Az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlése csütörtökön felszólította Magyarországot, hogy függessze föl a civiltörvény parlamenti vitáját, és ne ültesse át a gyakorlatba a felsőoktatási törvényt, amíg az ET alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság nem véleményezi azt – írta az Index.
Egy csütörtökön elfogadott határozatban a strasbourgi közgyűlés arra is kérte a magyar hatóságokat, hogy a két törvényről kezdeményezzenek nyilvános párbeszédet a civil társadalommal és a nemzetközi szervezetekkel. A civiltörvény kapcsán a közgyűlés hiányolta, hogy a törvényjavaslat vitájába nem vonták be a hazai nyilvánosságot, hogy túl súlyos szankciókat ír elő – például, hogy egy civil szervezetet bezárathatnak, ha nem tartja be a szabályokat – és hogy nem vonatkozik minden nem-kormányzati szervezetre, például a sportszervezetekre és egyházi szervezetekre. Mint írták:
A közgyűlés egyetért azzal, hogy átlátható kell, hogy legyen, milyen forrásokat használnak a civil szervezetek. Azt a gyanúsítást azonban elfogadhatatlannak tartja, hogy a civil szervezetek külföldi érdekcsoportokat szolgálnak, és veszélyeztethetik egy ország nemzetbiztonságát és szuverenitását pusztán azzal, hogy évente egy bizonyos összegnél nagyobb külföldi támogatást kapnak.
Fájlalták a magyar vezető tisztségviselők gyanúsító és megbélyegző retorikáját is, amely megadta a törvényjavaslat körüli vita alaphangját. Mogens Jensen, dán szocialista képviselő, a határozat felelőse úgy fogalmazott:
A dinamikus civil társadalom az alapköve mindegyik demokratikus társadalomnak.
Jensen felajánlotta, hogy az Európa Tanács a teljes szakértelmével a magyar törvényhozó rendelkezésére áll, hogy helyrehozzák a törvényjavaslatot, mielőtt túl késő lenne. Németh Zsolt (Fidesz) a parlamenti közgyűlés strasbourgi vitája után hangsúlyozta, az elfogadott határozat a magyar szabályozás részleteit tekintve pontatlan ugyan, de tárgyilagosságra törekszik, és párbeszédet javasol. Véleménye szerint a vita arról tanúskodott, hogy az Európai Néppárt és számos nemzeti delegáció egyértelműen kiállt az értékalapú magyar megközelítés mellett, írta az MTI.
Nem jár jogi következménnyel, ha a magyar törvényhozás nem tartja be az ajánlást, és annak ellenére is elfogadja a civiltörvényt, a kormány pedig végrehajtja a felsőoktatási törvényt. Politikailag azonban még jobban elszigetelheti a Fidesz-KDNP-t az európai pártcsaládjában, az Európai Néppártban – emelte föl mutatóujját az Index. A Néppárt szombaton tart vezetői találkozót Brüsszelben, és lehet rá számítani, hogy előveszik a magyar miniszterelnököt a két vitatott jogszabály és a nemzeti konzultáció miatt. A Bruxinfonak az Európai Néppárt szóvivője azt mondta, szombaton azt fogják kérni a magyar miniszterelnöktől, hogy a Bizottság által megszabott egy hónapos határidőn belül módosítsa a felsőoktatási törvényt a testület jogi kifogásaival összhangban.
Szakvéleményt kér az igazságügyi tárca
Az Igazságügyi Minisztérium pénteki közleményében úgy reagált:
Magyarország Kormánya tudomásul veszi a parlamenti közgyűlés határozatát, amely a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról szóló jogszabály és a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat Velencei Bizottság általi véleményezését kezdeményezi. A kormány megjegyzi, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításával kapcsolatban egyeztetés van folyamatban az Európai Bizottsággal is. Magyarország kormánya fontosnak tartja a Velencei Bizottsággal való együttműködést. Erre figyelemmel, valamint annak érdekében, hogy a magánélet védelmével kapcsolatos készülő szabályozás nemzetközi kötelezettségvállalásainkkal összhangban legyen, a kormány nevében az igazságügyi miniszter előkérdések tisztázása céljából jogi szakvéleményt kér a Velencei Bizottságtól.
Forrás: Index. Vezető kép: Reuters/Vincent Kessler
Facebook
Twitter
YouTube
RSS