Újabb gyanúsítottat hallgatott ki a Mengyi Roland és társai ellen költségvetési csalás, befolyással üzérkedés és más bűncselekmények miatt indított büntetőügyben a Központi Nyomozó Főügyészség – értesült a PestiSrácok.hu. A Fidesz országgyűlési képviselőjéről tavaly lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján írták meg, hogy uniós támogatásért cserébe tízmillió forint “alkotmányos költséget” kért a pályázóktól. A képviselő állítólag ebből 2015 nyarán át is vett ötmillió forintot, amit az adóhatóság nyomozói videón rögzítettek. Mengyi ugyanakkor az eljárás kezdete óta tagadja, hogy bármilyen bűncselekményt is elkövetett volna és azt ígérte, hogy mindenben együttműködik az ügyészséggel.
Már hét főre emelkedett a Fidesz parlamenti képviselőjét, Mengyi Rolandot is érintő, február 12-éig meghosszabbított büntetőeljárásban a gyanúsítottak száma – erősítette meg a PestiSrácok.hu információit a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője. Simon Richárd annyit árult el, hogy az újabb gyanúsítottat január 11-én, bűnsegédként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás kísérlete és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt hallgatta ki a főügyészség. Mengyiék – szabadlábon védekező – feltételezett bűntársa tagadta a bűncselekmény elkövetését és panasszal élt a gyanúsítás ellen.
Tízmilliós alkotmányos költség
Emlékezetes, bűnszövetségben és bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás kísérlete és vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt még tavaly augusztus közepén kezdeményezte Mengyi Roland mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész, majd októberben a fideszes politikust meg is gyanúsította az ügyészség. A 168 Óra korábban lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján írta meg, hogy Mengyi Roland uniós támogatásért cserébe “alkotmányos költség” címén ötmillió forintot kért előre a nyertesként befuttatott cégektől és ugyanennyit a végén is. További feltételként pedig 90 százalékos visszaosztási rátát szabott meg a kiutalt pénzből. Az ügy többszereplős, a kapcsolat alapja pedig a gyanú szerint egy baráti társaság, amelyben benne van egy országos szociális szövetkezet alapítója (az azóta gyanúsított E. Zsolt), illetve az állítólagos összekötő, K. Péter is, aki állítólag jó viszonyban van Mengyivel. A tanúvallomások alapján egyébként Mengyi Voldemort nagyúrnak is szólíttatta magát.
Még keresik, ki szivárogtatott
A 168 Óra tavaly arról is írt, hogy ötmillió forintot át is vett Mengyi, az átadás pedig a NAV nyomozóinak szeme, illetve kamerája láttára történt. Az ötmilliós „alkotmányos költséget” egy tiszaújvárosi olasz étteremben, egy nejlontasakban adták át Mengyinek 2015. július 14-én, de a lap szerint a NAV nyomozói bár teljes körűen felkészültek, megfigyeltek, jelentettek, videóztak a helyszínen, végül nem érkezett meg az engedély a rajtaütésre. Mengyin azért akartak a helyszínen rajtaütni, mert mentelmi joggal rendelkező személlyel szemben csak ilyen módon léphetnek fel. Mengyi ugyanakkor portálunknak küldött korábbi közleményében, illetve gyanúsítotti kihallgatásán is tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt is elkövetett volna és azt ígérte, mindenben együttműködik az ügyészséggel. A nyomozati anyagokból kiderül még az is, hogy a gyanúsítottak tudták, hogy lehallgatják őket. Az egyik beszélgetés során például szó szerint az hangzik el két gyanúsított között, hogy “óvatosan beszéljen, mert ki van baszva operatívra”. Információink szerint az ügyészség utóbbi szálat még mindig vizsgálja.
Címlapfotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS