Még az idei évben 70 milliárd forintot pluszforrást kap az egészségügyi ágazat – jelentette be rendkívüli sajtótájékoztatón Ónodi-Szűcs Zoltán. Az egészségügyi államtitkár kifejtette, az összeg nagyobbik része a kórházi konszolidációra megy, a többiből az egészségügyi intézményeket szeretnék ösztönözni olyan intézkedések meghozatalára, amellyel hatékonyabbá tudják tenni a gazdálkodásukat.
Hetvenmilliárd forintot bocsát az egészségügy rendelkezésére a kormány. A kabinet döntését Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár jelentette be rendkívüli sajtótájékoztatón, csütörtökön. Ahogy arról pár napja írtunk, a kórházak össz adósságállománya 60 milliárd forintra rúg, ebből 45 milliárd forint (szeptember 30-cal) a 30 napnál régebbi számla. Ahogy a korábbi 2015 áprilisi konszolidációnál is a 30 napot meghaladó adósságállományt vállalta át az állam, most így így jár el. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár legkésőbb november 30-ig automatikusan átutalja majd az összegeket az intézményeknek.
Ebben az évben a korábbi tervhez képest 151 milliárd forinttal került több az egészségügybe. Ez a GDP fél százalékával összemérhető összeg növekedésben, emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán.
További 15 milliárd forintra viszont pályázhatnak a kórházak. A cél, arra ösztönözni az intézményeket, hogy tegyék hatékonyabbá a működésüket. A tervezeteket az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK) kell eljuttatni, amely majd rangsorolja őket, a végső döntést pedig a minisztérium hozza meg december 9-ig. A nyertes pályázókkal az OEP támogatói szerződést köt.
Dr. Németh László az ÁEEK főigazgatója elmondta, jövő hétfőtől érhető majd el a pályázati űrlap az ÁEEK honlapján. Az intézmények egy csomagban, több önálló pályázatot is beküldhetnek. Nincs megkötés, hogy a kórház mivel pályázik. Lehet az energetika, betegút átszervezés, elhelyezés optimalizálás, háttérfunkciók gazdaságossá tétele, sorolta. A lényeg, hogy az intézmények bemutassák, mely területet, hogyan szeretnék fejleszteni, és az intézkedés hatására milyen javulást várnak. A főigazgató hangsúlyozta, a “támogatás célja, betegbiztonságot fokozó, betegellátást javító intézkedés, amely egyben a költséghatékonyságot is támogatja és hosszútávon is fenntartható.”
Dr. Mészáros János helyettes államtitkár elmondta, azt szeretnék, hogy az a 15 milliárd forinttal – amely pályázati keretrendszer formájában kerül majd az intézményekhez – olyan befektetési célú összeghez jussanak hozzá, amely a működésük racionalizálását és hatékonyságát tudja növelni.
A maradék 10 milliárd forint a gyógyító-megelőző kasszába kerül majd. Ennek felhasználásról az Emberi Erőforrások Minisztériuma dönt majd legkésőbb december 20-ig.
A vezető kép forrása Ónódi-Szűcs Zoltánról: Vg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS