Pesti Srácok

Építő jelleg - Hét év után újra láthatóvá vált a szabadkai Népszínház emblematikus épülete

Nyolc év után elkészült a szabadkai Népszínház homlokzata, amelyet pénteken lepleztek le, ezzel az észak-vajdasági város egyik jelképe újra láthatóvá vált.

MTI

szinhaz-S-300x168A Népszínház építési munkálatai 2007-ben kezdődtek meg. A korábbi, életveszélyessé vált épületből csupán a korinthoszi oszlopos homlokzati részt tartották meg, de azt is teljes mértékben felújították. A munkálatok a pénzhiány miatt folyamatosan akadoztak, így az eredetileg 2011-re tervezett átadás azóta is késik. Pásztor István, a vajdasági tartományi képviselőház elnöke a szabadkai Pannon RTV beszámolója szerint pénteken azt mondta: a színház külső részének teljes felújítása az idei év végén vagy a jövő év elején befejeződhet, a belső tér kialakításához azonban még évekre van szükség.

PestiSracok facebook image

A szabadkai önkormányzat korábban azt közölte, hogy a színészek várhatóan 2018-ban foglalhatják el az új épületet. Maglai Jenő, Szabadka polgármestere pénteken megerősítette: tartható ez a határidő, amennyiben lesz elegendő támogatás.

A korábban ismertetett tervek szerint az új épületben három játszóhely lesz: egy kamaraelőadásokra alkalmas kisterem, egy koncertterem, valamint egy nagyobb színházterem. Az épületegyüttesben kap helyet a Népszínház szerb és magyar társulata, valamint egy esetlegesen létrehozandó horvát társulat. Az építkezések megkezdése óta a szabadkai Népszínház két társulata egy korábban moziteremként működő helyiségben tartja előadásait.

A tervek szerint a további építkezés ideje alatt a színészek új játszóhelyet kapnak, erre a város főutcáján található valamikori Arany Bárány Szálló épületét – amelyet katonai célokra is használtak - alakítanák át. A 845 négyzetméter alapterületű épületnek színpada és nézőtere is van, így alkalmas lenne színházi előadások bemutatására.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!