Az utolsó jogorvoslati lehetőségét is elbukta az áram-, gáz- és vízlopás miatt elítélt, Lagzi Lajcsi néven elhíresült Galambos Lajos – tudta meg a PestiSrácok.hu. Az Alkotmánybíróság visszautasította a trombitás alkotmányjogi panaszát. Le kell ülnie büntetése hátra lévő részét, hacsak nem érdemli ki a feltételes szabadlábra helyezését.
A börtönből minden áron szabadulni akaró Lagzi Lajcsi kimerítette utolsó jogorvoslati lehetőségét is. A PestiSrácok megtudta, a víz-, gáz- és áramlopás, valamint vesztegetés miatt elítélt Galambos Lajos alkotmányjogi panaszát visszautasította az Alkotmánybíróság.
Mit kifogásolt Lagzi Lajcsi?
Az alkotmányjogi panasz arra épült, hogy a védelem állásponta szerint a titkos információgyűjtés anyaga bizonyítékként nem volt felhasználható a büntetőeljárásban, mert ennek beszerzésére szerintük a jogszabályok megsértésével, tiltott módon került sor. A másodfokú bíróság nem osztotta az indítványozó és védője álláspontját, így a védelmi fellebbezésnek nem adott helyt. Az Alkotmánybíróság osztotta a bíróságok álláspontját.
Az alkotmánybírósági döntés indokolása szerint:
az indítványozó által előadott érvek ezért az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésével összefüggésben nem vetik fel a Budapest Környéki Törvényszék döntését érdemben befolyásoló alaptörvény ellenesség kételyét, és nem alapoznak meg alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést sem.
A zenész az utolsó magyarországi jogorvoslati lehetőségét is kimerítve marad börtönben és le kell töltenie a büntetéséből hátralévő részt, kivéve, ha méltónak bizonyul a feltételes szabadlábra helyezésre. Büntetése jó magaviselet esetén harmadolható. Ez Lagzi Lajcsi számára azt jelenti, hogy nem egészen két év letöltése után szabadulhat, miután letartóztatásban 125 napot töltött, áprilistól pedig mintegy hat hónapot már letöltött. Azaz 2025-ben szabadulhat.
Lehet gyógykezelni a börtönben?
Galambost 2022 decemberében ítélték el másodfokon, jogerősen 3 év 6 hónap börtönbüntetésre. A büntetés-végrehajtás február 15-én várta a kecskeméti börtönben, hogy megkezdje büntetése letöltését, ám a trombitás nem jelent meg. Érvelése szerint súlyos betegség alakult ki nála, és állapota nem javult az utóbbi időben. Védője úgy nyilatkozott, hogy a folyamatos stressz nemcsak a lelkét, de az egészségét is megviselte védencének.
Az elítélt végül április 26-án mentőautóval érkezett a baracskai Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetbe. Április 28-án átesett az egészségügyi vizsgálatokon, amire azért is volt szükség, mert a február 15-i bevonulását az egészségügyi állapota miatt halasztotta el.
Május elején a fogvatartottat mentővel vitték a baracskai börtönből a bv. berettyóújfalui központi kórházába, majd a vizsgálatok után vissza Baracskára. Ügyvédje akkor arról beszélt, védence nincs abban az állapotban, hogy a büntetését meg tudja kezdeni, így nagy valószínűséggel megszakítják azt. Erre sem került sor; az orvosi vizsgálatok megállapították, hogy az elítélt gyógykezelése a börtönben is biztonsággal megoldható.
A Bors információi szerint a mulatós zenész és az ügyvédje ezután eljuttatott a hatósághoz egy új beadványt, amelyben az áll, hogy véleményük szerint Galambosnak az általános állapota miatt állandó ápolásra van szüksége, amit a börtönfalakon belül nem tudnak számára biztosítani, márpedig alkotmányos joga megfelelő ellátáshoz jutni. A lap egyik informátora elárulta, hogy Galambos Lajos és ügyvédje otthonápolást kérelmezett. Azt is elmondta, hogy a zenész egészségügyi állapota semmit sem javult az elmúlt egy hónapban, sőt, talán romlott is.
Miután mindez nem vezetett eredményre, Lagzi Lajcsi és védője az Alktománybírósághoz fordult.
A tapasztalt védő
Az ügy érdekessége, hogy Lagzi Lajcsi képviseletét az Alkotmánybíróság előtt Molnár Gábor Miklós ügyvéd látta el, aki évtizedekig ügyész volt, utána legfelsőbb bírósági bíró, aztán kúriai tanácselnök, a közelmúltban nyugdíjba vonult, majd ügyvéd lett.
Vezetőkép: MTI/Lakatos Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS