Értünk már el kisebb eredményt a részrehajló döntések és irányított egészségügyi közbeszerzések feltárásakor, például a legutóbbi labortender kapcsán készült cikkünkben, ahol a pályázatot javították megkeresésünk nyomán. A helyszín változik, de a téma és a főszereplő nem: ismét a Centrum-Labba botlottunk, igaz, most nem Budán, hanem Kispesten kedvezett számukra a „szerencse”. Olyannyira, hogy a kedvezőbb árajánlatot benyújtó másik cég pályázatát érvénytelenítették is. A Közbeszerzési Döntőbizottság közben eljárást indított a felmerült gyanú miatt, amihez a szocialista vezetésű kerület intézménye adott alapot, hiszen úgy tűnik, hogy az egykori hospinvestes ismerősöknek kívánt kedvezni döntésével. Vajon betegellátás-fejlesztés helyett tényleg a régi haverok kerülhetnek újra nyeregbe?
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
A Budavári Önkormányzat Egészségügyi Szolgálata által kiírt tendernél a főigazgató maga vallotta be a telefonban a még pályázati szakaszban lévő eljárásról, hogy a Centrum-Lab lesz a győztes befutó. Akkor úgy próbálták megtrükközni a közbeszerzést, hogy a kiírásba szerepelt egy teljesen indokolatlan kiegészítés, amellyel így a legtöbb pályázó kizárható lett volna, ám a korlátozásnak a kikotyogott „leendő nyertes” sem felelt meg egy adott pontban, így az egészet módosították még az ajánlattételi szakaszban. Most megint a Centrum-Labnak áll a zászló, ugyanakkor itt még a kiírás is teljesen egyértelmű volt: az nyer, aki kedvezőbb árajánlatot ad. Mégis az előnyösebb összeget kínáló maradt alul.
A kedvezőbb ajánlat veszített
A Kispesti Egészségügyi Intézet áprilisban írta ki öt évre szóló pályázatát teljes körű laboratóriumi szolgáltatás nyújtásáról. Az egyetlen kitétel annyi volt, hogy a vállalási ár nem lehet több, mint amennyit az egészségbiztosító, vagyis az OEP fizet a vizsgálatokért. Ebből egyértelműen következne – ahogy az a közbeszerzések esetében lenni is szokott – a kedvezőbb ajánlat dönt majd az ajánlattevők között. A két pályázó a Centrum-Lab Laboratóriumi Diagnosztikai Kft. 98,8 százalékos, míg a Corden International Kft. olcsóbb, 91,8 százalékos ajánlatot tett, mégis az előbbi nyert.
A Centrum és a Corden is több éve jelen van a piacon, mindkettő milliárdos árbevételt tudhat magáénak és gyakran versenyeznek is egymással. Ám most másodszorra futunk bele olyan tenderbe, ahol valamiért az észérvek ellenére születik a Centrum számára kedvező döntés.
Ismerős szereplők, zűrös kapcsolatok
A Centrum-Labot alapító Farkas Gábor és Végh József párosa ismerős lehet azoknak, akik behatóbban ismerik a HospInvest-botrány részleteit. Míg Farkas Gábor a HospInvest Diagnosztika Kft.-ben dolgozott, addig Végh József a HospInvest Zrt. felügyelőbizottságának is tagja volt. A Centrum hospinvestes múltját már korábbi írásunkban is feltártuk, a 2009-ben alapított cég ugyanis a HospInvest egykori leányválalatának, a HospInvest Diagnosztika Kft-nek az utódja. Még ennél is sokkal érdekesebb, hogy az egykori HospInvest alapítóval, Kollányi Gáborral is aktív kapcsolatban állnak a Centrumosok. A Centrummal azonos székhelyen, a Lövőház utcában van bejegyezve az Ecomed-Consulting Befektető és Vagyonkezelő Kft., aki résztulajdonosa a laborcégnek. Az Ecomednek pedig a mai napig Kollányi Gábor az ügyvezetője.
