Furcsa közbeszerzést írt ki a Budavári Önkormányzat Egészségügyi Szolgálata. A laboratóriumi vizsgálat elvégzésére kiírt tender érdekes kitételt tartalmaz: a nyertes labor legfeljebb 3 kilométerre lehet azoktól a rendelőktől, ahonnan leveszik a mintákat. A kitétel teljesen szokatlan, jogilag is aggályos, ráadásul felveti az irányított közbeszerzés gyanúját. A tender felelőse ráadásul “megspórolta” szerkesztőségünknek a komoly utánajárást és telefonon bevallotta, hogy melyik is az a három kilométeren belüli labor. Szombatra azonban váratlan fordulat történt: a budavári önkormányzat töröltette az “indokolatlan korlátozást” a kiírásban.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
„Elküldöm a beteget a Mammutba, a Centrumba és ott leveszik a vérét!” Ezt Dr. Bodroghelyi László, a Budavári Önkormányzat Egészségügyi Szolgálatnak főigazgató főorvosa mondta a telefonba, amikor arról kérdeztük, miért fontos, hogy 3 kilométernél ne lehessen messzebb a labor.
A közbeszerzés kiírása alapján 5 helyszínről, a Budavári Önkormányzat Egészségügyi Szolgálatának székhelyéről, a XII. kerületi Maros utca 16/b-ből, és 4 másik I. kerületi háziorvosi rendelőből kellene elszállítania a nyertesnek az itt levett mintákat. A kiírás egyik pontja különleges feltételként említi azt a kitételt, amely szerint a nyertesnek az 5 cím mindegyikétől „3 (három) km távolságra található megfelelő berendezésekkel és műszaki felszereltséggel (laboratóriummal)” kell rendelkeznie.
„Ilyet én még életemben nem láttam!” – mondta el kérdésünkre Dr. Fekete Mátyás, az orvosi laboratóriumi szakterület jelenlegi állandó minőségügyi szakfőorvosa, a Szakmai Kollégium Orvosi Laboratóriumi Vizsgálatok tanácsának és a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság vezetőségének korábbi tagja. Fekete Mátyástól azt szerettük volna megtudni, miért kerülhetett bele egy ilyen kitétel a kiírásba és mennyire indokolt szakmailag kilométerekben szabályozni a szállítást.
A szakfőorvos megerősítette, gyanúnk nem alaptalan, hiszen a kitétel nem csak indokolatlan, de még szakmai szempontból is aggályos. Ha a mintákat véralvadásra vagy vérképre akarják vizsgálni, úgy 4 órán belül kell a szállítást elvégezni, a vizsgálati anyagnak a szerződött laboratóriumba beérkezni. Bizonyos vizsgálatoknál valóban előírás, hogy 15 percen belül laboratóriumba kell juttatatni a levett mintát. Ilyen például a vérgáz vagy az agyvíz vizsgálata, de ebben az esetben is csak futva lehetne megtenni a távolságot, ismerve a helyi közlekedési viszonyokat. Dr. Fekete Mátyás azonban elmondta, életszerűtlen, hogy az utóbbi vizsgálatokról volna szó, hiszen azokat helyben, klinikákon végeznék, nem valószínű, hogy közbeszereztetnék.
A közelben lévő laborokat vizsgálva nem igazán találtunk olyat, amely megfelelne a kiírás ezen pontjának. Még az egykori Hospinvestes Centrum-Lab sem, hiszen az egyik rendelőtől legalább 3,3 kilométer távolságra van közúton, így legfeljebb légvonalban, helikopterrel vagy drónnal szállíthatná a mintákat, de a Mammut tetején hiába próbálna meg leszállni. Persze nem is fog senki drónozni: normális esetben ezeket a mintákat naponta begyűjti egy autó és elviszi a többnyire nem három kilométerre lévő laborba.
Mégis a HospInvest Diagnosztika Kft., a Hospinvest egykori leányvállalatának helyét elfoglaló utód, a Centrum-Lab lesz a pályázat nyertese, és talán nem túlzás kijelentő módban fogalmazni. A budavári főorvos szerint a három kilométer az akut esetek ellátása miatt fontos. A nővér így át tud szaladni a mintával. Amikor arról érdeklődtünk, hogy szigorú, nemzetközi szabályozás mellett nem valószinű, hogy a nővérek vér–, és vizeletmintákkal szaladgálhatnának, Bodroghelyi javította magát és azt mondta: ilyen esetben a beteg viszi át a mintát. Továbbra sem értettük, de ő gyorsan összefoglalta, miről is van szó: „Elküldöm a beteget a Mammutba, a Centrumba és ott leveszik a vérét.”
A közbeszerzés ajánlattételi határideje június 1., ezt követően a közbeszerzési eljárásoknál kiértékelik a beérkezett ajánlatokat, sor kerül esetlegesen hiánypótlásra, majd szerződéskötésre a nyertessel. Ez általában több hetes procedúra, ennek fényében A főigazgató kijelentése erősen elgondolkodtató.
Bodroghelyi azt is elmondta, most változtattak a kiírás néhány pontján, mert ők is belátták, hogy ez így nem biztos, hogy jó. Hogy pontosan mi nem jó, arról írásban ígértek választ adni. Talán a Centrum-Labnál valaki ugyanígy beírta a térképbe a helyszíneket és rájött, ez így nem fog menni.
Hatott a kutakodás: másnapra visszavonták a furcsa kitételt
Kérdéseinket írásban is elküldtük a Budavári Önkormányzatnak és a közbeszerzés kiírójának. Dr. Simon Tibor, megjelölt kapcsolattartó újabb érdekes részletre hívta fel válaszlevelében a figyelmet, olyan tényre, amelyet Bodroghelyi László pár órával korábban folytatott telefonbeszélgetésünkben még nem említett: a 3 kilométeres kitételt most már “szakmailag indokolatlannak és eltúlzottnak” minősítik, amely “szükségtelenül korlátozza az alkalmas ajánlattevők számát”, így a kiírásból vagy törtlik a 3 km-t, vagy 20-ra módosítják.
Ám az továbbra is nagy kérdés, hogy így ki lesz a befutó?
Fotó: Centrum-Lab
Facebook
Twitter
YouTube
RSS