Újabb bástyáját veszítheti el vasárnap a Jobbik. A Veszprém megyei Devecseren azt követően tartanak időközi választást, hogy a jobbikos polgármester vezette testület júniusban feloszlatta magát. Ferenczi Gábor saját embereivel sem tudott együtt dolgozni az utóbbi időszakban, egyre gyakoribbá váltak az ellentétek, aminek hatására a testület gyakorlatilag képtelenné vált az érdemi munkára.
Ferenczi 2014 óta a vörös iszap sújtotta település polgármestere, előtte pedig egy cikluson keresztül a jobbik országgyűlési képviselője volt. A várost a saját maga által összeállított jobbikos csapattal irányította. Már amíg tudta.
A Magyar Gárda demonstratív felvonulásától a halálos gázolásig
A politikus még a magyar Gárdát is rászabadította Devecserre, akik az utcákon demonstratív felvonulva össze is csaptak a romákkal. Egy repülő kő Ferenczit is homlokon találta, amit egészen addig harsogott, míg ki nem derül, hogy saját embere találta el.
2013-ban pedig azzal került a híradókba, újságok címlapjára Vona Gábor devecseri követője, hogy halálra gázolt egy 93 éves, kerékpárját toló asszonyt, aki Ajkán a piacra igyekezett. Két évvel később az Ajkai Járásbíróság nem jogerősen egy év, két év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte és három évre eltiltották a közúti járművezetéstől. A botrány ellenére Ferenczi képviselő maradt és 2014-ben elindult a polgármesteri címért is. Azonban polgármestersége sem volt mentes a konfliktusoktól: saját támogatói, munkatársai is kihátráltak mögüle. Az utóbbi két évben rendre megbukott minden együttműködési kísérlet a testületben. Rendszeresek lett a viták, a döntésképtelenség, több alkalommal is félbeszakadt a testületi ülés, ami odáig fajult, hogy 2015 novemberében titkos szavazással visszahívták Kozma György jobbikos alpolgármestert. Ezt követően egy éven át nem sikerült új alpolgármestert választani, 2016 januárjában azt a megyei kormánymegbízottnak kellett kinevezni. Az egyre fokozódó belharcok hatására Ferenczi Gábor is felismerte, nincs értelme kitölteni a hátralévő időt a ciklusból, és a nyár folyamán egy újabb meghiúsult határozathozatal után felvetette, hogy oszlassák fel a testületet, amit a többség meg is szavazott.
Új csapattal újra beülne a polgármesteri székbe
A polgármester közben új embereket gyűjtött maga köré, mindössze egy korábbi képviselőt tart még maga mellett. Érdekes, hogy míg országgyűlési képviselőként Ferenczi messze nem a cigányság támogatásáról volt híres – sőt mi több a Magyar Gárdát is Devecserbe vezényelte, 2014-ben az önkormányzati választásra minden bűnét elfelejtették(?) a devecseri cigányok, és valamivel sikerült megnyerni a támogatásukat, hiszen szép számban szavaztak a Jobbik jelöltjére. Az elmúlt években a polgármester ezt igyekezett is meghálálni, roma nemzetiségi napokat, cigány bálokat szervezett, melyeknek résztvevője is volt – és úgy tűnt, kifejezetten összebarátkozott a devecseri cigány családokkal. A városban járva az elmúlt hónapokban ennek ellenére elégedetlenséget tapasztaltunk a romák részéről: meséltek olyan vadnak tűnő dolgokat is korábbi támogatásuk okáról, hogy azon még mi is megdöbbentünk…
Hat jelölt van, és lehet, hogy a romák saját cigány polgármestert választanak
Egy azonban biztos, többen mondták, hogy “a kezük száradjon le, ha még egyszer Ferenczi Gáborra szavaznak”, mint ahányan azt korábban valóban megtehették. A minap pedig egy közlemény jelent meg a Romnet portálon, miszerint saját roma polgármestert szeretnének.
A személyeskedő, politikai belharcok és botrányok miatt megosztottá vált Devecserben a cigányság lehet a mérleg nyelve az október 15-i időközi helyhatósági választásokon, de kérdés, hogy a romák a saját érdekeiket tartják-e majd szem előtt, megszavazva a Veszprém megyei kisvárosban évtizedek óta dolgozó roma polgármester-jelöltet, vagy a falu roma lakossága ellen erőszakba torkollott demonstrációt szervező eddigi jobbikos aspiránsra és korábbi szövetségeseire, párttársaikra szavaznak-e?
– olvasható a blogon.
Az időközi választáson egyébként összesen hat polgármesterjelölt közül lehet választani, a Jobbik Ferenczit indítja, függetlenként indulnak Kozma György István visszahívott alpolgármester és Somogyi Márta, valamint Kovács László korábbi alpolgármester, továbbá Kozák János, aki 2007-től az Országos Cigány Önkormányzat elnöke volt. A legtöbb támogató aláírást egyébként Kozák gyűjtötte össze. A Magyar Munkáspártnak is van jelöltje Devecserben, Nagy Sándor személyében.
Devecser mellett Héderváron és tatán is időközi választás lesz
Vasárnap három településen tartanak időközi választást, Devecserben, a Győr-Moson-Sopron megyei Héderváron, és a Komárom-Esztergom megyei Tatán. Míg Héderváron a korábbi polgármester, Tatán egy képviselő lemondása miatt járulnak az urnákhoz.
A vezető képen Ferenczi Gábor, Vona Gábor és csapatuk. Fotó: veol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS