
Úgy tűnik, még hosszú ideig nem fogjuk megtudni, ki és miért robbantott 2014 januárjában a Lehel úti CIB bankfióknál, ugyanis a rendőrség hét év után megszüntette az eljárást arra hivatkozva, hogy “az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható”. A titokzatos motoros felkutatására annak idején a Nemzeti Nyomozó Irodában 135 fős nyomozócsoport alakult, de a tettesről azóta sincs hír. Nem ez az első ilyen eset, hiszen Magyarországon 1989 óta összesen csaknem száz robbantásos merényletet hajtottak végre. Öt éve két rendőrt robbantottak fel a Teréz körúton, a maffiaháború miatt pedig négy ember halt meg az Aranykéz utcában. A rejtélyes esetek közé tartoznak az 1998-as választásokat beárnyékoló politikai robbantások is, melyeket a nemrég megszólalt új koronatanúk a Portik Tamás fémjelezte szervezett bűnözői körhöz kötöttek.
2014. január 13-án hajnalban egy 180-185 centiméter magas, fekete motorosdzsekit, az arcát teljesen elfedő, sötét plexis bukósisakot viselő motoros hajtott a Lehel úti CIB bankfiókhoz. A merénylő a bejárat előtt lerakott valamit, majd elhajtott a belváros irányába. Pillanatokkal később felrobbant a csomag. A detonáció ereje hatalmas volt, beszakította a bankfiók ajtaját, és szétszakította a közelben lévő ATM-et. Az álmennyezet leszakadt, a bútorok szétroncsolódtak. A robbantás megrongálta a CIB-fiók melletti Budapest Bank-fiókot is. A két pénzintézet épületében 15 millió forintos, a környező lakásokban 1,5 milliós kár keletkezett. Egy hajléktalan szemtanúja volt a detonációnak, de korábbi hírekkel ellentétben nem tudott érdemleges információkkal szolgálni.
A motoros néhány nappal korábban, január 7-én a Raiffeisen Bank Váci úti fiókjának utcai portálját is betörte. A Nemzeti Nyomozó Irodában 135 fős csoport vizsgálta az esetet, ám idővel a létszámot csökkentették, majd a nyomozást végül az ORFK portálunknak küldött tájékoztatása szerint idén januárban megszüntették arra hivatkozva, hogy “az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható”.

A rejtélyes motoros. Fotó: police.hu
Több mint száz robbantásos merénylet volt Magyarországon
Ahogy arról egy korábbi összefoglaló cikkünkben beszámoltunk, Magyarországon 1989 óta összesen csaknem száz robbantásos merényletet tartanak számon. Az akciók során majdnem félszáz személyi sérülés történt, a merényletek pedig halálos áldozatokat is követeltek. Az első ismertebb eset 1991. decemberi, amikor a ferihegyi gyorsforgalmi út mellett elhelyezett távirányítású szerkezettel robbantottak fel egy buszt, amely Oroszországból Izraelbe kivándorló zsidókat szállított a Keleti pályaudvarról a repülőtérre. A bomba a tervezettnél korábban robbant, de a merényletben így is megsebesült négy utas és két magyar rendőr. A robbantást a német terrorcsoporthoz, a RAF-hoz köthető Andrea Klump és Horst-Ludwig Meyer követte el. Ugyancsak nagy médiavisszhangot kapott egy 1994. június elsején történt szegedi robbantás: a Szent Rókus-templom ajtajában egy idős nő egy műanyag zacskót talált, azt betette a közeli buszmegálló szemetesébe, de a csomag percekkel később felrobbant, és a nő a repeszektől súlyosan megsérült. Tíz nappal később berobbantották az Országház 19-es kapuját. Itt nem sérült meg senki, a kapun kívül jelentős kár nem keletkezett. Alig telt el egy hónap, és a Mátyás-templom Halászbástya felőli részén robbant pokolgép. A merénylet nem járt áldozatokkal, de az anyagi kár jelentős volt. Az akkori gyanú szerint a Halászbástyánál, a Parlamentnél és Szegeden is ugyanazok követték el a robbantásokat, de az elkövetők soha nem kerültek kézre.
Kézigránátos támadások és az Aranykéz utcai merénylet
Az értelmetlennek tűnő akciók mellett 1996-tól rendszeressé váltak a vállalkozások, szórakozóhelyek vagy éppen üzletemberek elleni robbantások. A Portik-ügyek egyik legfontosabb koronatanújának, R. Lászlónak a tanúvallomásából tudhatjuk, hogy a kézigránátos támadások célja az volt, hogy a rendőrség figyelmét eltereljék az olajos ügyekről. A fővárosi robbantásokkal kapcsolatban Radnai azt hallotta, hogy Portik Tamás a támadásokat és az ezzel járó zavarkeltést azért erőltette, hogy ha túl sok ilyen eset történik, akkor leváltják a rendőrfőkapitányt és a rendőri vezetőket, így majd pozícióharc indul a rendőrségen belül, s leszállnak az olajos ügyekről. Radnai emlékeztetett: Portik terve bejött, mivel a jelenlegi belügyminisztert, Pintér Sándort 1996 végén leváltották.

A felrobbantott Aranykéz utca. Fotó: Urbán Tamás
A rendszerváltás utáni robbantások közül kiemelkedik a magyar maffiaháború legvéresebb leszámolása, az Aranykéz utcai robbantás. Az 1998. július 2-án történt robbantásban négy ember halt meg, köztük a rendőrséggel együttműködő, az olajügyeket jól ismerő vállalkozó, Boros József Károly, aki később kiszivárogtatott videovallomásában tálalt ki a magyar olajmaffia kétes ügyleteiről, politikai, titkosszolgálati és rendőri összeköttetéseiről. A rendőrség sokáig nem tudta felkutatni az elkövetőket, egy helyben toporgott, és végül csaknem két évtizeddel később mondta ki a jogerős ítélet, hogy a leszámolást Portik parancsára a szlovák alvilágban is jól ismert Jozef Roháč hajtotta végre, akit több más magyarországi robbantással is összefüggésbe hoztak. A soha nem bizonyított gyanú szerint ugyanis az ő bandája volt az elkövetője az 1998-as magyarországi választásokat megelőző politikai robbantássorozatnak.
Az 1999-ben nyilvánosságra hozott, Vladimír Mitro volt szlovák titkosszolgálati főnök által jegyzett titkos jelentés lerántotta a leplet a szlovák titkosszolgálat, a SIS által korábban elkövetett törvénytelenségekről. A jelentésben többek között az szerepelt, hogy a SIS külön egységet hozott létre a szervezett bűnözőkkel – köztük Jozef Roháčékkal – való kapcsolattartásra, s őket különböző törvénytelen akciók elvégzésével bízták meg. A korábbi szlovák miniszterelnök, Vladimír Mečiar alatt működő titkosszolgálat Omega fedőnevű – vélhetően az orosz titkosszolgálatok megbízását teljesítő – akciója is szerepelt a jelentésben. Ennek lényege az volt, hogy hátráltatni kell – zavarkeltéssel – Csehország és Magyarország NATO- és európai uniós csatlakozását. Magyarországon ennek érdekében az úgynevezett Mečiar-kommandóval – melynek tagja volt Roháč, a később megölt Imrich Oláh és a szintén likvidált Jozef Hamala is – különböző robbantásos cselekményeket hajtattak végre az 1998-as parlamenti választások előtt, illetve azt követően. Bomba robbant a Fidesz Lendvay utcai székházánál, Szájer József fideszes képviselő és Torgyán József FKGP-elnök házánál is. A merényleteknél használt robbanóanyag megegyezett a későbbi Aranykéz utcai detonációnál használt robbanóanyaggal. A politikai robbantások csak a 2018 decemberében lefoglalt Portik-hangfelvételeknek köszönhetően kerültek új megvilágításban. Egy Portik és volt cégtársa, Drobilich Gábor közötti beszélgetésből például kiolvasható, hogy az olajmaffia legismertebb cégének, az Energol Rt-nek az egyik vezetője rendelhette meg a robbantásokat (Portik és Drobilich is ennek a cégnek volt az igazgatója), továbbá az új koronatanúk szerint a Portik Tamás fémjelezte szervezett bűnözői csoportosulás felelős a politikai színezetű robbantásokért, amelyekre szerintük a közvetlen parancsot Portik adta a végrehajtóknak.
Detonáció a Teréz körúton
A legutóbbi robbantásos merényletet 2016 szeptemberében követték el, amikor egy házi készítésű, repeszképző anyagokkal kombinált robbanószerkezet robbant a fővárosi Teréz körúton. A detonációban két rendőr súlyosan megsérült. Az NNI százfős nyomozócsoportja és az ügyészség mellett a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Terrorelhárítási Központ is bekapcsolódott az ügy felderítésébe és a tettest egy hónapon belül kézre kerítették. P. Lászlót azóta már jogerősen elítélte a bíróság azzal a kikötéssel, hogy leghamarabb harminc év múlva szabadulhat.
csakafidesz
2021-12-29 at 10:43
hozzászólás 2021-08-29 at 09:25
Bekamerázás.. Mindig akkor romlik el a kamera, mikor a bűzözők is megjelennek. Általában ők szokták kikapcsoltatni a kamerákat, ha nem sikerül akkor a beérkezett képek a rendőrségen tűnnek el, de ez a bűnözőknek sokba kerül..
csakafidesz
2021-12-29 at 10:37
Szőke ciklon 2021-09-16 at 15:01
Hmm. Akkor tökéletes a bűntény, ha a megrendelő elképzelése szerint történik. Van amikor az alvilág dobja fel egyik-másik banditáját. Amúgy az állami megrendelésre történt bűncselekmények felderítése szokott eredménytelen lenni, még akkor is, ha bilincsben viszik be az elkövetőt. Ld. Kennedy gyilkosság.
Alohaboy
2021-10-06 at 23:18
Én is megtekintettem a rendőrpalotát akkoriban, ki ne hagyj!
Rézmüves Gusztáv
2021-09-21 at 20:24
Ezen a fotón van egy fickó .
Ha nincs, ólom réteg az arcán a szervek lefejtik az arc vonásairól a fedő réteget és látható lesz a fizi miskálya.
Sőt a tetoválásai is műtét hegek stb.
Ezen a fotón van egy motorkerékpár, amit megtalálnak, hiszen valahol vették és az alkatrészeit is megkel rendelni.
Még ha lopták is az kideríthető (hogy kitől )annak és környezetében miféle
emberkék találkoznak.
Kik mesélnek.
A bankok tarthatatlan viselkedéséről.
v j
2021-09-20 at 17:43
és ki volt akkor a Beügyminiszter? Nem nagy Kuncz-e kitalálni!!!
Szőke ciklon
2021-09-16 at 15:01
Egy bűntény attól tökéletes, hogy a hatóságnak nem állérdekében felderíteni.
A mobiltelefonok cella információja adatot tud arról szolgáltatni, hogy a telefon adott időpontban hol tartózkodott. Ez nyilván fordítva is igaz, azaz arról van valahol cella adat, hogy egy adott időpontban, egy adott helyen melyik telefon tartózkodott.
Tamagucsi
2021-09-03 at 00:37
A legfőbb olajos magas polcon ül, apukám!
Nahát
2021-09-02 at 16:03
1. Miért? Azt kinyomozta a rendőrség, hogy ki lopta el Kádár holttestét? Aztán egy idő után “meglett”. Arról is nagy csönd volt. 2. A soroksári futónő gyilkosa a börtönben ült, a leltárjában több mobiltelefon szerepelt, egyik közülük az áldozaté, de a rendőröknek nem volt gyanús, hogy miért cipelt magával egy hajléktalan több drága telefont. 3. A robbantás ügyében azt kellett volna vizsgálni, hogy ki tüntette el a bizonyítékokat.
csakafidesz
2021-08-31 at 08:27
Galamb 2021-08-29 at 09:50
Stimmel. Megrendelt robbantás volt..
csakafidesz
2021-08-31 at 08:25
Mi van azzal, hogy kalasnyikovval lőtte valaki a rendőrpalotát amit Gyurcsány utána látványosan megtekintett?
Poroszlai Róbert
2021-08-30 at 12:24
meg lesz az….
Witness of History
2021-08-30 at 10:46
Tökéletes bűntény nincs – és mégis van/lehet.
Ha a fickó minden nyomot eltüntet.
Ennek a legegyszerűbb módja, ha mindent eléget: a motorkerékpárt, a pajtát/akármit, ahol a bombát összerakta, az elkövetéskori ruháját, minden papírfecnit (legjobb, ha semmit nem ír le, és semmit nem őriz meg), a számítógépet, amit használt.
Ja és tartja magát a mondáshoz: ” Megrögzött, konok tagadás – 6 hónap felfüggesztett. Őszinte, feltáró, bűnbánó vallomás – 5 év végrehajtandó.”
Welszibard
2021-08-29 at 21:29
Az 1990-es évek végén egy Hódmezővásárhely környéki településen vettem rész egy baráti esküvőn.
Az egyik asztaltársam egy rendőrhadnagy volt civilben, aki gátlástalanul kifejtette, hogy körülötte mindenki lop és jól él az olajszőkítésből, ő sem akar kimaradni belőle.
Kimentünk egy másik embernek a tanyáját megnézni (sertéseket tartott) és amikor körülnéztem, elképedve láttam, hogy a szántóföldből kinőve pazar villák, hévégi házak emelkedtek szerteszét.
“- Ez mind az olajból van” – nevetett az illető -, de nehogy azt hidd, hogy csak ez van: bent a városban is gombamód szaporodtak a szuper 2 szintes családi házak – az is mind az olajból lett.
2-3 év alatt nem lehetett ilyen hirtelen másként meggazdagodni – pláne vidéken -, akkor amikor a fél ország munkanélküli volt. (csak én voltam olyan balfék, hogy nekem ez utóbbi jutott).
moliere
2021-08-29 at 20:06
hozzászólás
Ez azért van, mert nem “a” terroristák érdeklik őket úgy általában, hanem csak azok a “terroristák”, akiket nem ők fizetnek.
Orientál
2021-08-29 at 15:39
És le is kössék a rendőrség kapacitását.
Bokor Géza
2021-08-29 at 11:03
hozzászólás
2021-08-29 at 09:25
Egy bűncselekmény elkövetője, vagy elkövetői valahonnan a helyszínre érkeznek, s onnan valahova elmennek. Kiterjedt kamerarendszerrel nyomon követhető honnan hova, s megvan a tettes/tettesek.
A kamerarendszer nem az állampolgárok megfigyelésére szolgál, hanem az esetleges bűncselekmények felederítését segíti, ezen felül bűnmegelőzési funkciója is van. Mi a fenét lehet megfigyelni egy átlagemberen, aminek valami értelme lenne?
Megértem ha valakit zavar, engem viszont egyáltalán nem, de mindezektől függetlenül a világon mindenhol egyre több kamera és megfigyelés lesz, s szerintem nincs ezzel semmi baj.
Rémusz.
2021-08-29 at 11:02
No és fletó, nomeg a bandája??
Perecvasi Lehel
2021-08-29 at 09:57
Akkor hál’istennek megúsztam.
Galamb
2021-08-29 at 09:50
Vagy egy bekattant devizahitel áldozat, vagy a 2014-es év miatt, egy politikai erők által felbérelt profi volt, szerintem.
Namond
2021-08-29 at 09:43
Királytigris 2021-08-29 at 09:14
“Hol vannak az olajos pénzek????”
Ott ahol a többi maffia pénz.
Ausztriában és Svájcban, mint Simon Gáboré, Simor Andrásé, Veres Jánosé.
Igazából a rendőrség nem nyomoz a bűncselekményekből származó bevételek és azok felhasználása, azaz BEFEKTETÉSE és a keletkezett vagyonok után.
Élő példa a szabadulása után pár nappal több 10 milliós kocsival korzózó Sztojka Iván és családja kétes eredetű vagyona.
(Bezzeg ha a vegyesboltos nem ad számlát, vagy a foltozó szabó szívességet tesz, máris jogalapnélküli gazdagodásárt milliós büntetést kaphatnak.
hozzászólás
2021-08-29 at 09:25
Nagyon sok bűnözőt, terroristát nem kapnak el világszerte, sőt meg merem kockáztatni, hogy a legtöbbjük megússza.
Ezzel párhuzamosan viszont szépen bekamerázták, bekamerázzák az egész világot 2001. szept. 11. óta. Az ártatlan kisembernek figyelik 0-24 a lakását, a gépét, a telefonját, a munkahelyét, az autóját, az iskoláját, óvodáját, de a bűnözők és terroristák mégis szabadon rohangálnak. Ennek a legundorítóbb változata a kínai diktatúra vagy a szilicium-völgyi tech diktaturák.
A hatalom vigyázzon az állampolgáraira, tartsa fent a rendet (pl: akadályozza meg az Antifa terroristák terrorcselekményeit), de ne akarjon több kamerát, lehallgatást, kukkolást, mint amennyi feltétlen szükséges.
Ennek a béke-téri bankfióknak a környéke tökéletesen be volt kamerázva, több tucat kamerával kukkolják a népet, mégsem találták meg a robbantós bűnözőt/terroristát. Akkor miért és ki ellen van a kamera? Miért nem elég fele ennyi megfigyelés? Ha 20-30 kamera is kevés volt, akkor 200-300 is kevés lenne.
Királytigris
2021-08-29 at 09:14
A cikkben szerepelnek az olajos ügyek. Ezekkel kapcsolatban hányan vannak börtönben?
Az olajos ügyekkel több száz, hanem ezer milliárdos adócsalás történt.
Hol vannak az olajos pénzek????
Ezeket a bűncselekményeket vizsgálja valaki?
Magyar vagyok
2021-08-29 at 08:43
Jó, hát ne éljünk álomvilágban. Nem minden rendőr szent. Tisztelet a kivételnek, de rengeteg apróságot elnéznek. Mondván, nem ér annyit, hogy nyomozzanak miatta. Vagy ismerik az elkövetőket, és valamiért inkább nem nyomoznak ellenük, ha nem öltek embert, mert valamit remélnek cserébe. Vagy csak sz.rnak bele. Meg vannak olyanok, akik a helyi “vállalkozó”-t nem fogják b.zerálni, hiába egy rohadék. Ki tudja, hány ember halála lett elkönyvelve öngyilkosságnak, miközben valaki eltette láb alól az üzleti, politikai, stb ellenfelét. Szóval ne áltassuk magunkat. Vannak dolgok, amikre nem azért nem derül fény, mert olyan “ügyes” volt az elkövető, hanem azért, mert a nyomozásban résztvevőknek az volt az érdeke. A politikai leszámolásokra szerintem csak akkor reagálnak, ha nekik is megéri. Ha ellenkező eredmény jönne ki, akkor inkább elteszik valami fiókba, aztán évekig lapul a dosszié. Biztos, hogy a rendőrségen belül is olyan aljas belharcok mennek, mint amit a politikában látunk. Csak ezekről nem beszélnek. Zsarolások, megvesztegetések, szívességek ide, vagy oda.
Az, hogy egy motort nem tudnak beazonosítani, az viccesnek is tűnhetne.
Remélem, hogy az érdek alapú rendőri mentalitás már nem lesz sokáig, de azért jó ha tudjuk, hogy ez a rendszerváltás előttről maradt itt, és azok az öregek tanítják a mostani újoncokat.
Tisztelet a kivételeknek, akik mindebből kimaradnak, és rendesen végzik a munkájukat.