Pesti Srácok

Színpadon az 1918-as év

Idén 100 éve, hogy befejeződött az első világháború. A jubileumra emlékezve Andrási Attila író-rendező egészen különleges nézőpontból veszi szemügyre az 1918-as esztendőt, amely mérföldkőnek számít a magyar történelemben. A Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínházmárcius 18-án este mutatja be az új darabot a fővárosban, a Duna Palotában. A társulat Tizennyolc című előadása a nagy háború utolsó évében játszódik, és eleink egykori közös hazájának, a Magyar Királyságnak utolsó három napját mutatja be.

MTI
PestiSracok facebook image

Szabadkán születtem, Délvidéken – mondja az író-rendező. - A magyar történelmet tanultam, egészen az I. Világháborúig. Ott megállt a világ, megállt a tananyag, eltűnt minden magyarázat, csend ült el minden tanáron, minden osztályon, minden gyermek mindenre kíváncsi izgága lelkén – sorolja az Udvari Kamaraszínház vezetője. - Sok minden történt abban az évben, ami előrevetíti a két évvel későbbi trianoni békediktátumot, és ezek a kérdések azóta is foglalkoztattak. Ezért is írtam meg a Tizennyolc című drámát – teszi hozzá Attila. Szerelem és szenvedélyek, ármány, gyűlölet és halál, fondorlat és megbélyegzés szálain fut az izgalmas cselekmény, amely egyéni sorsokon keresztül eleveníti fel 1918 októberének utolsó három napjának megrázó történéseit.

- Szerettem volna megmutatni, hogyan jutott el egy olyan közösség, mint a magyar, amely oly sok évszázadon keresztül szinte folyamatosan fegyverrel védte hazáját, egy sorsdöntő háború végén az önkéntes önlefegyverzésig, a pacifizmusig, majd a nemzeti önpusztításig – magyarázza a rendező Szembesítem a nézőket azzal, hogyan uralkodott el a vakság, amely megakadályozta a tisztánlátást. Azt a tisztánlátást, amely egyértelművé teszi, hogy nem csak a háború a politika folytatása más eszközökkel, de a háború utáni béke is a háború folytatása. A darabban olyan színészek szerepelnek, mint: Boros Ádám, Dóczy Péter, Incze Máté, Kákonyi Tibor, Kálló Béla, Krizsik Alfonz, Lénárt László, Pelsőczy László, Stelly Zsófia, Szorcsik Kriszta.

Kép: MKUK

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!