Újraindítja Verespatak UNESCO-jelölését a román kormány – jelentette be pénteken Bogdan Gheorghiu kulturális miniszter, amely előrevetíti, hogy védetté nyilváníthatják a területet. Az eljárást 2017-ben egyszer már befagyasztotta az akkori szocialista többségű román kormány, mivel az aranykitermelés újraindítását tervező Gabriel Resources mintegy 4,4 milliárd dolláros kártérítési perrel fenyegette meg Bukarestet. A jelenlegi kormányzat a végletekig halogatta, végül azonban bejelentette az eljárás újraindítását. A Verespatak védettségéért küzdő civil-, és környezetvédő szervezetek az elmúlt 15 év legnagyobb sikerének nevezték e bejelentést, amelynek további jelentőséget ad, hogy csütörtökön volt húsz éve annak, hogy a ciánszennyezés kipusztította a Tisza élővilágát.
Mint arról portálunk is beszámolt korábban, a kezdeményezést a román szocialista párt az SPD gáncsolta el még 2017-ben. A Verespatakon és környékén a nemesfém-kitermelést újraindítani akaró, kanadai Gabriel Resources kártérítési pert indított ugyanis a román álllam ellen 4,4 millió dollárt követelve Románián, arra hivatkozva, hogy a Verespatak védettsége miatt tetemes kár érte. Az akkori szocialista kormány megrettent a multicég fenyegetésétől, és bejelentette, hogy levélben kérvényezik a megkezdett UNESCO – védettségi eljárás felfüggesztését. A Verespatak védett kulturális örökségi listára való felkerülését célzó eljárás újraindítását azóta több civil szervezet és politikai vezető is kérte a liberális kormánytól, aki nem mellesleg korábban is tett arra való utalást, hogy támogatják az UNESCO-s védettséget. A Magyar Természetvédők Szövetsége csütörtökön, a nagybányai ciánszennyezés huszadik évfordulójára emlékezve hívta fel a figyelmet a továbbra is rendezetlen verespataki állapotokra. Az eseménnyel párhuzamosan Bukarestben és több romániai nagyvárosban tartottak tiltakozásokat környezetvédők és civilek. A felháborodást az váltotta ki, hogy a jelenlegi liberális kormányzat a végletekig lebegtette a védettségi eljárás újraindításának lehetőségét, amelyre korábban már ígéretet tett. Az újraindítás megkezdését ugyanis szombatig jeleznie kell a román kormányzatnak.
Az MTVSZ összefoglalásában felidézi, 2000. január 30-án 22 órakor a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből 100 ezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába, és óriási környezeti katasztrófát okozva elszennyezte folyóvizeinket. A ciánszennyezés hatására becslések szerint 1240 tonna hal pusztult el a Tiszán. Az ökoszisztémában végzett mérhetetlen pusztításon túl jelentősek voltak a gazdasági károk. Magyarország 29,3 milliárd forintos kárigényt jelentett be, de a ciánszennyezésért felelős ausztrál-román vegyesvállalat, az Aurul megúszta anélkül, hogy egyetlen fillér kártérítést kellett volna fizetnie.
Forrás: agerpress.ro/MTVSZ; vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS