…2012-ben. Azóta persze sok víz lefolyt a Dunán. Manapság Simicska Lajos oligarcha és családja sajátos násztáncot lejt a Jobbikkal. Mégis, különösen pikáns felidézni azt a dokumentumot, amelyet a PestiSrácok.hu bányászott elő az Országgyűlés honlapjának archívumából. A 2012. május 15-ei keltezésű határozati javaslatban Vona Gábor pártelnök azt kezdeményezi, hogy a parlament hozzon létre vizsgálóbizottságot a Simicska–Nyerges érdekkör állami megrendeléseinek föltárására, mert nagyon fontos a „korrupció visszaszorítása” és a „közbeszerzési visszaélések megakadályozása”. Azóta eltelt öt év és bár a Jobbik szavakban ma is küzd a korrupció ellen, Simicska elszámoltatásáról egy hangot sem hallani. Portálunk megkeresésére az ellenzéki párt azt közölte: kormányra kerülve mindenkit elszámoltatnának.
Még öt év sem telt el azóta, hogy 2012. május 15-én Vona Gábor, a Jobbik elnöke országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be, amelyben „A Simicska Lajos és Nyerges Zsolt körüli, valamint a Fidesz-kormány mögött álló gazdasági cégbirodalom állami megrendeléseinek jogszerűségét átvilágító országgyűlési vizsgálóbizottság létrehozását” kezdeményezte. Vona azért tartotta kulcsfontosságúnak egy testület fölállítását, mert a „korrupció visszaszorítása”, a „közbeszerzési visszaélések megakadályozása” és a „pártfinanszírozás átláthatóvá tétele” szerinte „fontos össztársadalmi érdek”. A bizottság első és legfontosabb feladata annak tisztázása lett volna, hogy milyen, fideszes kapcsolatokkal rendelkező, közpénzeket is felhasználó cégek működnek az építőipar, a média, az energetika, a turizmus, a reklámipar vagy épp a turizmus terén, és azokban milyen szerepet vállal Simicska Lajos és Nyerges Zsolt.
A vizsgálóbizottság fölállításához 82 ellenzéki aláírást gyűjtött össze Vona: az MSZP és az LMP politikusai mellett három független képviselő is támogatta a kezdeményezést, de végül a parlament tárgysorozatba sem vette azt. Ebbe a Jobbik nehezen nyugodott bele. Pár nappal a bizottsági fiaskó után Gyöngyösi Márton, a párt frakcióvezető-helyettese sajtótájékoztatót tartott, amelyen bejelentette:
minden eszközzel napirenden akarjuk tartani az „oligarchabizottság” ügyét, és ha a kormánypártok elutasítják a testület fölállását, akkor hajlandóak vagyunk akár Áder János köztársasági elnökhöz is fordulni, hogy gyakoroljon nyomást a kormányra. Ha nem áll fel a vizsgálóbizottság, azzal súlyosan sérül a parlament kormány feletti ellenőrző feladatának gyakorlása.
Így aggódott tehát a parlamentáris demokráciáért a Jobbik politikusa, aki több példát is fölsorolt a gyanús ügyletekre: szerinte a Simicska-féle Közgép Zrt. a kormányváltás óta már több mint 300 milliárd forintnyi közbeszerzési megbízást nyert el, és a köztéri állami hirdetések közel 90 százalékát is uralja a szintén Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó vállalkozás. Csak ebből egymilliárd forint haszonra tettek szert az elmúlt évben – mutatott rá Gyöngyösi.
A hamvába holt vizsgálóbizottságosdi óta eltelt öt év, közben volt egy G-nap, a Simicska-médiabirodalom 180 fokos fordulatot tett, és úgy tűnik, ez éppen elegendő volt ahhoz, hogy a Jobbik abbahagyja a simicskázást, és helyette inkább mészároslőrincezésbe fogjon. Azóta Vona Gábor többször találkozott Simicska Lajossal, akit „emberinek” és „szimpatikusnak” nevezett, pedig előzőleg még vizsgálóbizottsággal tárta volna föl korrupciógyanús meggazdagodását. A bókok időközben kölcsönösen záporoznak a felek között: Simicska rádiójának főszerkesztője például azt szeretné, ha Vona lenne a miniszterelnök, Simicska fia szerint pedig csak az a kérdés jövőre, hogy meglesz-e a Jobbiknak a kétharmada. Bár tavaly júniusban Vona az ATV-ben azt állította, nem tabu Simicska elszámoltatása, nehéz elképzelni, hogy erre sor kerüljön. Hiszen éppen a PestiSrácok tárta föl a múlt héten, hogy a Vona- és a Simicska-család csápjai szinte már egymásba fonódtak. Eközben az Origo.hu hét közvetett bizonyítékot gyűjött össze Vona Gábor és Simicska Lajos összejátszására. Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgató-alelnöke pedig a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban mondta ki: Simicska és a Jobbik között megköttetett a szövetség. És persze a Nyerges-Simicska-barátság sem a régi, Nyerges már távozott a Közgép Zrt. éléről, hogy ezentúl “a hobbijának élhessen“. Összekapásuk pikáns hátteréről szintén a PS írt letaglózó beszámolót.
Kíváncsiak voltunk, még mindig elszámoltatná-e Simicska Lajost a Jobbik. Az ellenzéki párt megkeresésünkre úgy reagált:
A Jobbik minden nagyobb összegű állami megrendelés törvényességét felül kívánja majd vizsgálni, időben minél messzebbre visszamenőleg, s azokat megbüntetve, akik bűncselekményeket követtek el. Így az elszámoltatás lehetőleg még az MSZP-SZDSZ-kormányok által kiírt tenderekre is vonatkozna, elvégezve azt a munkát, amelybe az Orbán-kormány bűnös módon bele sem kezdett. Vona Gábor 2015. december 15-én parlamenti felszólalásában kezdeményezte, hogy két vizsgálóbizottság is alakuljon, az egyik fideszes vezetéssel a Jobbik állítólagos orosz támogatását vizsgálta volna, a másik meg Orbán Viktor környezetébe tartozó emberek meggazdagodását. Mind a 2012-es, mind a 2015-ös jobbikos vizsgálóbizottság kezdeményezést a Fidesz söpörte le az asztalról. A mi politikánk azóta is egyértelmű, mi mindenkit el akarunk számoltatni, aki megkárosította a magyar népet, s lopott a közvagyonból. Mindenkit.
Vezető képünkön Nyerges Zsolt és Simicska Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS