Pesti Srácok

Könyv készült Requiem című Karthago dal ihletőjéről

"Volt egy fiú és volt egy lány, A fiú elindult az álmok útján..." - így kezdődik a Karthago klasszikus slágere, a Requiem, amelyben szól a híres "elefánt-dübörgés". De ki is volt a tragikus sorsú fiú? Most fény derül rá, ugyanis könyv született a Karthago együttes legismertebb dalából. A Requiem - Volt egy fiú... de ki volt ő? című, szociografikus kötet szerzője, Hatala Csenge 36 évvel a történtek után járt utána annak, hogy milyen körülmények között halt meg a fiatal rajongó, és miért hallgatták el az esetet a szocializmus idején.

MTI

Mint a szerző a kötet csütörtöki budapesti sajtóbemutatóján elmondta, a nyomozati és kórházi anyagok már nincsenek meg, de felkutatott néhány dokumentumot, beszélt a fiú, Dezső nővérével, az eset szemtanúival, valamint a Karthago zenekar tagjaival arról, mi történt 1981. február 13-án a székesfehérvári Köfém Sportcsarnokban. Az eset ma sem egyértelmű, de ennyi idő távlatából is sikerült korábban ismeretlen információkhoz jutni - hangsúlyozta Hatala Csenge. Hozzátette: a könyv legfontosabb célja, hogy bemutasson egy letűnt kort, annak nehézségeit, a csöves srácok világát a szerencsétlenül járt 16 éves fiú élettörténetén keresztül.

PestiSracok facebook image

Kiss Zoltán Zéró basszusgitáros, Takáts Tamás énekes, Gidófalvy Attila billentyűs és Kocsándi Miklós dobos személyesen, a külföldön tartózkodó, a Requiem című számot jegyző Szigeti Ferenc gitáros pedig videoüzenetben idézte fel az akkor történteket, valamint a szerencsétlenül járt fiúnak emléket állító, máig legnépszerűbb Karthago-dal megszületésének körülményeit. "A székesfehérvári bulira sokkal több embert engedtek be, mint amennyien ott biztonságosan elfértek volna. Valószínű, hogy a fiút nekinyomták a falnak, a koncert végén behozták az öltözőbe, de már nagyon rossz állapotban volt, nem kapott levegőt. Még a sportcsarnokban voltunk, amikor megtudtuk, hogy a mentőautóban meghalt" - idézte fel Gidófalvy Attila.

A halál hivatalos oka szívleállás volt, de ma sem tudni pontosan, milyen szerepet játszott halálában a kábítószer és az alkohol. Mint Kiss Zoltán Zéró kiemelte, a 38 éve változatlan felállásban működő Karthago számára a rockos számoktól merőben elütő lírai dal hozta meg a legnagyobb sikert, hiszen a Requiemmel megnyert egy ausztriai zenei fesztivált, sikeres volt vele Németországban is, és manapság is elképzelhetetlen koncertjük e dal nélkül. Kocsándi Miklós megjegyezte, hogy a Requiemet először a Budai Ifjúsági Parkban adták elő.

"A Requiem sikerre volt ítélve, és bár a számot nem tiltották be, a pártbizottság utasítására a hanglemezgyár nem reklámozta a kislemezt, amelynek csupán a B oldalára kerülhetett, egy fehér egyentasakba csomagolva. A kábítószer használatával összefüggésbe hozható haláleset összeegyeztethetetlen volt a szocialista kultúrával" - fogalmazott Szigeti Ferenc.

A szerző, Hatala Csenge 27 éves, a közelmúltban diplomázott a Budapesti Metropolitan Egyetem mesterszakos hallgatójaként. Két évvel ezelőtt jelent meg első kötete, a Hírzárlat, amelyben az 1973-as balassagyarmati túszdráma egykori szereplőinek többsége megszólal.

fotó:rockbook.hu

Ajánljuk még

Ha eddig nem tudtad, mi hiányzott: szexi cukrászda nyílt Budapesten – Mutatjuk a kínálatot – The Fair Right (videó)

Ps TV 2023 november 11.
Pénteken Mr. Dick néven nyitotta meg kapuját Budapest első "szexi cukrászdája". Úgy döntöttünk, ezt meg kell néznünk. A rovarburger és a vagina ízű csipsz után igazi felüdülés, ha egy ételnek ezentúl csak a formája emlékeztet minket egy nemi szervre. Az itt készült gofrik azonban nemcsak arra emlékeztetnek minket, egy az egyben olyanok is. A cukrászda dolgozói elmondták, hogy az olaszországi tulajdonosnak több európai nagyvárosban is van hasonló tematikájú cukrászdája, amit a helyiek valósággal "zabálnak". És mivel nagyon szereti Budapestet, úgy döntött, nyit egy "szexi cukrászdát" nálunk is. Szabina, az egyik eladó elmondása szerint főleg a fiatalokat célozzák, azon belül is a legény- vagy leánybúcsúztató csapatokat, de szeretettel várnak minden érdeklődőt. De hogy pontosan hogy is néz ki egy ilyen cukrászda (és mit kaphatunk ott be), az csak a videóból derül ki. Nézzétek meg a teljes riportot!

Az Akta – Elüldözte az orvosozós csalókat a házából, 12 millió kártérítést kell fizetnie a férfinak

Ps TV 2023 szeptember 6.
Egészen abszurd jogi helyzet állt elő a fővárosban, az orvosozós csalók néven ismertté vált üggyel összefüggésben. A fehér köpenybe bújt termékbemutatós vállalkozókat, akik idős emberekkel hitették el, hogy halálos betegek és adtak el nekik mágneses gyűrűket, masszírozó kütyüket, mára egy ország ismeri. Az országos hálózatot kiépítő pénzcsinálók az elmúlt nyolc évben sorra buktak meg, Szombathelytől Veszprémen át Zalaegerszegig. Szombathelyen heteken belül másodfokon is ítélet születik több mint 50 vádlott ellen, akik közül többeket első fokon komoly letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. A fővárosban eközben ugyanazzal a módszerrel, ugyanazokkal az eszközökkel mind a mai napig jól megy a bolt, igaz, itt is ütköztek olykor akadályokba. A legkomolyabb akadályt Szűcs Attila jelentette, aki amolyan civil kurázsival vette fel a harcot a Lónyay utcai házukban call centert és közérzetjavító központot működtető keményfiúkkal. Tucatjával hívták ide időpontra az időseket, akik aztán jobbára ugyanazt a leletet kapták és sokan utolsó pénzüket is a csodakütyükre költötték, amikről elhitték, hogy az életüket menthetik meg. Szűcs Attila eleinte csak az öregeket tájékoztatta, aki bebocsátásra vártak, aztán újságírókat is kihívott, olykor pedig dokumentálta, mi történik a házban. Végül feljelentették zaklatásért, és amiért állítólag elüldözte a házból a céget, a nekik helyiségeket bérbe adó ingatlanfejlesztő is beperelte, károkozásért. Mit gondolnak, ki húzta a rövidebbet?