sok mindent elmond erről az országról. Megjegyezte, Gyurcsány környezetéből sokan lettek azóta diplomaták.
A baloldali “szakértőkről” is lerántotta a leplet
Schiffer elképesztő állításnak nevezte, hogy a Fidesz rendezte volna meg a 2006-os zavargásokat. Hozzátette, ha így is lett volna, akkor Gyurcsánynak amiatt kellett volna lemondania, hogy az ellenzék erre képes volt. Az LMP-s politikus hozzátette, Gyurcsány gyakorlatilag azokat a magukat szakértőnek beállító politikusokat is magával rántotta, akikről kiderült, hogy tulajdonképpen fogalmuk sincs, hogyan kell irányítani egy országot. Egyedül arra voltak képesek, hogy az EU és a bankok elvárásait teljesítsék. Schiffer szerint a legkevésbé sem lehet Gyurcsányt, kormányát és frakcióját baloldalinak tekinteni. Ez egy neoliberális csoport volt, amely képes volt a bankérdekeket szem előtt tartva később megszorítócsomagokat is bevezetni.
Schiffer András arról is beszélt, az egy felső középosztálybeli észlelet lehetett 2001 körül, hogy a rendszerváltozás sikeres lehetett. Ugyanakkor volt másfél millió rászoruló ember, akiknek Horn Gyula adott alternatívát. A párton belüli liberális fordulattal ugyanakkor Gyurcsány politikája fityiszt mutatott ennek a rétegnek. A politikus hozzátette, Gyurcsány Ferencnek sosem volt identitása, ő állandóan szerepeket játszik, akkor éppen a liberális politikus szerepét játszotta. De nemcsak neki nincs, hanem az akkori frakciójának sincs, és ez azóta is rányomta lényegét a baloldali politikai elitre.
Hazugságra nem lehet politikát építeni
Gulyás Gergely a beszélgetés során hangsúlyozta, Gyurcsány Ferenc zárt körben elmondott beszédében elismerte, hogy politikájának lényege a hazugság. A fideszes politikus hozzátette, az eredményeket lehet szépíteni, árnyalni a hibákat, de hazugságra politikát építeni nem lehet. Az egész országot becsapva, másfél éven keresztül hazudva megnyert választásnak 2010 után lett meg az eredménye, amely a Fidesz kétharmados többségében is megmutatkozott, a baloldal pedig mai napig nem állt fel, máig megemészthetetlen bűn népével és politikai oldalával szemben az, amit Gyurcsány elkövetett.
Az MSZP idejében kihátrálhatott volna Gyurcsány mögül
Gulyás Gergely arról is beszélt, Gyurcsány Medgyessy Péter embereként tisztában volt az ország gazdasági állapotával, választhatta volna azt a lehetőséget is, hogy visszavesz a költekezésből. Ehelyett a másfél év hazudozást választotta, hogy a hatalmát megtarthassa. Ugyanakkor saját frakciója is megtehette volna, hogy kihátrál mögüle. Az MSZP azért tart ott ahol, mert ezt nem tette meg, és ha az őszödi beszéd nem kerül ki a nyilvánosság elé, soha nem is tette volna meg. Pedig ha idejében elhatárolódtak volna Gyurcsánytól, legalább a felelősség egy része alól mentesültek volna. Ennek a késedelemnek is volt köszönhető, hogy a beszéd annyira radikalizálhatta a társadalmat, hogy mára az MSZP-t is megelőzi a Jobbik támogatottsága.
Gulyás Gergely elmondta, demokratikus hatalom a rendszerváltás után még sosem aljasodott le arra a szintre ahová Gyurcsány Ferenc és kormánya, hiszen miniszterelnökként lenyűgözve figyelte, ahogy az azonosítószám nélküli rendőrök emberekre vadásznak az utcákon. Az ügyészek és a bírák pedig, akiket azóta sem vontak felelősségre és így mai napig praktizálhatnak, tulajdonképpen ahhoz assztisztáltak, hogy egy félőrült miniszterelnök megtarthassa a hatalmát.
A kormány megtette, amit megtehetett
Gulyás Gergely ugyanakkor visszautasította, hogy az elszámoltatás a Fidesz miatt maradt volna el. Hangsúlyozta, éppen azon látszik, hogy Magyarországon visszaállt a demokrácia, hogy a Kormány politikai erőként megtette, amit törvényes keretek között megtehetett. 2010 után a kormány egyik első döntéseként megkövették az áldozatokat, elkezdődhettek a kártalanítási perek, életbe lépett a semmisségi törvény, azaz a pusztán rendőri vallomások nem voltak bizonyító erejűek. A jogos társadalmi elégedetlenség mellett ugyanakkor látni kell, a kormánynak nem volt több hatalma, mint feljelentéseket tenni egy olyan ügyészi és bírói testület felé, amely még a saját belső vizsgálatát is a 2006-os eseményekkel összefüggésben csak azután készítette el, hogy annak bármilyen következménye lehessen.
A fideszes politikus szerint nem 2006-ban, hanem 2002-ben és 2010-ben húzható meg két korszak határa. 2002-ig úgy látszott, összességében a vártnál nehezebb, de végeredményben sikeres volt a rendszerváltás, és az ország az 5 százalékos gazdasági növekedésével jó irányba halad. Gyurcsány Ferenc nemcsak egy sikeres rendszerváltás reményétől fosztotta meg az embereket, de 2008-ra sikerült teljesen államcsődbe vinni az országot. Ennek köszönhetően a Gyurcsány-kormány bűnei térben és időben is mélyebbek, mint gondolnánk.
Az előadásról készült teljes felvételt itt tekinthetik meg.
Forrás: PestiSrácok.hu, kezdőkép: mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS