
A második félévben visszatérhet a magyar gazdaság növekedése – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. Fókuszban a forint szakmai rendezvényén, kedden, Budapesten. Hozzátette: a negyedéves adatok alapján a recessziós negyedéveket “magunk mögött hagyjuk”.
Az idei év két utolsó negyedévében növekedés lesz, az infláció az év végére egy számjegyűre csökken
– mondta. Varga Mihály kitért arra, hogy nehéz időszakon van túl a világgazdaság és az európai gazdaság, a tavalyi magas energiaárak okozta sebek gyógyulnak.
A pandémia minden országban a monetáris és fiskális politikák fellazulását hozta. A feladat most is adott, az egyensúlyi mutatók stabilizálása, a hiány csökkenő pályára állítása. Az államháztartási hiány csökkentése az egész gazdaság számára kulcsfontosságú: 2023-ban 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számolunk, a finanszírozás rendben van, a hiányszám és az államadósság szintje is csökkenni fog
– mondta.
A folyó fizetési mérleg egyenlege javulóban van: a második negyedévben többlettel zárt, az ikerdeficit veszélye “kezd elmúlni”. Kedvező tendenciát mutat a külkereskedelmi egyenleg alakulása, ami tavasz óta pozitív, az egyenleg és az export rekordot dönthet 2023-ban. A külföldi működőtőke-befektetések (FDI) dinamikusan érkeznek az országba
– jelezte. Visszatérés a növekedési pályára címmel megtartott előadásában Varga Mihály kiemelte: a második félévben visszatérhet a növekedés. Jó hírnek nevezte, hogy továbbra is feszes a munkaerőpiac, a háborús helyzetben is megvédték a munkahelyeket, a magas foglalkoztatottság 2023-ban is fennmaradhat. A reálbérek szeptembertől növekedésnek indulhatnak; az ország felzárkózásához ezt nélkülözhetetlennek nevezte. Kijelentette: a kormány a jegybankkal együtt arra fókuszál, hogy csökkenjen az infláció, és a lépések eredményesek.
A jövő évi forintárfolyamra vonatkozó kérdésre közölte: az elsődleges feladata a jegybanknak az árstabilitás kialakítása. Most az egyensúlyi mutatók helyreállítása az elsődleges feladat; ebben jól együttműködik a fiskális és monetáris politika. Az infláció csökkentésében mindenki egyetért, a kormány, a jegybank és az ellenzék is. Az MNB veszteségének kezelése egy feladat, a törvényi előírás alapján tőkeveszteség esetén a kormánynak tőkepótlást kell biztosítani. Megjegyezte: az Európai Központi Bank (EKB), vagy a belga jegybank is negatív tőkével működik, a megemelkedett kamatkörnyezet következtében. Emlékeztetett, hogy kérelmet adtak be az EKB-nak a tőkepótlásra, a testület ezt jóváhagyta, így októberben elfogadhatják az erről szóló új szabályozást.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Komka Péter
Orientál
2023-09-26 at 17:35
Solaris Te szélhámos a magyarságot eláruló gazember vagy mert nem veszed figyelembe a tavalyi évben elszenvedett súlyos mezőgazdasági aszálykárokat.
Orientál
2023-09-26 at 17:31
Ami a lényeg hogy az eurójukért és USA dollárjukért a nyugati balliberális zöld milliárdosok helyett inkább a kínaiak a jüanjukért vásároljanak magyar államkötvényt.
Solaris
2023-09-26 at 17:21
Ami meg lehetetlen, hogy az árak csökkenjenek.
Európai összehasonlításban verhetetlen infláció, duplarossz a hasonló sorsú szomszédokhoz képest.
Ha megállna az infláció, ami lehetetlen, akkor is hónapokig, lehet évekig kullogunk, talán Bulgáriát előzve.
Az egy számjegyű infláció kifejezés pedig egy sunyi, hazug szógörény….
Orientál
2023-09-26 at 17:02
Szerintem elképesztő kommunista fasiszta tehát balliberális zöld kényszerítő nyomás fog érkezni a kommunista Kádárék Gyurcsányék által felhalmozott rengeteg milliárd eurós dolláros adósság miatt – ügyében – Soroséktól.