Pesti Srácok

Hitchcock hatása alatt forgatott a Dunkirk rendezője

"Hű akartam lenni a történelmi tényekhez. A helyszínen, a francia városban, Dunkerque-ben a katonák nagy része sosem találkozott az ellenséggel. Az arcnélküli ellenfél sokkal félelmetesebb és feszültséggel telibb, mint egy olyan ellenség, akivel szembesülsz" - mondta Christopher Nolan, a Batman-filmek, az Eredet és a Csillagok között brit rendezője a Népszavának adott exkluzív interjújában. A dunkerque-i csata borzalmait bemutató alkotás a héten landol a magyar mozikban.

061.hu

A Dunkirk számomra nem háborús film, hanem egy dráma a túlélésről – válaszolta Nolan a felvetésre, miszerint a Oscar-díjas holokausztdrámája, a Saul fia is a túlélésről szól. Mint mondta, ő és Nemes Jeles László is sokat merített a némafilmekből. Az angol rendezőre ebből elsősorban Erich von Stroheim munkássága hatott, aki tökéletes vizuális történetmesélő volt, mivel nem kellett a párbeszédekkel törődnie. „A némafilm a vegytiszta művészet” – mondta, hozzátéve, hogy ezen túl a suspense, a feszültségkeltés művészete izgatja, amiben leginkább Alfred Hitchcock és Henri-Georges Clouzot jeleskedtek.

PestiSracok facebook image

Arra a megállapításra, hogy a képregényadaptációk és a sci-fi műfaja után ezúttal meglepően földhözragadt témát választott, Nolan úgy reagált: „Minden egyes eddigi filmem őszinte alkotás, de ez nem változtat azon a tényen, hogy korlátok közé voltam szorítva. Ha van akkora szerencséd, hogy sikeres vagy, a nézők szeretik a műveidet, akkor minden egyes alkalommal egy kicsit önállóbb tudsz lenni. (…) Mindemellett az is fontos a számomra, hogy sose ismételjem magam. Egy-egy produkció rengeted emóciót és energiát emészt fel, mindeközben emberként is változol. Öregszel”.

Nolan elmondta, a forgatás előtt két kikötése volt: fiatalok és britek játsszák a fiatalokat, mert nevetségesnek gondolja, amikor hollywoodi filmekben középkorú férfiak játszanak tiniket. A rendező elárulta azt is, azért nem látni a németek arcát - a második világháborús filmek esetében egészen szokatlan módon -, mivel hű akart lenni a történelmi tényekhez. „A helyszínen, a francia városban, Dunkerque-ben a katonák nagy része sosem találkozott az ellenséggel. Az arcnélküli ellenfél sokkal félelmetesebb és feszültséggel telibb, mint egy olyan ellenség, akivel szembesülsz. Amúgy sem akartam túlságosan dogmatikus lenni a másik oldal megmutatásával. A csatákat is kizárólag az angol katonák szemszögéből vettük fel” – mondta a Népszavának.

Fotó: dunkerquepromotion.org

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.