A Jobbik néppárti fordulatának ellentmondásairól, értelmiségi holdudvaruk rejtőzködéséről, a migrációról, valamint Simicska Lajos és vagyona megítéléséről is kérdezte az Index Vona Gábort. A pártelnök már úgy látja, elveszett a demokrácia, de a baloldallal akkor sem működik együtt.
„Nem hiszek abban, hogy ez a Fidesz képes konszolidálódni”, a Jobbik azonban egy változáson ment át – kezdte Vona Gábor a kitartója, Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Indexnek adott interjújában. A pártelnök kifejtette: „a Jobbik egy nemzeti radikális rétegpártból lett a bal- és jobboldali megosztottságokon átlépő nemzeti néppárt”, s ezt az elmúlt időszakban nem csak szavakkal bizonyították. Arra a kérdésre, hogy hogyan fér meg a pártban egyszerre a radikalizmusáról híres Toroczkai László, az oroszbarát KGBéla és a különutas Morvai Krisztina, a miniszterelnök-jelölt azt mondta:
Egy néppártban sokféle hangnem elfér. (…) A hitelességünket megkérdőjelezni próbálók csupán a néppártosodás előtti dolgokat, felvételeket, nyilatkozatokat vethetik a szemünkre.”
A pártelnököt arról is kérdezték, hogy a néppártosodást a meggyőződés vagy a hatalmi cél vezérelte-e. Erre Vona úgy felelt: száz százalékig a meggyőződés.
Ha bennünket taktikai szempont vezérelt volna, akkor a legrosszabb irányba mentünk volna el. Pont most, a migráció kapcsán nagy lehetőségünk lett volna, hogy versenyt fussunk a Fidesszel, ki a keményebb.”
Szerinte a Jobbik politikai stratégiája végig egyértelmű maradt: elutasítják a migrációt, a kvótákat, de nem mentek bele „olyan zsigeri és propagandisztikus kampányba”, mint a Fidesz.
Sokan inkább a nyolc-tíz évvel ezelőtti Jobbiktól várták volna ezt a kampányt, amit a Fidesz most folytat.”
Vona Gábor úgy látja, pártját a többi közt az különbözteti meg a Fidesztől, hogy míg a Fidesz fenn akarja tartani a migráció problémáját, addig a Jobbik meg akarja oldani azt. Szerinte a helyes nemzetközi hozzáállás az lenne, hogy szomszédos, muszlim kultúrájú országokban, nemzetközi támogatással, Magyarország részvételével oldják meg a bajba jutott emberek elhelyezését. (Hogy mindez miben tér el Orbán Viktor és a Fidesz álláspontjától, azt valószínűleg csak Vona Gábor tudja… Orbán Viktor ugyanis többször is azt mondta, nem a bevándorlókat kell idehozni, hanem a segítséget odavinni – a szerk.)
Ezen a ponton az interjú készítői visszatérnek a néppártosodás témakörhöz, s azt kérdezik Vonától, hogy sikeresnek tartja-e a dolgot annak tükrében, hogy a közvélemény-kutatók most 11-17 százalék közé mérik a Jobbikot, míg 2014-ben több mint 20-at kaptak listán. Erre Vona Gábor azt válaszolta: nem ezekből a kutatásokból indul ki, hiszen például a 2014 eleji eredményeik szignifikánsan rosszabbak voltak, mint amit végül a választáson elértek.
Nem beszélve arról a tömegről, és én ezt tartom döntőnek, akik az utolsó pillanatban arra fogják adni a voksukat, akiről elhiszik, hogy képes ezt a kormányt leváltani. Ez lesz a Jobbik nagy ugrása.”
Arra a felvetésre, miszerint úgy is sikeres-e a néppártosodás, hogy szakértőik nem csatlakoztak a Jobbikhoz, Vona úgy fogalmazott: a háttérben maradók, a már nyíltan kiállók és az államigazgatásban dolgozók közt is vannak olyanok, akik együtt dolgoznának a Jobbikkal. Ők akkor állnak majd egyértelműen az új néppárt mellé, ha megnyerték a választásokat – tette hozzá. Egyúttal azt is mondta, egyértelmű kudarc, ha nem sikerül túllépniük a 2014-es eredményt, azonban a párt akkor sem térne vissza a radikális irányba, mert a kudarc nem a néppártosodásnak, hanem a néppártosodás módjának szólna. Arról is beszélt:
Korábban már mondtam, hogy ha nem nyerünk, lemondok. Ezt továbbra is tartom. (…) Bár utána úgyis lesz egy tisztújítás, úgyhogy lesz lehetőségem, hogy megmérettessem magam, ha szeretném
– mondta, hozzátéve, hogy nem ebben a forgatókönyvben gondolkodik, hanem meglepetésre számít, szerinte ugyanis „a Fidesz az összeomlás szélére jutott”.
Úgy érzem, elindult egy olyan összeomlás, aminek az lesz a vége, hogy a Fidesz vezetői egymásnak fognak ugrani. Ennek máris látni a jeleit, elindult például egy Lázár–Tiborcz-párharc, hogy kinek kell elvinnie az Elios-balhét.”
Arra a kérdésre, hogy mivel segíti Simicska Lajos a Jobbikot, azt válaszolta: „Úgy tudom, ránk fog szavazni, ezt bejelentette. A híresztelésekkel ellentétben nem ad nekem politikai utasítást, nem vagyok a csicskája…” Azt azért hozzátette, hogy úgy érzi, a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó médiumokban „számukra megnyíltak ajtók és kapuk”. Ugyanakkor leszögezte:
A Jobbik kormányra kerülése után senkinek nem lesz külön bejáratú lehetősége, hogy az antikorrupciós lépéseinket megkerülje. Ez Simicska Lajosra is vonatkozik.”
Vona Gábor kitért arra is, hogy kénytelen azt mondani, amit a „baloldali kórus”, mely szerint elveszett a demokrácia, ennek ellenére több okból sem akarnak választási együttműködést kialakítani a baloldallal. „A baloldali pártok azt mondják, mi nem tartozunk a demokratikus ellenzékhez, mi azt mondjuk, hogy ők, főleg az MSZP–DK páros felelősek az elmúlt 28 évért, azokat mi nem akarjuk visszahozni. Orbán Viktort lényegében Gyurcsány Ferencnek köszönhetjük, az ő kudarcos kormányzása szülte a Fidesz kétharmadát”.
Sok olyan szavazó van akár itt, akár ott, akik azt mondják, hogy ha a Jobbik és a baloldal összeáll, akkor én el se megyek szavazni, vagy a Fideszre szavazok. Szerintem a kormányváltásnak nem a koordinált indulás, a Jobbik–baloldal összefogás vagy a pártok közötti megállapodás az eszköze, hanem hogy a Fideszt az emberek összefogásával kell megverni a választásokon.”
Hozzátette: nem is lát olyan személyt a baloldalon, aki kormányváltást akar, mindenki csak a saját pozíciójával van elfoglalva és „egy másik baloldali párttal vív élet-halál harcot”.
Ilyen szövetségest még az ellenségemnek sem kívánok.”
Az LMP-vel és a Momentummal azonban elképzelhetőnek tart egy együttműködést, mivel új pártok. Ugyanakkor csalódottságának adott hangot amiatt, hogy ez az együttműködés még nem jött létre.
Sok olyat tudott volna adni egymásnak ez a három párt, ami a másikból hiányzik. Milyen jó lett volna, ha ősszel tárgyalóasztalhoz ültünk volna, és kidolgozzuk a 21. századi minimumokat.”
Az interjú végén Vona ismét bocsánatot kért azoktól, akiket a korábbi, radikális Jobbik megsértett. Arra a kérdésre, hogy szerinte ehhez elegendő-e egy bocsánatkérés azt válaszolta, ők nem bántottak senkit és soha nem vették el senkinek semmijét.
Bárcsak mindenki, akik ennél sokkal nagyobb és valódi károkat okoztak az embereknek, eljutnának eddig. Akinek pedig a bocsánatkérésem nem elég, azoknak kormányon szeretném bebizonyítani, hogy a Jobbiktól nem kell félni, és a Jobbik egy sokkal élhetőbb, szabadabb és igazságosabb országot képes teremteni, mint a Fidesz
– zárta mondanivalóját a pártelnök.
Forrás: Index; fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS