Mindenáron meg akarnak emlékezni az első világháborús áldozatokról az angolok és a skótok, akik éppen november 11-én, azaz a háborút lezáró fegyverszünet 98. évfordulóján játszanak egymás ellen. Az angol Labdarúgó-szövetség (FA), a Skót Labdarúgó-szövetség (SFA), illetve a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) jól elvitázgat a kérdésen, mintha az fontos lenne, pedig sokáig a briteknek sem volt az.
Az angolok, skótok és walesiek már korábban jelezték a FIFA-nak: a Fegyverszünet napja (Armistice Day, november 11., ekkor emlékeznek az Egyesült Királyságban az első világháborúban elhunytakra) alkalmából szeretnének a hagyományos emlékjelképnek számító pipaccsal tisztelegni az elesettek előtt. A FIFA azonban elutasító mindenféle politikai jelképpel, és a pipacs is annak minősül. Az angolok 2011-ben már játszottak pipacsos karszalagban, de most ezt sem engedték meg nekik. Ezen aztán az angol médiától Theresa May-ig mindenki kiakadt, és össztűz alá vették a FIFÁ-t. Az angol és a skót szövetség hivatalos levélben jelezte: nem érdeklik őket a szankciók, a Wembleyben az Anglia–Skócia vb-selejtezőre mindkét csapat pipacsos karszalaggal fut ki, jöjjön csak a büntetés.
Az angolok és a skótok azzal érvelnek, hogy a klubcsapatok rendszeresen viselnek pipacsot a mezükön a november 11-hez közel eső játéknapokon. Az északír szövetség mezszállítója most dobott piacra pipacsos emlékmezt. A klubcsapatokat nem bünteti meg a FIFA, ráadásul 2011-ben sem érte szankció az angolokat a pipacsos karszalagok miatt, sőt, a nemzetközi szövetség akkor engedélyezte ezek viselését a novemberi Anglia–Spanyolország (1:0) mérkőzésen. Az északír válogatott az Azerbajdzsán elleni, belfasti mérkőzésen egyszerű fekete karszalaggal lép pályára. A walesiek (akiknek azt nem engedélyezték, hogy a mezükre varrassanak pipacsot) ugyanígy tesznek, és a Cardiff City Stadionban a szurkolók hatalmas élőképpel rakják ki a pipacsot.
Új hagyomány, hogy legyen min kötözködni
A pénteki angol–skót mérkőzés után feltehetően a FIFA ellenőre feljegyzi a „rebellis” csapatok szabálysértését, és jelentése alapján kerül a szervezet fegyelmi bizottsága elé az ügy. A két szövetség minden bizonnyal pénzbírságot kap, bár elméletileg ennél súlyosabb szankció is elképzelhető. Az FA és az SFA a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhat jogorvoslatért, ha meg akarja támadni a FIFA fegyelmi testületének döntését.
Az angol válogatott 1953-ban (Anglia–Írország 3:1), illetve 1987-ben (Jugoszlávia–Anglia 1:4) játszott mérkőzést története során november 11-én. Anglia és Skócia 1999-ben novemberben (13-án és 17-én) játszott Eb-pótselejtezőt, még gyászszünet sem volt, nemhogy pipacs a mezen vagy a karszalagon – és a FIFA sem kapott kritikákat. 1987-ben, illetve 1953-ban sem viseltek az angolok pipacsot – tehát a felháborodás teljesen új jelenség.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS