Pesti Srácok

Íjásztalálkozót rendeznek a pozsonyi csata emlékére Ópusztaszeren

A Kárpát-medence minden szegletéből érkeznek vendégek vasárnap az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba, a hagyományőrző íjásztalálkozóra, a Nyílzáporra, hogy megemlékezzenek a dicsőséges pozsonyi csata 1110. évfordulójáról.

MTI

A rendezvény leglátványosabb elemének a kora délutáni nyílzápor ígérkezik, amelyen a zárt hadrendben felsorakozó hagyományőrzők egyszerre ezernyi nyílvesszővel árasztják el a nyugati seregeket megszemélyesítő harcosokat a park melletti csatatéren- közölte Kodácz Csengele, az intézmény sajtóreferense.

PestiSracok facebook image

A parkba érkező hagyományőrzők már kora délelőttől hétpróbás íjászvetélkedőn adhatnak bizonyságot arról, hogyan bánnak a honfoglaló magyarok legendás fegyverével. A vendégek a Nomád parkban maguk is íjat ragadhatnak, de kipróbálhatnak olyan 10. századi tevékenységeket, mint a kézi orsózás, nemezelés, szalagszövés vagy gyapjúmosás.

Az idei rendezvény különlegessége a park látogatóközpontjában nyíló Puszták aranya című kiállítás. A jövő márciusig látható tárlat három fő tematikai egységből áll: bemutatja a honfoglaló magyarság és az avarság régészeti hagyatékát, valamint ötvösművészetüket is. A park vendégei átfogó képet kaphatnak a Kárpát-medencében megtelepedett kora középkori nomád népek öltözékéről, életmódjáról, hitvilágáról, fegyverzetéről és harcmodoráról.

A Móra Ferenc Múzeum népvándorlás kori gyűjteményéből összeállított tárlat különlegessége az egész korabeli Eurázsiában páratlan dél-alföldi lelet, a nagyszentmiklósi kincs galvanoplasztikai másolata. A 23 aranyedényből álló leletegyüttest a bécsi Kunsthistorisches Museumban őrzik, azonban a szegedi közgyűjtemény tulajdonában van a nemesfém műtárgyak 20. század elején készült reprodukciója.

Fotó: opusztaszer.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!