Márki-Zay Péter már a baloldal számára is vállalhatatlan, ami valljuk be, szép eredmény. A hódmezővásárhelyi polgármester kijelentései olyannyira felháborítóak, hogy még a legelkötelezettebb Orbán-ellenes keménymag is elhatárolódik tőle. Mindez azért is problémás, mert az ellenzék csapdába zárta önmagát: ha leváltják, akkor beismerik, hogy az előválasztásnak nevezet bohóckodás teljesen értelmetlen volt, ha viszont a helyén tartják, akkor nemhogy a “kiábrándult fideszeseket”, de saját szavazóikat sem tudják meggyőzni, hogy az ő jelöltjüket kövessék. Kiadták tehát a kilövési engedélyt, és megpróbálják elérni, hogy ő maga visszakozzon – elengedték a kezét, és hagyják, hogy magától zuhanjon a mélybe. Ő pedig vagy nem veszi észre, hogy mi történik körülötte, vagy úgy döntött, hogy inkább magával rántja a szövetségeseit.
Az első lövést a 444 adta le a hódmezővásárhelyi polgármesterre. A portál által kiszivárogtatott közvélemény-kutatásból egyértelműen kitűnt, hogy Márki-Zay vezetésével rohamos zuhanásba kezdett a baloldal támogatottsága. Ehhez később Donáth Anna is csatlakozott, aki szintén kritikával illette a baloldal kirakatemberét. Márki-Zay válaszul elszabadult: mindenkit, aki kritizálta, árulással és ostobasággal vádolta, saját magáról pedig olyan lózungokban beszélt, ami mellett a Rákosi-féle személyi kultusz is elbújhat a fasorban. Az ellenzék számára pedig egyértelművé vált, hogy jelöltjük nem csupán a “kiábrándult fideszeseket”, de még a baloldali szavazókat sem tudja megszólítani. A kormánypártisággal távolról sem vállalható Azonnalin egy Balogh Gábor által írt publicisztikában is emlékeztettek Márki-Zay előválasztás során tett ígéreteire:
- Az ellenzék morális megtisztulása.
- A konzervatív értékek képviselete az ellenzéken belül.
- A csalódott, elbizanytalanodott fideszes szavazók megszólítása.
Amint az írásban is felvetették, az elsőt az erkölcsileg sokszorosan odakozmált óbaloldallal, a másodikat a hardcore balos társadalompolitikát képviselő Párbeszéddel, a centrumból egyre inkább radikálprogresszív irányba mozgó Momentummal vagy épp a jobboldali értékeket “parizeus” populizmusra cserélő Jobbikkal a háta mögött lesz nehéz kivitelezni. Ezekkel az adottságokkal azonban eddig is tisztában lehettek, és legfeljebb a meghirdetett szándékban bízhattak. A harmadikat azonban az elmúlt hetekben MZP makacs kitartással és szorgalommal saját erőből bontja le. Márki-Zay ugyanis lenézi a vidéki szavazókat, leostobázza a Fidesz támogatóit. Az pedig régi politikai tény, hogy az ellenfelük szavazóit meggyőzni kell próbálnunk, nem pedig elidegeníteni.
Márki-Zay Péter számára a kommunikáció az, hogy elmondja, amit gondol. A politikai kommunikáció viszont éppen arról szól, hogy nem azt mondjuk el, ami eszünkbe jut, hanem azt, amit közölni akarunk – és nem mindig akarjuk közölni azt, ami eszünkbe jut
– jellemezte Márki-Zay kommunikációját a szerző, aki szerint az, hogy az ellenzéki jelölt folyamatosan magyarázkodásra kényszerül saját kijelentései miatt, egyszerűen alkalmatlanná teszi a vezetői pozícióra.
Hogy Márki-Zay Péter antikommunikációs kampánya október óta mennyit vitt, azt a különböző módszertannal (és megrendelőknek) dolgozó közvélemény-kutatók nagyon eltérően látják. De hogy nem hozott semmit, az elég valószínű. És ha nem változtat, akkor az út jó eséllyel csak lefelé vezet majd. A már most is Fortress-i mélységekben levő közbeszéd tekintetében mindenképp – ráadásul úgy tűnik, ez még győzelemre sem vezet. Vagy, ha igen, akkor annál is nagyobb bajban vagyunk, mint gondoltuk
– zárult a publicisztika.
