Pesti Srácok

Szentesi Zöldi László: Az számít, hogy a történelmi pillanatban ki áll a nemzet mellé (podcast és videó)

Világos, hogy hova tartozunk - mondta Szentesi Zöldi László író, újságíró, a Magyar Nemzet szerkesztője a PestiSrácok.hu podcastműsorában, melyben új könyvéről (Elsüllyedt világ - Kodolányi János belső emigrációja, 1944-1956) kérdezte Huth Gergely. Kodolányi a népi írók mozgalmának kiemelkedő alakja, aki aktív szervezője volt a második világháborús kiugrási kísérletnek, a revizionista, de németellenes Magyar Közösség titkos szövetségnek, s ádáz ellenfele volt a bolsevizmusnak. Élete a nyilasok és a kommunisták alatt veszélyben volt, a Rákosi-diktatúrában teljes szilenciumra ítélték, a hatvanas években is csak kiszorítva és cenzúrázva létezhetett. Az életútjának apropóján helyzetképet vázoltunk a népi-urbánus vita mai állásáról, a vidéki fiatal értelmiség - a kormány szellemi holdudvarában is jellemző - negligálásáról, a "két pogány közt, egy hazáért!" gondolat aktualitásáról.

Kodolányi János életműve és a népi írók törekvései apropóján szóba került Csurka István sokat vitatott publicisztikája, amiről Szentesi Zöldi László így beszélt:

Huth Gergely felvetette: "Azok a gondok, amelyek a népi írókat tépték a két gonosz szorításában, azok a vívódások és küldetések több szempontból érvényesek ma is. A népi írók a vidéki, tiszta értelmiség, a feltörekvő középréteg támogatásában látták a kiutat, hogy velük lehet egy független magyar utat találni, akik még nem elkötelezettek egyik befolyás felé sem. Most is sokat beszélünk arról, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerének a patrióta, szuverenista gondolatnak van egy nagyon erős bázisa a vidéki Magyarországon. Sajnos az első generációs, a haza iránt elkötelezett vidéki értelmiségi vonal mégis alig kap helyet a jobboldal kulturális, szellemi és közéleti intézményeiben."

PestiSracok facebook image

Szentesi Zöldi László erre így válaszolt:

Kodolányi hitvallásáról, a népi írók küldetéséről Szentesi Zöldi László megjegyezte:

Ezért is foglalkozik Szentesi Zöldi László visszatérően a népi írók életrajzával, kulturális és közéleti hagyatékával. A szerző végül őszintén vallott önmagáról és korszakunkról is:

Végül Szentesi Zöldi László elmondta, hogy a két kedvenc kötete Kodolányi Jánostól a belső emigráció alatt írt szakrális, mitológiai ihletésű regényei, az Én vagyok I-II. és Az égő csipkebokor. Ezekből a rendszerváltás után kiadott, cenzúrázatlan változatokat érdemes beszerezni. És persze Szentesi Zöldi László új könyvét: Elsüllyedt világ - Kodolányi János belső emigrációja (1944-1956), Időjel kiadó, 2024. Kapható a Püskiben, a Magyar Menedék Könyvesházban, de még a Libriben is.

A beszélgetés podcast-formátumban elérhető ITT, illetve hamarosan a közösségi média oldalainkon. Jövő hétfőn 13.15-kor és 20.15-kor a Hír FM-en is meghallgatható.

A vezető kép tihanyi Tranzit Fesztiválon készült, a PestiSrácok Sátorban augusztusban (Fotó: Hatlaczki Balázs - PestiSrácok.hu)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!