Májusban egymás után két brutális lövöldözés is történt Szerbiában, aminek a politikai következménye sem maradt el. Aleksandar Vučić szerb államfő bejelentette, hogy lemond pártelnöki pozíciójáról, de az sincs kizárva, hogy ismét választásokat írnak ki az országban. Az oktatási miniszter, Branko Ružić pedig négy nappal a történtek után mondott le. A lövöldözéseket követően demonstrációt szerveztek Belgrádban, ahol az erőszakra buzdító tartalmak korlátozását követelték, és közben kiderült az is, hogy Szerbia a top hármas listában szerepel a nem regisztrált fegyverek vonatkozásában, ezért fegyveramnesztiát is hirdettek az országban. A balliberális sajtó egyből kapott is az alkalmon és némiképp összeesküvés-elméletre hajazó fejtegetésben ecsetelik, hogy déli szomszédunknál fejétől bűzlik a hal. Az iskolai lövöldözések farvizén abból igyekeznek politikai tőkét kovácsolni, hogy a szerb államfő maga is erőszakos alkat, hiszen nem tagadja, hogy futballmérkőzéseken verekedett fiatalon. Ami viszont súlyosabb vád, hogy egy gyilkos maffiahálózat megbízójaként is emlegetik.
Két brutális lövöldözéstől hangos a szerb közélet, május harmadikán ugyanis egy 13 éves diák lövöldözni kezdett egy belgrádi iskolában, ahol tíz embert megölt, többeket pedig megsebesített. A fiút, mivel nem lehet kora miatt börtönbe zárni, a pszichiátriára vitték. Pár nappal később Vučić a büntethetőség alsó korhatárának 14-ről 12 évre történő csökkentését szorgalmazta. Két nappal a kamasz ámokfutása után egy 20 éves férfi is fegyvert ragadott és iskolások közé lőtt. A vérontásban nyolcan meghaltak és tizenhárman pedig megsebesültek.
Érezve a helyzet súlyát, Vučić bejelentette, hogy néhány napon belül lemond a pártelnöki pozíciójáról, de azt sem tartja kizártnak, hogy új választásokat írnak ki az országban. A szocialista oktatási miniszter viszont azonnal lépett – Branko Ružić a történtek után szinte azonnal lemondott és azt mondta:
A lemondás személyes, de politikai lépés is, a fejlettebb, demokratikus társadalmakban az erő jele, a mi térségünkben viszont igen gyakran a gyengeségé. Döntsön a közvélemény.
A szerb államfő pártelnöki lemondása azonban igencsak szimbolikus, tekintve, hogy a pártelnöki pozíciónak nincs hatalmi jelentősége; a kormány és a parlament felett ugyanúgy hatalma van.
Tüntetések kezdődtek
Az első lövöldözés után tüntetők lepték el Belgrád utcáit, és azt követelték, hogy a belügyminiszter és a hírszerzés egyik vezetője mondjon le. A második incidens után pedig tízezrek mentek utcára és a kormáypárt épülete előtt miniszterek lemondását követelték, valamint azt, hogy az erőszakra buzdító tartalmakat korlátozzák. A szerb államfő elítélte a tiltakozást; szerinte a politikai ellenfelei állnak a dolog mögött. A demonstrálók szerint egyébként a kormányhoz közel álló média a felelős az erőszakkeltésért. Az ellenzék szerint pedig a szerb államfő autokrata rendszert épített ki és elnyomja a sajtót, továbbá a politikai ellenfelein alkalmazott erőszakkal vádolták. Vučić bejelentette, hogy május 26-ra nagygyűlést szervez.
Pár nappal később fegyveramnesztiát is hirdettek, ugyanis kiderült, hogy a becslések szerint a nem regisztrált fegyverek egy főre jutó számát tekintve Szerbia a világon a harmadik helyen áll az USA és Jemen után. A kedélyek csillapítása érdekében Vučić másik lépése az volt, hogy a büntethetőség alsó korhatárának 14-ről 12 évre történő csökkentését szorgalmazta. A lépések nem álltak meg ezután sem: a szerb államfő kétéves moratóriumot ígért az új fegyvertartási engedélyekre, a jelenlegieket pedig felülvizsgálná és több, valamint gyakoribb pszichológiai ellenőrzést helyezett kilátásba. Az iskolákba több rendőrt ígért, valamint hosszabb börtönbüntetést a fegyverrel kapcsolatos bűncselekményekért és az illegális fegyvertartásért.
Ennek ellenére több mint négyszázezren írták alá azt a petíciót, amiben két közszolgálati televíziós csatorna engedélyének elvételét követelik, mivel azok erőszakos valóságshow-kat sugároznak: gyakran mutatnak maffiózókat, háborús bűnösöket és futballhuligánokat a műsorokban, amelyekben nőket vernek vagy fegyverekkel fenyegetőznek. Mindezt olyan politikai műsorok után teszik, amelyekben ellenzéki politikusokat szidalmaznak. Az ellenzéki politikusok szerint egyébként Vučić nagyban hozzájárult az erőszak terjedéséhez.
Futballhuligán volt, de ennél erősebb vádakkal is illetik
A Euronews egy cikkében arról ír, hogy a szerb államfőtől valóban nem állt távol az erőszak, hiszen maga ismerte be, hogy fiatalon ő maga is futballhuligán volt, stadionokban verekedett. Úgy fogalmazott:
nem vagyok büszke rá, de soha nem is titkoltam.
Még 2021-ben egy sajtótájékoztatót tartott a szerb belügyminiszter, ahol arról tájékoztatta a lakosságot, hogy két életveszélyes bűnbandát számoltak fel, akik rengeteg embert megöltek, megkínoztak. A gyilkos banda vezetője egy testes futballhuligán és kokainkereskedő, Veljko Belivuk volt, aki már korábban is ült börtönben. A férfiről az a hír járja, hogy a rendőrséggel és a titkosszolgálattal is jó kapcsolatot ápol. Őt és embereit befolyásos személyekkel fotózták le, köztük az elnök fia, Danilo Vučić társaságában, ami után az elnök azzal vádolta a riportereket, hogy igazságtalanul üldözik a családját. A bíróságon a bandavezér azt állította, hogy szervezetét „Aleksandar Vučić igényei szerint és parancsára” szervezték meg – ezt állította a bírósági jegyzőkönyvek szerint. Részletesen leírta, hogy az irányítása alatt álló bűnszervezet milyen háttérmunkákat végzett a kormánynak. Megfélemlítette például a politikai riválisokat, és megakadályozta, hogy a szurkolók Vučić ellen skandáljanak a futballmérkőzéseken. Ha Vučić „folytatja az eljárást ellenem”, akkor még sok mindent el fogok mondani – fenyegetőzött a bandavezér. Az elnök elszántan tagadta, hogy bármilyen köze lenne a gyilkosokhoz.
Forrás: Euronews; Fotó: MTI/EPA/Andrej Cukic
Facebook
Twitter
YouTube
RSS