Mint ismert, a HospInvest ellen többen éltek feljelentéssel hűtlen kezelés és csalás gyanúja miatt, a kórház privatizációban a szocialista vezetés alatt jeleskedő cég pedig 2009-ben került felszámolás alá; ezt követően alakult a Centrum-Lab. A Centrum cégjegyzékében található másik társaság pedig egy svájci hátterű cég, az SL Medical Kereskedelmi, Befektetési és Szolgáltató Kft.
Szoci barátok és üzletfelek?
Megkerestük a szocialista vezetésű XIX. kerület polgármesterét és a Kispesti Egészségügyi Intézet főigazgatóját az ügyben. Gajda Péter polgármester biztosította, hogy a kerületben soha semmilyen formában nem merült fel közbeszerzési probléma, és semmilyen elmarasztalás nem érte a kerület egyik intézményét sem. A polgármester arról is biztosított, hogy amennyiben a vesztes cég fellebbezését a Közbeszerzési Döntőbizottság elfogadja, megteszi a megfelelő törvényességi lépéseket az ügyben.
Kevésbé barátságos válasz érkezett Dr. Vargha Péter főigazgatótól. Kérdésünkre kérdéssel válaszolt: honnan tudjuk, hogy a Corden adott kedvezőbb ajánlatot? Majd kifejtette: az olcsóbbat adta. „Mégpedig annyira olcsót, amennyiből szerintünk nem lehetne biztonságosan megoldani a laborszolgáltatást.” Ezt jelezték is a cégnek, de a választ nem találták „sem kielégítőnek, sem megnyugtatónak”.
Az igazgató válaszában arra utal, hogy szerinte az öt éves szerződést az első évben veszteséggel vállaló Cordennél úgy kerülhetne pozitívba a mérleg nyelve, ha elbocsátana dolgozókat. „Tartok tőle, hogy a második évtől a dolgozók elbocsátása révén válna nyereségessé a működés.”
A Cordennél azonban elmondták: szó sincs elbocsátásról és nem értik, miért ezzel érvel az igazgató, hiszen cégük folyamatosan keresi a laboros szakembereket. Éppen ezért Budapesten belüli átcsoportosításban gondolkodtak mindvégig, azaz leépítés helyett mobilizálnának. A kezdeti veszteséges időszak után a cég második évtől termelne nyereséget. Meg kell említeni, hogy a kispesti szerződés nagyjából 5%-a lenne a Corden éves forgalmának, egy jól működő cég pedig nem gondolkodik leépítésekben.
Vesztettek és érvénytelenítették a pályázatukat is
A Corden nemcsak vesztett, de pályázatát is érvénytelenítették a túlságosan alacsony vállalási árra hivatkozva, melyet a kispesti igazgató „veszélyesnek” is minősített. Szintén érdekes, hogy van olyan kerület, ahol a Centrum hasonló kiírásban 70 százalék körüli árajánlatot adott és nyert, holott kizárt, hogy kerületenként változna a szolgáltatások ára. Mindeközben az sem derül ki egyértelműen, hogy Kispesten mit vetettek figyelembe, amikor túl alacsonynak ítélték az árajánlatot.
A Corden éppen ezért a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult jogorvoslatért, aki pedig meg is indította az eljárást. Már csak az a kérdés, hogy vitarendezési jogukat elbukván tárgyalással, vagy anélkül, egyszerű döntéssel zárul majd a vizsgálat. A döntésig a nyertessel sem köthető szerződés.
Uborkaszezon van az állami intézményeknél
Az ügyről érdeklődtünk az EMMI egészségügyi államtitkárságánál és az Állami Egészségügyi Ellátó Központnál is, ám mindkét helyről ugyanazt a választ kaptuk: a Kispesti Egészségügyi Intézet nem állami intézmény, ezért keressük az önkormányzatot. Pedig a korrupció mindennapi jelenléte izgalmas kérdés lehetne az állami cégek számára különösen úgy, hogy a Corden ajánlata 25 millió forintot takaríthatna meg az amúgy is romokban heverő egészségügy számára.
Címlapfotó: valasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS