Nem igazán sikerült jól értelmeznie David Cornstein amerikai nagykövet újévi köszöntőjét a független-objektív média zászlóshajójaként tetszelgő Indexnek, a portálnak ugyanis olyan dolgokat is sikerült kihallania a beszédből, ami egyébként el sem hangzott. Bár mi azért mégiscsak bízunk abban, hogy a szilveszteri mámor utóhatásának köszönhető mindaz, amit csütörtöki írásukban összeférceltek, nem pedig tudatos ferdítés eredménye.
Azt eddig is lehetett sejteni, hogy a balliberális újságíróik átlagon felüli tulajdonságokkal rendelkeznek – legalábbis erre enged következtetni az, hogy olyan dolgokat is képesek meglátni, amelyek nem is léteznek. Most azonban egy újabb gyöngyszemmel örvendeztették meg olvasóikat: ezúttal a “hogyan halljunk meg azt, ami el sem hangzott” tárgykörben mélyítették el tudásukat és adták tovább az őket csukott szemmel copyzó balliberális gittegylet többi tagjának – a 168 Órának, 24.hu-nak, HVG-nek, Alfahírnek – David Cornstein egyedi értelmezéssel felturbózott újévi beszédének ismertetését.
A tényszerűség egészen jól ment a portálnak addig, amíg az amerikai-magyar elnöki találkozóról, befektetésekről, gazdasági együttműködésről szóló részeket kellett összefoglalni, majd egy éles váltással – nyilván a klímaördög markáns jelenléte térítette el őket az objektivitástól – értelmezni is kezdték a nagykövet szavait, ami gyakorlatilag abban merült ki, hogy megmagyarázták azt, ami el sem hangzott. Bár Cornstein valóban megemlítette az Oroszország és Kína jelentette fenyegetést, valamint “Ukrajna támogatását a folyamatos orosz agresszióval szemben”, az egyébként semmiképpen nem úgy értelmezhető, amiként azt az Index kihallani vélte. A portál szerint ugyanis “Magyarország egyelőre a kárpátaljai magyar kisebbség anyanyelvi használatát veszélyeztető oktatási és nyelvtörvény módosítását várja, addig nem hajlandó elősegíteni Ukrajna közeledését a NATO-hoz és az EU-hoz”. Ezzel szemben a magyar kormány álláspontja az, hogy segíti Ukrajna szuverenitását, Szijjártó Péter csütörtökön reggel pedig azt is aláhúzta beszédében, hogy a magyar kormány készen áll a magas szintű párbeszédre, és a továbbiakban is készen áll megadni minden segítséget ahhoz, hogy Ukrajna minél gyorsabban fejlődhessen.
Az Index azt írja, hogy “nem tűnik könnyebbnek az orosz és kínai fenyegetés visszaszorítása sem, tekintve a kínai pénzből megépítendő Budapest-Belgrád vasútvonal tervét és az orosz hitelből megépítendő – bár a tervezettnél lassabban beinduló paksi atomerőmű-bővítést”. Ezzel szemben Cornstein annyit mondott, hogy “szükség van az energetikai diverzifikációra, hogy Magyarország “kevésbé függjön az orosz forrásoktól”. Azt egyelőre nem értjük, ehhez hogyan sikerült kapcsolnia a portálnak a Budapest-Belgrád vasútvonal tervét, mint kínai veszélyt, de fogadjuk el, hogy az általuk megélt valóságban ez komoly geopolitikai kockázatot hordoz magában. Az már ismét más kérdés, hogy ha ez így van, akkor az USA-ban hogyan és miért valósulnak meg ennél nagyságrendekkel nagyobb kínai beruházások…
Mindezt pedig még azzal is képesek voltak megfejelni, hogy az energiafüggetlenséget “Paks nem erősíti, sem az újabb hosszútávú gázszerződés Magyarország és a Gazprom között”. Az igazság viszont az, hogy a paksi atomerőmű pontosan Magyarország energiafüggetlenségének egyik alapkövét jelenti, a magyar energiafüggetlenség megteremtése érdekében tett eddigi legnagyobb beruházás és legmarkánsabb lépés.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS