Szeptember elején elmozdították pozíciójából az ukrán villamoshálózatot üzemeltető Ukrenergo vezetőjét, Volodimir Kudrickijt. A Politico arról ír, hogy a felmentés hivatalos oka az volt, hogy nem tudta megvédeni az ország elektromos infrastruktúráját az orosz támadásoktól. Ugyanakkor több nemzetközi lap is arról ír, hogy a valóságban politikai motivációk állhatnak a váltás hátterében, az ebből sarjadó konfliktusoknak pedig az ország nagypolitikai színterén is következményei lehetnek. Nem meglepő, hogy többen így vélekednek, hiszen emlékezetes, hogy a másik nagy ukrán energetikai cég, a Burisma körüli politikai manőverezések– amelyeknek középpontjában a Biden-klán állt– legutóbb is földindulásszerű változásokat okoztak az ukrán vezetésben. Akkor ezt a változást sokan “demokratizálódásként” írták le, most azonban már jogállamisági problémákról írnak a nyugati sajtóban.
Alapvetően azonban jelenleg a folyamatot vizsgáló nemzetközi megfigyelők jelenleg attól tartanak, hogy az olyan döntésekkel, mint Kudrickij leváltása, Kijev nem egyszerűen személyzeti változtatásokat hajt végre, hanem lassan erodálja a hatalmi ágak szétválasztásának elvét, amely elengedhetetlen a működő demokrácia érdekében. Szakértők szerint a nagy veszély az, hogy a politikai lojalitásnak köszönhetően jövedelmező szerződések és projektek dőlhetnek el, ezzel egy kézben– Zelenszkijében– összpontosul minden hatalom.
Eközben úgy tűnik, Zelenszkij egyre kellemetlenebb szereplője az ukrán politikának. A Politico arról ír, „független ukrán szakértők szerint” az elmúlt években a teljes energiaszektor vezetése átalakult, politikai kinevezettek kerültek pozícióba, ez pedig az ukrán ellenzéknek is szemet szúrt.
Csak kitaláltak egy okot, hogy megváljanak Kudrickijtől, de őszintén szólva, nem volt jó ok arra, hogy kiszorítsák őt, mert nagyon jó volt a munkájában
– mondta a Politico-nak Mikola Knyazhitsky ellenzéki képviselő.
A legfurcsább a történetben azonban az, hogy már Kudrickij leváltása előtt néhány nappal megjelentek a távozását sejtető cikkek az ukrán sajtóban, amire élesen reagáltak Ukrajna nyugati szövetségesei és kifejezték nemtetszésüket Zelenszikj elnök felé.
A Denis Shmyhal ukrán miniszterelnöknek írt levelében az EU ukrajnai nagykövete és a nemzetközi pénzintézetek képviselői riadalmat jeleztek, és óva intették Ukrenergo függetlenségének aláásását. Jelezték, hogy nem támogatják a vállalat irányítási struktúrájának megváltoztatását, és új felügyelőbizottság felállítását szorgalmazták, mivel ellenkező esetben a döntés „kockáztathatja az Ukrenergo támogatását és Ukrajna létfontosságú energiabiztonságának egyéb kiemelt intézkedéseit”. A G7 nagykövetei ezután tweetelték az üzenetet.
Amikor a Nyugat legutóbb beleszólt az ukrán energiapolitikába
Kevesebb mint nyolc hónappal azután, hogy Pozsarszkij köszönetet mondott Hunter Bidennek az apja bemutatkozásáért, az akkori alelnök bevallottan nyomást gyakorolt Petro Porosenko ukrán elnökre és Arszenyij Jacenyuk miniszterelnökre, hogy szabaduljanak meg Viktor Shokin főügyésztől, azzal fenyegetve, hogy az amerikai kormány visszatart egy 1 milliárd dolláros hitelt, ha nem tesznek eleget Bidenék követelésének. Az ügyészt kirúgták, Hunter Biden, akit alaposan megfizetnek egy-egy „bemutatásért” maradhatott az ukrán energetikai óriás, a Burisma élén. Rájuk néztem, és azt mondtam: hat óra múlva indulok.
Ha az ügyészt nem bocsátják el, nem kapják meg a pénzt
– dicsekedett Joe Biden a Külkapcsolatok Tanácsának 2018-ban arról, miképpen védte meg fia érdekeit még alelnökként.
A New York Post 2020-ban hozta nyilvánosságra Joe Biden fiának, Hunter Bidennek egyes leveleit az ukrajnai Burisma-kapcsolatokról. Joe Biden kampánya tiltakozott és visszautasította, hogy a demokraták elnökjelöltjének közvetlen kapcsolatai lettek volna az energetikai céggel, a Twitter pedig betiltotta a levelek közlését.
Az e-mailekből az tűnik ki, hogy Hunter Biden már egy évvel korábban bemutatta apját – aki akkor Barack Obama kormányzatának alelnöke volt – a Burisma ukrán energetikai cég legfőbb vezetőinek, hogy Joe Biden alelnökként nyomást gyakorolt volna ukrán kormányzati tisztségviselőkre annak érdekében, hogy rúgják ki a Burisma esetleges korrupciós ügyeit vizsgáló főügyészt.
Hunter Biden 2014-től a Burisma igazgatótanácsának tagja volt, busás – havi ötvenezer dolláros – javadalmazásért. Kapcsolata a Burismával – és más, jövedelmező kínai és oroszországi üzletei – már korábban ismertek voltak, az azonban nem, hogy az apját ő hozta össze az ukrán energetikai vállalat vezetőivel. Egy 2015 májusában keltezett elektronikus levélből kiderült, hogy Vadim Pozsarszkij, a Burisma igazgatótanácsnak egyik tanácsadója megköszönte Hunter Bidennek, hogy bemutatta őt az apjának. Egy esztendővel korábban ugyanez az ukrán szakember levélben felvetette Hunter Bidennek, hogy “miként tudná latba vetni a befolyását” az ukrán vállalat érdekében. A többi történelem.
Fotó: MTI/EPA/Will Oliver
Facebook
Twitter
YouTube
RSS