Kiábrándult fideszesek
Márki-Zay kampányát arra építette, hogy majd igazi jobboldaliként mindent megváltoztat, mert előbb volt konzervatív, mint Orbán Viktor és előbb volt keresztény, mint Jézus Krisztus. Folyamatosan a kiábrándult Fidesz-szavazókat emlegette, ami olyan, mintha valaki azt mondaná, azért nyeri meg a lóversenyt, mert neki van egy unikornisa. Kiábrándult fideszesből ugyanis nincs túl sok. Ezt még a szélsőségesen liberális Amerikai Népszava is beismerte: mint írták, “ez a réteg olyan, mint a Columbo felesége, beszélnek róla, időnként szóba kerül, de még senki nem látta”. Sokkal inkább kiábrándult baloldali szavazókról kellene beszélnünk. Hiszen Márki-Zay kijelentései az összefogás támogatói számára is vállalhatatlanok: elég megnéznünk bármelyik ballib hírportál kommentszekcióját, a hozzászólók folyamatosan követelik a jelöltcserét és MZP eltávolítását. Erre azonban nincs nagy esély, hiszen ezzel a baloldalnak saját hazugságaival kellene szembenéznie.
Kilövési engedély
Az tisztán látható, hogy a balos média és az összefogás pártjai is próbálják visszafogni az elszabadult hajóágyúként működő polgármestert. A pártok vezetői megvétózták az általa megálmodott hetedik frakció létrehozását, ezzel jelezve, hogy bár ő a kirakatember, nem ő vezeti az ellenzéket. Márki-Zay ugyanis nem rendelkezik háttérbázissal. Ha esetleg meg is nyerné a választást, akkor sem lenne esélye a döntéshozatalra a parlamentben, hiszen miniszterelnököt a legnagyobb frakció ad, így esélytelen, hogy az ellenzék miniszterelnök-jelöltje valaha is vezetői szerepet töltsön be a baloldalon, még akkor sem, ha megnyerik a választást. Márki-Zay erre ugyanolyan stílusban reagált, mint ami korábbi kijelentéseit is jellemezte. A Telexnek adott interjújában például arról beszélt, hogy az ellenzéki pártok nem tudják képviselni a “romákat, a konzervatívokat és más társadalmi csoportokat”. Tehát ismét saját szövetségeseit bírálta.
Értelmetlen volt az előválasztás?
Annak, hogy most már a baloldali portálok is támadják Márki-Zayt, illetve a pártok szorosabbra zárták körülötte a gyűrűt, a legfőbb oka mégis az, hogy érzik, egy ennyire elutasított jelölttel esélytelenek a győzelemre, ha viszont most, alig négy hónappal a választás előtt leváltják, akkor beismerik gyengeségüket, és azt is, hogy az előválasztásnak semmi értelme nem volt. Azt szeretnék elérni, hogy Márki-Zay magától mondjon le. Ezt Hont András foglalta össze talán a legpontosabban.
Egyre kétségesebb, hogy a 6 párt + MZP konstrukciója egyáltalán el tud-e vergődni áprilisig, és ha igen, akkor nem hordja-e magában minden idők legmegalázóbb eredményét. Másfelől MZP-t levenni nem lehet. Megcsúfolása mindannak, amit demokráciáról hirdettek, és csak annak az egyértelmű kinyilvánítása lenne, hogy a pártelitek, amelyek sikerrel bundázták meg a képviselőjelölti előválasztást – kizárva egy csomó indulót, több helyen egyetlen jelöltet fölvonultatva, egyfordulós rendszert teremtve egy olyan megmérettetésen, amelyik eleve azért jött létre, mert a hatalom egyfordulós választási rendszert alkotott, ami szerintük elfogadhatatlan –, nem tudnak belenyugodni abba, hogy az ellenzéki közvélemény is leszavazta őket. Ezért most megpróbálják kiborítani MZP-t, hogy maga álljon föl. (Az ellenzéki pártok is úgy számolnak, hogy legalább van 45 listás helyük, tehát pártonként még 1 főt sem kéne beáldozni. Ez nem egy teljesíthetetlen, és az eredmények ismeretében nem is elrugaszkodott kérés volt.)
– írta bejegyzésében Hont András.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS