Nem győzzük kapkodni a fejünket, mióta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bűnügyi nyomozói elfogták Vig Mórt egy számlagyár kapcsán. Nincs olyan nap, hogy ne derülne ki újabb és újabb bűncselekmény, vagy annak gyanúja, újabb büntetőeljárás, per az ügyvédi kamarából kizárt jogásszal kapcsolatban. Most éppen a Pesti Srácok szembesült cégiratok, elemzések, résztvevők elmondása alapján, hogy Vig Mór nem csak felületesen hozható (cég)kapcsolatba a legnagyobb olasz maffia, a ’Ndrangheta magyarországi tevékenységével.
Vig Mór nevére nemcsak akkor kapja fel a fejét, amikor szóba kerül testvére, az Amnesty International Magyarország igazgatója, hanem akkor is, amikor megvizsgáljuk, hogy működik ma egy cégtemető, egy számlagyár, vagy éppen egy nemzetközi pénzmosoda céghálózat.
Tudomásunk szerint a jogász eddig bűnügyi életútját még nem foglalta senki irodalmi alkotásba, ám a bűnügyi aktái alapján is méltán lehet magyar Osztap Benderként említeni.
Mutatjuk részletesen, hogy miért.
Az ügyvédi kamara nyilvántartásából tavaly, foglalkozástól való eltiltása okán törölt jogász november 27-én egy átfogó, 33 helyszínes NAV-os akció során került az adóhivatal bűnügyi nyomozóinak a kezére. Azt nem tudjuk, hogy családtagjai közül mások is érintettek-e a mintegy 271 millió forintos költségvetési csalási ügynek, mindenesetre Vig Mórt azért fogták el és tartóztatta le a nyomozási bíró, mivel megalapozottan gyanúsítható ennyi értékű hamis számla felhasználásával.
Vig Mór a családi cégbe helyezte el a hamis számlákat?
Elfogása napján a NAV Bűnügyi Főigazgatóság Központi Nyomozó Főosztály a Vig család cégére, a Help-Me Bt. cégbejegyzésében közölte a büntetőeljárás megindítását és az egyik kültag, Vig Mór betéti részének zár alá vételét. Ez bizonyítja, hogy a jogász alanya a büntetőeljárásnak. A beltag apa, a kültag anya, Mór egyik testvére, valamint a másik testvér, a jogvédő szervezet igazgatója egyelőre tanú lehet az ügyben.
Maga Vig Mór egy üzleti tárgyalás során azt közölte a családi vállalkozásról, hogy jól prosperáló cég. Üzleti- és lakóingatlanokat vásárol és ad bérbe 1991 óta. 13 nagy értékű. Lövőház utcai üzlethelyiség, 3 budapesti és 36 veszprémi lakás tulajdonosa.
Az említett üzleti tárgyalás során szóba került A Veritas Menedzsment Kft., ami kényszertörlés alatt van. A cégben vezető tisztségviselőként a GattobInc Zrt. szerepel, ahol a vezérigazgató Vig Mór 2019. 01. 24-e óta.
Mit kereshetett Vig Mór a legnagyobb olasz maffia cégének közelében?
A Veritas cégnyilvántartásában 2023. január 25-én jelent meg a közlés arról, hogy a Fővárosi Főügyészség Gazdasági Bűnügyek Osztálya által büntetőeljárást folytat, melynek részese a kft.
A cégbejegyzés szerint a Veritas tulajdonosa egy ciprusi off-shore cég, amelynek kézbesítése megbízottja dr. Sz. Edina. Ő pedig nem más, mint az a budapesti ügyvédnő, akit januárban az olasz maffia, a ’Ndrangheta támogatása miatt ideiglenes átadási letartóztatását a Fővárosi Törvényszék.
Az adatok szerint a nő és társai Olaszországban és más külföldi országban is tevékenykedő bűnszervezetet alkottak – írtuk meg. Az ügyvéd a státuszát kihasználva, bűntársaival formálisan vezette a budapesti ügyvédi irodájára bejegyzett és ott működtetett magyarországi cégeket, azokat ugyanakkor a bűnbanda vezetője teljes körűen ellenőrzése alatt tartotta, és illegális vagyonátruházás, pénzmosás, bűncselekményből származó jövedelem tisztára mosására használta. Az ügyvédnő ellen kilenc – összesen 20 év szabadságvesztéssel is büntethető – bűncselekmény elkövetésével összefüggésben az olaszországi Catanzarói Bíróság bocsátott ki európai elfogatóparancsot, hogy a büntetőeljárást az olasz hatóságok le tudják folytatni ellene.
A maffia-ügy miatt négy céget is zár alá vettek a hatóságok, köztük a Veritas Menedzsment Kft.-t is. Ezt a céget akarták felhasználni arra, hogy egy ománi befektetői csoportot lehúzzanak. A
A jelentős NAV-tartozást felhalmozó, csalás elkövetése céljából létrehozott vállalkozással szemben 2019 augusztusában kényszertörlési eljárás indult. Nem sokkal ezt megelőzően, 2019. január 24-én, a Veritas Menedzsment Kft. vezetését „át akarták passzolni” egy, akkor mindössze nyolc napja létező társaságnak, a GattobInc Zrt.-nek (vezérigazgató-részvényes: dr. Vig Mór). A zrt. egyébként 2019-ben és 2020-ban nulla forint éves árbevételt realizált. A vezetés átruházását nem sikerült bejegyeztetni a cégbíróságon.
A már említett üzleti tárgyalások során Vig Mór állítólag azt közölte: a Veritas tevékenységében válságmenedzserként vesz részt 2019 óta, a kényszertörlés még 2018-ban indult. Válságmenedzserként bent hagyott a cégben 30 ezer 500 forintot, hogy “ne tudjon véget érni a kényszertörlési eljárás”. Azt is hozzátette: csatolja a Milánói Bíróság előtt folyamatban lévő ügyekben keletkezett keresetleveleket, amelyekből látszik, hogy többmillió EUR követelése van a cégnek. “Ez az oka annak, hogy válságmenedzserként tisztségviselő lettem”, szögezte még le Vig.
Csalássorozat részeseként jár bíróságra Vig Mór vádlott
Megközelítőleg negyven rendbeli csalás miatt áll bíróság előtt Vig Mór, akit a közelmúltban sok százmilliós számlagyár irányítása miatt vett őrizetbe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – értesült a Magyar Nemzet. A II. és III. Kerületi Bíróságon zajló eljárás tényét a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya is megerősítette a lapnak.
Az okirat-hamisítás és ügyvédi visszaélés vádjával is zajló ügyben februárban döntés is született, Vig Mórt pedig két év börtönbüntetésre ítélték, aminek végrehajtását öt év próbaidőre felfüggesztették. Az ítéletet a Fővárosi Törvényszék nemrég hatályon kívül helyezte azzal az indokkal, hogy a sértettek tekintetében a polgárjogi igényről nem döntött az elsőfokú bíróság, amit pótolni kell. A lap információi szerint az ügy sértettjei több millió forint kártérítést szeretnének.
A Mandiner megtudta, hogy Vig Mór a vád szerint korábban egy nem létező érmegyűjtőre hivatkozva – egy afrikai céget is felhasználva – károsított meg számtalan sértettet, összesen hetvenmillió forinttal. A portál szerint a sok száz milliós számlagyár irányításával is meggyanúsított ex-ügyvéd ráadásul a csalásokat egy nemzetközi körözés alatt álló bűnöző segítségével követhette el.
Vig Mór, lenne a nagy cégeltüntető?
Összesen másfél tucatnyi cégben volt vagy van jelenleg is érdekeltsége Vig Mórnak – a gyanú szerint sok száz milliós számlagyárat működtető ügyvédnek – a nyilvános cégadatok szerint, írta a Magyar Nemzet.
A vállalkozások közül azonban kilenc már a felszámolás vagy a kényszertörlés sorsára jutott.
Csupán néhány példa: az M & M 2000 Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Bt.-t az ezredfordulón hozták létre, Vig 2014-ben lett kültag, majd 2019 és 2020, két veszteséges év után lehúzták a rolót. Pár év alatt földbe állt a Királyhágó-Immo Kft. is, amelyet Vig 2020-ban alapított és mindössze két évre rá már kényszertörlés hatálya alá került. Az On Ad Production Kft.-ben ugyan csak ügyvezetőként volt jelen Vig, a cég ellen azonban fennállása alatt 16 végrehajtást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), és miután a jogász 2022 elején átadta az ügyvezetői széket másnak, pár hónap múlva megszűnt a társaság.
Ez utóbbit a már említett kölcsönüzleti tárgyalások során jól prosperáló cégnek mutatta be Vig. Állítása szerint a GattobInc Zrt.-vel ügyviteli szolgáltatást nyújtott a reklámügynökségnek.
A Király-Immo Kft.-t pedig úgy mutatta be, hogy “Duna House franchise partner cégem, jól működik tovább a Királyhágó téren 2021. 01.06. óta.”
Az M & M 2000 2020.03.06-án szűnt meg. Vig a kölcsönügylet során azt közölte róla: 2019. 12.10-ig lemondott a (kül)tagságáról, ám az ügyvezető nem vezette át a változásbejegyzést. A vezető tisztségviselő késve nyújtotta be a 2018-as számviteli beszámolót, ezért törvényességi eljárás, majd adószám törlés, végül kényszertörlés történt. Hangsúlyozta: a kültagnak, tehát neki nincs felelőssége a történtekben.
A rendelkezésünkre álló információnk szerint valamennyi Vighez köthető és kényszertörölt, vagy felszámolt cég esetében azt állítja a jogász, hogy ő nem felelős a történtek miatt, hanem az érintett cégek más tulajdonosai, illetve irányítói a hunyók.
Kiemelt kép: Vig Mórt 2023. november 27-én fogták el a NAV bűnügyi nyomozói (Forrás: NAV)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS