Oroszország minden körülmények között garantálja Magyarország energiaellátását – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel tartott közös budapesti sajtóértekezleten. A paksi atomerőmű bővítése ténylegesen – az EU jóváhagyása után – jövőre kezdődhet el, a hitelmegállapodás felülvizsgálata nincs napirenden, így a kedvező piaci környezet ellenére sem váltja ki Magyarország az orosz kölcsönt. A PestiSracok.hu információ szerint a zárt ajtók mögött zajló megbeszélések is kimondottan baráti hangulatban zajlottak, mindkét fél kiemelte a rendszeres konzultáció, a jó Putyin-Orbán személyes viszony jelentőségét.
MÁTÉ T. GYULA
„Jól megértik egymást, minden a tervek szerint halad, minden rendben lesz” – mondta a PestiSracok.hu-nak egy orosz diplomata a Putyin-Orbán sajtótájékoztató előtt. A diplomata „jóslatát” Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin is megerősítette, ugyanis mindketten sikeres tárgyalásokról, kitűnő magyar-orosz kapcsolatokról beszéltek. A magyar miniszterelnök külön kiemelte az évenkénti felsőszintű egyeztetések jelentőségét, a nehéz külső körülmények közötti pragmatikus és hatékony együttműködést. Az Európai Unió és Oroszország szankcióháborúja eddig legalább 6,5 milliárd dolláros kárt okozott a magyar gazdaságnak. Orbán az ukrajnai helyzetre utalva hangsúlyozta:
Politikai kérdéseket nem lehet gazdasági eszközökkel megoldani!
Vége lehet a szankcióháborúnak
Magyarország érdekelt a minszki megállapodások végrehajtásában, hiszen azok nem csak a fegyverszünetről szólnak, hanem ukrajnai belpolitikai reformokat is érintenek. Így például a kisebbségi nyelvhasználatot is. Orbán külön kiemelte, hogy az ukrán nyelvtörvényben most készülő változások sértik a kárpátaljai magyarok jogait. Vlagyimir Putyin a múlt pénteken újra fellángolt kelet-ukrajnai harcokért egyértelműen a kijevi vezetést tette felelőssé. Az orosz elnök szerint Petro Porosenko ukrán elnök azért provokál, hogy magát „az agresszió áldozataként” feltüntetve még több pénzt sajtoljon ki az Európai Unióból, az Egyesült Államokból illetve a nemzetközi pénzügyi szervezetektől. „Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy tragikus a szociális helyzet, erősödik az ellenzék és így a harcok felújítása elterelheti a figyelmet a belpolitikai problémákról” – mondta el Putyin. Moszkva a Nyugattól várja Porosenko „megfegyelmezését”, a minszki megállapodások betartatását. Putyin szerint Washingtonból most aligha számíthat támogatásra Porosenkóék, hiszen nyíltan Hillary Clintont támogatták, sőt, ukrán oligarchák pénzt is fektettek a választási kampányba. Orbán és Putyin egyetértett abban, hogy a nemzetközi környezet az amerikai elnökválasztások után kedvezőbb lesz, rendeződhet az Európai Uniós és Oroszország viszonya is:
Mi jó pozíciókból fogunk indulni, ha vége lesz a szankcióknak
– mondta a magyar miniszterelnök, aki információink szerint a tárgyalásokon újra megerősítette, hogy Magyarország nem támogatja az uniós szankciókat, ugyanakkor egyedül nem akar vétózni. A kérdés újratárgyalását Budapest többekkel együtt továbbra is sürgeti Brüsszelben. Addig is a nagyobb hangsúlyt kap a magyar és orosz régiók közötti közvetlen együttműködés. Tovább bővülhetnek a magyar élelmiszeripari befektetések is – ez nem esik a szankciók alá – és vízipari beruházások is várhatóak. A cél az, hogy minél több orosz város vízrendszerének működtetésében a Fővárosi Vízművek vezető szerepet kapjon. Magyar és orosz vállalatokat közösen indulhatnak a jövőben harmadik piaci tendereken. Jelenleg ilyen az egyiptomi vasúti, konkrétan vagonépítési pályázat – hangzott el a sajtótájékoztatón. Putyin külön kiemelte a Mol szibériai kutatásait és kitermelését.
Lesz olaj, lesz gáz
Vlagyimir Putyin személyes garanciát vállalt arra, hogy Magyarország energiaellátása minden körülmények között biztosított lesz. A gáz szállítások ügyében 2021-ig minden rendben van, az árakról is megállapodtak. Most az elkövetkező időszakról kezdenek tárgyalni. Oroszország nyitott arra, hogy az épülő Északi Áramlat 2, illetve a Török Áramlat földgázvezetékeknek legyen magyarországi leágazása is. Így akár délről, akár északról, Ausztrián vagy Szlovákián keresztül is érkezhessen orosz gáz az eddigi ukrajnai útvonal mellett. „Az ukrán útvonalhoz nem politikai alapon állunk hozzá, ha Kijev biztosítja a biztonságos tranzitot és gazdaságilag megéri, akkor semmi gond nem lesz” – hangsúlyozta Putyin, miközben nem titkolta, hogy jelenleg nem sok garanciát lát erre. Orbán Viktor arra emlékeztetett, hogy Magyarország és Szlovákia között már elkészült egy nagy kapacitású vezeték, amely alkalmas lehet a gázszállítások diverzifikációjára. „Mi megépítettük a megfelelő elosztó állomásokat a román és horvát határon is, azonban se Románia, se Horvátország nem tett semmit a visszaáramoltatásra is alkalmas vezetékek megépítésének ügyében. Ígéretei ellenére Brüsszel sem segített semmit” – mondta Orbán, aki szerint az EU vezetése blokkolja a projekteket.
Jövőre elkezdődhet Paks bővítése
A kétoldalú kapcsolatok egyfajta alfájának és ómegájának tekinthető paksi bővítésben a két ország mindenben megállapodott, csak Brüsszel jóváhagyására várnak. Ha ez megjön, az előkészületi munkálatok már idén elkezdődhetnek, 2018-ban pedig megtörténhet az első kapavágás is Pakson. Ez összesen több mint tízezer új állást jelenthet. Egyes sajtóhírek ellenére sincs viszont napirenden a paksi bővítés hitelezési szerződésének módosítása. „Ma jobbak Magyarország piaci körülményei mint korábban, olcsóbban vehetünk fel hiteleket, azonban az orosz szerződés kedvező, nincs okunk módosítani azt” – mondta Orbán. Ugyanakkor, ha az építés tényelegesen is elkezdődik, végig lehet még egyszer gondolni a befektetés finanszírozását. Vlagyimir Putyin szerint is kedvező az orosz hitel, sőt Moszkva kész azt akár tovább bővíteni, azaz akár a 12 milliárd projekt egészét is meghiteleznék – a mostani megállapodás szerint ennek az összegnek durván nyolcvan százalékát kölcsönzik. Orbán és Putyin egyaránt kiemelte, hogy a gazdaság mellett egyre jobb a két ország kulturális együttműködése. Jól működik a diákcsere program, szerdán a magyar kormány arról is döntött, hogy négy Magyarországon található orosz ortodox templom felújítására 2,4 milliárdot forint különít el a költségvetésben.
Emberileg is jó kapcsolatokat ápolnak
A mostani Putyin-vízit súlyát mutatja, hogy vagy fél tucat állami vezető érkezett az elnökkel, a két ország kormányközi bizottságát orosz részről vezető Veronika Szkvorcova egészségügyi miniszterrel már szerdán tárgyalt Szijjártó Péter. Gyenyisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszter pedig ma reggel egyeztetett Szijjártóval és a honvédelmi tárcát vezető Simicskó Istvánnal. A két évvel ezelőtti Putyin látogatással eltérően ezúttal itt volt az orosz diplomácia vezetője is. Szergej Lavrov szerda délután érkezett Budapestre. Az orosz külügyminisztert Szijjártó dunakeszi otthonában fogadta, együtt is vacsoráztak.
Lavrov és Szijjártó kimondottan jó személyes kapcsolatokat ápol annak ellenére, hogy más korosztályt képviselnek és gyökeresen eltérő politikai és diplomáciai előéletük, iskoláik
– mesélte el a PestiSracok.hu-nak az orosz küldöttség egyik tagja.
Forrásunk szerint a mostani Orbán-Putyin tárgyalásokon mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy a magyar kormányfő és az orosz elnök emberileg is jó kapcsolatot ápol.
Ha a múltban voltak is bizonyos előítéletek mindkét oldalon, ma semmi ilyesmiről nem beszélhetünk az orosz-magyar viszonyban épp úgy, mint Vlagyimir Vlagyimirovics és Orbán Viktor kapcsolatában.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS