Így készülődik Washington Trump beiktatására - Tartanak az erőszakos cselekményektől

Holnap, magyar idő szerint este hatkor beiktatják Donald Trump megválasztott elnököt az Egyesült Államok 47. elnökének. Persze korábban már jártunk itt, amikor Trumpot megválasztották Amerika 45. elnökének azt megelőzően, hogy álmos Joe leesett a biciklijéről és belehuppant egy kényelmes fotelbe az Ovális Irodában. Trump beiktatási ceremóniájával kapcsolatban az erőszak veszélyéről beszélt a média, viszont a beiktatás napjára előre jelzett szélsőséges hideg miatt a ceremóniát a Capitoliumban rendezik meg, nem pedig a szabadban, így a veszély nullára csökkent. De, hogy maradjon azért a biztonsági embereknek is dolga, Trump ígéretet tett, hogy beiktatását követően üdvözölni fogja az őt köszöntők sokaságát és ellátogat a Capital One Arenába.
Világszerte folyamatosan támadják Trumpot amiatt, hogy egyáltalán megválasztották (ennyit a demokráciáról), illetve amiatt, hogy egyáltalán elnök akar lenni. Köztudott, hogy annak idején, Trump első elnöksége idején a jelenlegi brit külügyminiszter, David Lammy folyamatos dühkitöréseiben „zsarnoknak” illetve „nőgyűlölő, neonácikkal szimpatizáló szociopatának” nevezve az amerikai elnököt. Trump első nagy-britanniai elnöki látogatása előtt Lammy, aki akkor ellenzékben volt, nem kevesebbet állított, mint hogy Trump „hígeszű, becstelen, xenofób és nárcisztikus” illetve „nem barátja Nagy-Britanniának”.

Erőszak Trump körül
A Trumppal kapcsolatos erőszakos retorika eredményeként egyre inkább kialakult az az képzet, hogy Trump maga az erőszak szimbóluma. Ez az elgondolás azonban pont azt nem veszi figyelembe, hogy a Trumphoz kötött erőszak leginkább az ő személye ellen irányuló erőszak. Beiktatása előtt a vészmadarak folyamatosan azt sejtetik, hogy ez a nap erőszakot fog szülni, és erről is ő tehet. Azok a progresszívek, akik esetleg erőszakot robbantanak ki Trumppal szemben, ártatlanok, mert Trump az Trump. Ők úgy gondolják, hogy ő provokálja ki ezt az erőszakot. Ennek persze nincs semmi értelme, de nem is szükséges, hogy értelme legyen. Az a fajta ködösítés, hogy az áldozatot kell okolni az ellene elkövetett erőszak miatt, teljesen normálissá vált a progresszívek elméjében.

Az állami erőszak
Az Egyesült Államok valóban erőszakosabb országnak tűnik, mint legtöbb más hely a világon. Könnyen fegyverhez lehet jutni, és így az eszkaláció veszélye itt nagyobb, mint máshol. A progresszív amerikaiak kéjesen mutogatnak George Floyd rendőri erőszak miatt bekövetkezett halálára, annak bizonyítékaként, hogy Trump első elnöksége alatt elterjedt volt az állami erőszak. Ugyanezek a progresszívek azonban már kényelmesen megfeledkeznek a BLM-tüntetésekről, melyek következményeként a fél ország elpusztította saját városait és megszüntette a rendfenntartást. A világ többi része a BLM-mozgalmat az amerikai erőszak szélsőséges példájaként látta, de ezt az erőszakot nem a rendőrség követte el.
Nincs helye az erőszaknak
Amikor Biden váltotta Trumpot, Amerika – ha lehet – még megosztottabbá vált, mint korábban. A Donald Trump ellen elkövetett két (ismert) gyilkossági kísérlet arra mutat rá, hogy az erőszakos, Trump-ellenes retorikának megvan a gyakorlati hatása is néhány ember esetében. Vannak, akik tényleg meg vannak győződve, hogy Trump beiktatásakor megnyílnak a pokol kapui és bekövetkezik az apokalipszis. De remélhetőleg az amerikaiaknak elegük van a megosztottságból. Trump olyan győzelmet aratott, mely egyértelműen jelzi: az amerikaiak többsége elfogadja őt elnökének és ez azt kell, hogy jelentse, hogy nincs hely az erőszaknak. Még ha néhány progresszív tervez is valamiféle erőszakos cselekedetet, remélhető, hogy az amerikai rendvédelmi szervek tudják, mi a feladatuk.

Beiktatás kerítés mögül
Közel 48 kilométeres szakaszon húztak fel ideiglenes kerítést, mely az ünnepi gyülekezetet megfelelő távolságban tartja az elnöktől. Ezen túlmenően 25.000 rendőr lesz szolgálatban, akiket az ország különböző pontjairól vezényelnek át a fővárosba, valamint több száz biztonsági ellenőrzőpontot hoztak létre az ünnepségre kíváncsi több százezer amerikai átvilágítására.
Ennek fényében mit várhatunk? Lehetetlen megmondani. Trump 2024. novemberi győzelme olyan mértékű volt, mely arra enged következtetni, hogy az amerikaiak többsége nem akarja azt a genderőrületet és politikai korrektséget, ami Biden elnökségét fémjelezte. Ez azt sugalmazhatná, hogy a hatalom átadásának békésnek kell lennie. Végül is az ország többsége elégedett a nemzet választásával. Ennek ellenére nem zárható ki teljes mértékben az erőszak lehetősége Trump beiktatásán. Csak remélhető, hogy az általa megszerzett többség tükröződni fog az ország magatartásában is. A többség rá szavazott, a többség nem akar erőszakot. Bizakodunk, hogy a többség akarata fog győzni.

A beiktatási ceremónia programja
Beltérben, a Capitolium épületében tartják Donald Trump elnöki beiktatási beszédét hétfőn a várható rendkívüli hideg miatt - ezt a hivatalba lépő amerikai elnök jelentette be közösségi oldalán pénteken. Donald Trump közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az érkező sarkvidéki hideg veszélyes körülményeket teremtene a tízezernyi szolgálatban lévő rendfenntartó és százezres tömeg számára, ő pedig nem akarja azt látni, hogy embereknek bármilyen módon bántódása essen.
"Ezért úgy rendelkeztem, hogy a beiktatási beszéd, a hozzá kapcsolódó imák és további beszédek az Egyesült Államok Capitoliumának kupolacsarnokában hangozzanak el" - fogalmazott a leendő elnök.
Trump arra is emlékeztetett, hogy a lebonyolítás hasonló lesz Ronald Reagan második hivatali ciklusát megkezdő beiktatási ceremóniájához 1985 januárjában, amikor ugyancsak a nagy hideg miatt kellett az ünnepi eseményt beltérbe vinni. Trump arra is kitért, hogy hétfőn a beiktatási ceremónia élő közvetítését a kilátogató közönség szintén fedett helyen, a Washington belvárosában álló nagy sportcsarnokban, a Capital One Arenában követheti, ahogy az elnöki díszmenetet (Presidential Parade) is ott tartják. Donald Trump azt is közölte, hogy eskütétele után a közönség számára megnyitott sportcsarnokban csatlakozik az ünneplőkhöz.
Make America Great Again
A beiktatási eseménysorozat többi programját a hideg időjárás miatti változások nem érintik - olvasható a leendő elnök közleményében, így mindhárom hivatalos bált is megtartják. Az elnöki beiktatáshoz kapcsolódó hivatalos események sora már szombaton megkezdődött az amerikai fővárosban. Szombaton Washingtonban tűzijátékkal egybekötött elnöki fogadással kezdődtek az ünnepségek, amelyet a kabinet tagjainak rendezett fogadás, valamint alelnöki vacsora követett. Ma az Arlingtoni Nemzeti Temetőben megkoszorúzták az ismeretlen katona síremlékét, majd a délutáni órákban Donald Trump politikai nagygyűlést tartott a Capital One Arenában, amelynek címe Tegyük Ismét Naggyá Amerikát Győzelmi Gyűlés (Make America Great Again Victory Rally). Az esti órákban, hivatalba lépésének előestéjén egy hivatalos vacsorán is beszédet mond Trump.

Tea at the White House
Hétfőn az elnöki beiktatás napján a hivatalos program közös istentisztelettel kezdődik a washingtoni Szent János templomban. Délelőtt tartják a Fehér Házban a beköltöző és a távozó elnöki házaspár, azaz ez alkalommal Donald és Melania Trump, valamint Joe és Jill Biden találkozóját (Tea at the White House), ahonnan elindulnak a Kongresszus épületébe a beiktatási ceremóniára. Az eredeti program szerint a délutáni órákban tartották volna a Capitolium és a Fehér Ház közötti Pennsylvania sugárúton a díszfelvonulást, amit Donald Trump közleménye szerint szintén beltérben rendeznek. Hétfőn a fehér házi irodájának elfoglalását követően az új elnök aláírja első rendeleteit is. Szintén hétfőn az esti órákban a frissen hivatalba lépett elnök három hivatalos bálon is beszédet tart. Az elnök tiszteletére tartják a Főparacsnok Bált (Commander in Chief Ball), a Szabadság Beiktatási Bált (Liberty Inaugural Ball), valamint a Csillagfény Bál (Starlight Ball). A beiktatási eseménysorozat kedden délelőtt Nemzeti Imaszolgálattal (National Prayer Service) zárul ökumenikus szertartás keretében a washingtoni Nemzeti Katedrálisban.
Források: MTI, X.com.