Most valóban lenne dolga az emberi jogi aktivistáknak, hiszen Ukrajnában a szovjet időket is leköröző gyűlölködés veszi körül a magyar kisebbséget már jó ideje. A folyamatos uszítás nem csupán szélsőséges perememberektől érkezik, hanem folyamatosan részt vesz benne az ukrán politikai hatalom is. Legutóbb Pavlo Klimkin, ukrán külügyminiszter figyelmeztette a magyarokat arra, hogy Ukrajnában élnek. Amikor a szerbek kiszorultak Koszovóból és nem bírtak az albánokkal, akkor a magyarokon verték le a fájdalmukat, az ukránok tehetetlenek az oroszokkal szemben, de a magyarok náluk is kéznél vannak, ha valakinek oda kell csapni.
Ukrajna semmilyen kompromisszumra nem hajlandó a magyar állampolgárság kérdésében Kárpátalján, az adott esetben nagyon következetesen fog cselekedni
– jelentette ki Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter egy csütörtök esti kijevi televíziós talkshow-ban.
Az ukránok tehát, miközben annyira Európához akarnak tartozni, pont az európai normákat nem akarják betartani. Ne feledjük, hogy Ukrajna nem hajlandó elismerni a kettős állampolgárságot, amiről nagyon jól tudják, hogy nem magyar revíziót jelent, hanem a magyarság összetartozását jelképezi. Azonban az oroszokkal való konfliktusuk mellett szükségük van a gyűlölet és a harci szellem fenntartására, melyre tökéletes alany a mintegy 150 ezres kárpátaljai kisebbség, akik csak élni és boldogulni szeretnének szülőföldjükön.
A Prjamij ukrán tévécsatorna műsorában tehát kijelentette, hogy semmilyen kompromisszumra nem készek, erőt próbálnak ismét felmutatni. Pedig valahogy nem hallunk túl sűrűn kárpátaljai magyar radikális és szeparatista akciókról, ukrán emlékek meggyalázásáról, félelemkeltésről, ellenben fordítva már nem ilyen egyszerű a helyzet. Többször történt atrocitás magyarok ellen, próbálták felgyújtani a KMKSZ ungvári irodáját is, magyar zászlót téptek le a Karpatszka Szics szélsőségesei Beregszászon, magyar emlékhelyeket mocskoltak be, próbáltak félelmet elültetni a szívekben.
Klimkin külügyminiszter diplomatikusan a következőt is kijelentette:
Kárpátalján egyes régiókban kevés Ukrajna van. El kell érnünk, hogy ott több Ukrajna legyen
A jó ukrán politikusnak az is fájt, hogy amikor magyar falvakban és Beregszászon járt, azt látta, hogy az óra ott a magyar időt mutatja, s ennek megfelelően a zászlók is magyarok, igaz – folytatta – nem állami lobogók, de mégiscsak az identitás jelképei. Igen, az identitás, a magyar identitás, mely 2018-ban talán nem bűn már Kárpátalja megmaradt magyarjai közt, elvégre nem 1920-ban, vagy 1945-ben vagyunk, amikor gaztett volt magyarnak lenni. A fenyegetés azonban még nem ért véget, hiszen kijelentette, amellett, hogy ez az állapot zavarja, nincs elnézés a magyarokkal szemben:
De mikor ennél több történik, nagyon következetesen kell cselekednünk
Mit jelent ez a következetes? Vélhetően nem az európai normák és szabályok betartását, hanem valamilyen középkori és kommunista módszer szerelemgyerekét hozhatja Klimkin ötlete, mely a magyarságot sújtja majd.
Megjegyezte, hogy New Yorkban találkozik és tárgyal majd Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel. Azt is kifejtette, hogy azok a konzulok, akik honosítással foglalkoznak Ukrajnában, valójában nem is konzulok, hanem valamilyen más feladatokat látnak el.
A beregszászi konzulátuson készült botrányos videofelvétellel nem csak az állampolgárság osztogatása a probléma, hanem a felhívás, hogy azt titkolják el Ukrajna elől. Van miről beszélnünk, és mi cselekedni fogunk
Az Ukrinform ukrán állami hírügynökség szerdán egy közösségi videomegosztón tette közzé azt a felvételt, amelyen kárpátaljai magyarok állampolgári esküt tesznek Magyarország beregszászi konzulátusán. Az orgánum azt állította, a felvételhez saját forrásból jutott.
Amikor segítségre van szükség, azt hatalmas mosolyok és baráti ölelések keretében kérik és fogadják el az ukránok, azonban amikor a minimális jogokat kell betartani, akkor már lefagy a mosoly és az ukrán vezetés megmutatja az igazi arcát. A hergelés tehát folytatódik, mi pedig izgatottan várjuk Pardavi Márta és társai jelentkezését, valamint az illegális bevándorlók testi-lelki fájdalmát mindig határozottan védő és figyelő európai jogvédők és politikusok reakcióját az agresszív ukrán fellépésre.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS