Pesti Srácok

Több mint 130 éves palackpostát találtak Ausztráliában 

Egy 132 évvel ezelőtt írt, palackba zárt üzenetet sodort partra a víz Ausztráliában - közölte a Nyugat-Ausztráliai Múzeum kedden.

MTI

A német nyelvű üzenetet rejtő palackot egy Tonya Illman nevű ausztrál nő fedezte fel séta közben egy nyugat-ausztráliai strandon, félig a homokba fúródva. "Csak egy csinos kis régi palacknak hittem, ezért felkaptam és arra gondoltam, hogy milyen jól mutatna a könyvespolcomon. A fiam barátnője volt, aki felfedezte az üzenetet, amikor kirázta a homokot a palackból. A papírdarab nedves volt, szorosan összetekerték és madzaggal is átkötötték" - idézte fel a nő. "Hazavittük és kiszárítottuk. Amikor kinyitottuk, német nyelvű nyomtatott szöveget és nagyon halvány kézírást láttunk rajta" - tette hozzá Illman. Az üzeneten az 1886. június 12-i dátum szerepel, ami azt jelenti, hogy ez a világ egyik legöregebb ismert palackpostája.

PestiSracok facebook image

A levél írója arra kéri a megtalálót, hogy jegyezze fel, mikor és hol találta meg az üzenetet, majd jutassa el azt vagy a hamburgi Német Haditengerészeti Obszervatóriumba, vagy a legközelebbi német konzulátushoz. A Nyugat-Ausztráliai Múzeum szóvivője szerint Illman január 21-én bukkant rá a palackra, amelyet a Paula nevű német vitorlás hajóról dobtak annak idején az Indiai-óceánba a Német Haditengerészeti Obszervatórium egyik hivatalos kísérletének keretében, amelynek célja a globális óceáni áramlatok jobb megismerése, valamint a gyorsabb és hatékonyabb hajózási útvonalak felkutatása volt.

Kép: ABC

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!