Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) csak a felét valósította meg annak a nyolc nagyszabású befektetési programnak, amelyek célja Haiti 2010-es földrengés utáni újjáépítése volt – derült ki az amerikai számvevőszék (GAO) helyi idő szerint csütörtökön közzétett jelentésből.
A jelentés szerint azok a programok, amelyeket a fejlesztési ügynökség tervezett, a kezdeti becsléseknél jóval költségesebbnek bizonyultak, és emiatt a legtöbb beruházással kapcsolatban nem tudták tartani a kiszabott határidőt. Haitin a kormány becslése szerint a 2010-es, 7-es erősségű földrengésben mintegy háromszázezer ember vesztette életét. A USAID több földút újjáépítését, egy ipari parkban lévő erőmű bővítését és egy 4,2 millió dollár (1,5 milliárd forint) értékű kikötő megépítését állította le az évek során. Emellett a térségbe tervezett négyezer lakásból csak mintegy kilencszáz épült meg.
A túlságosan ambiciózus tervek megvalósításának erőltetése a beruházások hatókörének visszaeséséhez, a befektetések csúszásához, költségnövekedéshez, egyes tevékenységek elmaradásához, valamint költséges újratervezéséhez vezetett
– áll a 93 oldalas jelentésben. A jelentés szerint a USAID nem követte nyomon és nem értékelte következetesen az infrastrukturális beruházások eredményességét. Az ügynökség továbbá képtelen volt elemezni erőfeszítéseinek hatékonyságát a haiti rendőrség kiképzésének, felszerelésének és technikai fejlesztésének terén is – olvasható a jelentésben. Hozzátették azonban, hogy a politikai instabilitás, az erőszak és a polgári nyugtalanság nagyban akadályozta ebben az ügynökség erőfeszítéseit.
A számvevők említést tettek azokról a befektetésekről is, amelyek megvalósultak. Kiemelték, hogy az ügynökség megépített egy 74 millió dolláros (27,3 milliárd forint) erőművet, és 24 egészségügyi és közintézményt újított fel a 89 millió dolláros (32,8 milliárd forint) infrastrukturális beruházási program részeként. Az amerikai programok révén sikeresen továbbfejlesztették a helyi adórendszert, kiterjesztették a HIV-vírus tesztelését, egy mobilkommunikációs rendszeren keresztül pedig a gazdákat segítették abban, hogy a mezőgazdasági piacokon termékeikre jobb árakat alkudhassanak ki. A USAID összességében 2 milliárd dollárt költött Haiti fejlesztésére és újjáépítésére a 2010 és 2020 közötti pénzügyi években. Az ügynökség a jelentésre reagálva közölte, hogy egy új megállapodás keretében lépéseket tett a további fejlesztések megvalósulása érdekében.
Tavalyelőtt egy újabb, 7,2-es erősségű földrengés rázta meg Haiti déli részét. Ebben 130 ezer épület semmisült meg, és több mint 2200 ember vesztette életét.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/EFE/Ralph Tedy Erol
Facebook
Twitter
YouTube
RSS