Pesti Srácok

Az olaszok már a spájzban vannak – Illés Andrea és Repka Noémi Olasz finomságok könyve című kötetéről

Ha olasz ételekre gondolunk sokak képzeletében megjelenik egy bukósisakos futár, aki a liftből kiszállva átnyújtja a dobozba zárt pizzát, de eszünkbe juthat néhány otthon elkészíthető tészta, és már nyúlunk is az ikeás tésztatartó üveg és az aranyfácános konzerv után... Persze, alapvetően azért a kockás abroszos éttermekre gondolunk, ahol hártyavékonyra vágják a sonkát egy olyan gépen, amiről azt gondoltuk, hogy egy Higgs-bozon masina. Persze, a konyhaművészet valahol rokon a részecskefizikával, de mi nem mennék ilyen messzire! Maradjunk Illés Andrea és Repka Noémi kiváló munkájánáll, az Olasz finomságok könyvénél, aminek leánykori neve Csizma az asztalon volt.

PZL – 061.hu

Viszont az új cím célratörőbb, mint egy olasz kaja, ahol nincs hókuszpókusz, csak a konyha szenvedélyes szeretete és a kiváló alapanyagok. A kötet meglehetősen merész, hiszen bár a címlap hívogatóan esztétikus, de a belíveken nincsenek ún, foodstilist fotók, viszont vannak itt régi szakácskönyvek metszeteit imitáló hangulatos ételképek, amelyeket Varga Ibolya készített. Ettől kapott egy nosztalgikus hatást is, ugyanakkor mégis kimondottan modern és jól szerkesztett könyvvel van dolgunk, mely az itáliai konyha régióit mutatja be. Nincs jófejeskedő kis színes művelődéstörténet és szerelmes földrajz, itt recepteket találunk, mert a gyűjtemény az, ami: szakácskönyv, amely tájegységek szerint barangolja be az olasz vidéket, de úgy, hogy mindig egy konyhaablakból vagy egy szellős és napfényverte teraszról tekint le a tájra.

PestiSracok facebook image
Olasz táj olasz receptekkel (Fotó: PZL)

A könyvből nemcsak receptúrákat ismerhetünk meg, de azt is hogy milyen ételtípusokból áll az olasz éttermek kínálata, mert ugyebár vannak előétetek, amit mi, magyarok fő fogásként eszünk, miközben az olaszoknak az csak egy léha kulináris előjáték, vö: Bolognai spagetti különös átalakulását magyarföldön… Olaszország hatását nagyon erősnek érezzük, amikor mondjuk egy horvátoirszági nyaralást abszolválunk de maguk az olaszok is tengeri kereskedő nép révén számos hatást olvasztottak be képzeletbeli serpenyőjükbe. Az északi Piemont tartományban kimondottan erősek a francia és az osztrák gasztronómia hatásai, míg délen erősebbek az észak-afrikai illetve ázsiai motívumok. Az olasz érzést az teszi teljessé, ha menüsorban gondolkodunk, és megszerkesztjük a vacsoránkat, ahogy megszerkesztenek mondjuk egy remek szakácskönyv (lásd: Olasz finomságok könyve) kéziratát. Nem mindegy mi az első fogás , a primi piatti (pl. habarással készített levesfélék), mi a második fogás, a secondi piatti (húsok, salátával, polentával, grillzöldségekkel).

A kötet a nehezen beszerezhető alapanyagok helyett mindig ajánl valamit, amik fellelhetőek a magyar piacokon, üzletekben. A könyv leszögezi, hogy a gasztronómiát inkább művészetnek tartja, mint tudománynak, ami azt is jelenti, hogy mindenki saját képére és hasonlatosságára formálhatja az ételeket, a lényeg, hogy azok finomak és egészségesek legyenek, Buon appetito! A könyv fejezeteit a szerzőpáros rövid régiójellemzéssel kezdi, amelyekben nem engednek a csábításnak, nem kalandoznak el az irodalom vagy képzőművészet irányába, a tájjellegű növényeken van alapvetően a hangsúly, de még így is magunk elé tudjuk képzelni Lombardiát, Toscanát, Umbriát, Campaniát, Szicíliát… Ez a közérthető, bárki számára könnyedén forgatható, motiváló és ízletes könyv számos tanulságul szolgál. Például azzal, hogy nemcsak az olaszokat nem lehet három mondatos nemzetkarakter kíséretben leírni, de az ételeik is sokkal változatosabbak, izgalmasabbak annál, mint amit a pizza és tiramisu tengelyen elképzelünk.

Vezető kép: Nosalty

Ajánljuk még

Az ellenzék kedvenc egyháza éveken át lophatta meg saját, szerencsétlen sorsú munkavállalóit – Megszólalt a PS-nek egy károsult

Exkluzív 2022 szeptember 13.
Kilátástalan helyzetbe került – méghozzá abszolút önhibáján kívül – egy fővárosi asszony, aki közel kilenc éven át dolgozott Iványi Gábor egyházának egyik intézményénél. A Dankó utcai hajléktalanszállón takarított; a sors fintora, hogy most ő maga is az utcára kerülhet. Miután súlyos egészségkárosodást szenvedett, leszázalékolták és orvosi javaslatra nem érintkezhet vegyszerekkel, így addigi munkáját sem folytathatta. Munkáltatója, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Fűtött Utca nevű intézménye öt hónapja közös megegyezéssel megszüntette a munkaviszonyát. Utána jött az igazi feketeleves: amikor a rokkantsági ellátás hivatalos ügyeit intézte volna, kiderült, hogy hosszú éveken át becsaphatták: a nő ugyanis úgy tudta, hogy be van jelentve, hivatalosan foglalkoztatják, ennek megfelelően kapta meg a kilépő papírját is. Ezzel szemben, bár az elmúlt közel kilenc évben folyamatosan dolgozott, az utóbbi öt évben mindössze 59 napra volt bejelentve. Az asszonynak felbecsülhetetlen károkat okoztak: jelenleg nem jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátására, nincs egészségbiztosítása, és bár 60 éves, az öregségi nyugdíjhoz a 40 év kötelező letöltött szolgálati időből évei fognak hiányozni, úgy, hogy egyébként az utóbbi közel egy évtizedben végig ugyanott dolgozott. Ráadásul nem is akárhol: egy olyan szociális feladatokat ellátó egyháznál, amelynek vezetői az elesettek támogatását választották valaha életfeladatuknak.

Milliárdos ingatlanvagyonnal gyarapodik tovább tatabányai családok nyomorán a „Szeviép-család” – Csinos céghálót találtunk az egykori vezér fia körül

Exkluzív 2022 május 25.
A Pesti TV Az Ügy című riportműsorában mutattuk be a tatabányai szellemtársasházat, amely tizenöt éve áll befejezetlenül. A huszonegy lakásos, a földszinten nagy irodaépületet is magába foglaló ingatlant sajátos konstrukcióban kezdték építeni 2004 után. A telektulajdonos, első számú építtető, a Környe és Vidéke Takarékszövetkezet ingatlanhasznosító cége, a Tak-Ing végelszámolás alatt áll; az építő Pólus Kft. 2007 óta felszámolás alatt; a lakásaikat előre kifizető tatabányai családok, összesen tizenöt károsult család a mai napig nem kapott vissza egy fillért sem. Közben tavaly év végén a félkész épület az egyik szeviépes érdekeltség kezébe került. A Szeviép-üggyel a PestiSrácok.hu az elmúlt években kiemelten foglalkozott; követjük a több száz kisvállalkozó csődjéért felelős, csődbűncselekménnyel vádolt milliárdosok ma is tartó büntetőperét. Megmutattuk, hogy a mai napig milyen luxusban élnek, és egy tényfeltáró cikksorozatban azt is, hogy a Szeviép csődeljárása előtt milyen elképesztő céghálót építettek fel a Szeviép-vezérek, amely cégekben immár egy-egy családtagjuk a tulajdonos. Ebben a tényfeltáró riportban azt mutatjuk meg, hogyan kerül a Szeviép-vezér B. Sándor fia Tatabányára, miként jutottak hozzá a tizenöt család anyagi megnyomorítását jelentő, milliárdos értékű ingatlanvagyonhoz, és azt is, hogy a tatabányai botrányban szereplő cég csak egy az újabb céghálóban. Körülbelül tíz milliárdos vagyont találtunk éppen csak, hogy „muzsikáló” cégekben, és mindez az egyik B.-fiú kezében fut össze.