Pesti Srácok

Idén a kizárólag online bemutatott filmek is nevezhetők az Oscarra

A moziban nem forgalmazott, kizárólag streaming szolgáltatással bemutatott filmek is nevezhetők Oscar-díjra idén - közölte kedden az amerikai filmakadémia, hangsúlyozva, hogy a szabályt a koronavírus-járvány miatt módosították, és csak az idei díjszezonban érvényes, azokra a filmekre, amelyek a mozik zárva tartása alatt debütáltak.

MTI

A filmakadémia a 93. díjátadóra vonatkozó változtatások között sorolta fel, hogy a filmek hangjával kapcsolatos két kategóriát összevonják. Mint közölték, a hangkeverés és hangvágás kategória egyesítése már régen érett, és a szakma részéről is támogatták ezt a változtatást, mivel ez követi az ágazat munkájában lezajlott átalakulást. A változások között szerepel még, hogy idén a filmakadémia minden tagja szavazhat az első körben a legjobb nemzetközi film jelöltjeiről. A testület emellett úgy döntött, hogy a legjobb eredeti filmzene kategóriába csak olyan film zenéje nevezhető, amelyben legalább 60 százaléknyi az eredeti zenei rész. A testület arról is határozott, hogy a 2022-ben sorra kerülő 94. Oscar-díjátadóra jelölt produkcióknak megtiltja, hogy DVD-lejátszót küldjenek a megtekintéshez a díjról döntő filmakadémiai tagoknak, hogy ezzel is támogassa a környezetbarát, karbonsemleges díjátadó lebonyolítását.

PestiSracok facebook image

Az Oscar-nevezés szabályainak változtatása a koronavírus-járvány miatt vált halaszthatatlanná, mivel a járvány elleni védekezéshez bevezetett karantén és távolságtartás miatt le kellett fújni a nagy filmfesztiválokat és be kellett zárni a mozikat. A korábbi szabályzat szerint egy film akkor teljesítette az Oscar-nevezés feltételeit, ha legalább hét napig vetítették egy Los Angeles megyei moziban. A kedden bejelentett változtatás szerint azonban azok a filmek, amelyeknek a mozis bemutatása elmaradt, de egy streamingszolgáltatónál debütáltak, teljesítik ezt a feltételt és nevezhetők a legjobb film díjára.

David Rubin, a filmakadémia elnöke kiemelte, hogy a példátlan globális válsághelyzetre reagálnak a változtatásokkal, és egyúttal támogatást akarnak nyújtani a filmeseknek, hiszen ők nem tehetnek a kialakult körülményekről. Dawn Hudson, a filmakadémia vezérigazgatója elmondta, hogy a stúdióktól a filmeseken át a mozisokig, a filmes közösség minden résztvevőjével folyamatos kapcsolatban állnak, hogy olyan döntéseket hozhassanak, amely mindenki érdekét szolgálja. Áprilisban a filmakadémia hatmillió dollárt (kétmilliárd forintot) adományozott a járvány okozta válság miatt nehéz helyzetbe került filmes szakmában dolgozó alkalmazottak és családjuk megsegítésére. Hudson hozzáfűzte, elsődleges szempontnak tartják, hogy mindenki biztonságban legyen, a szabályokat pedig ebben az évben rugalmasan kezelik, mivel tisztában vannak a válsághelyzet súlyos következményeivel.

A filmakadémia vezető testülete ugyanakkor figyelmeztetett, hogy amennyiben a filmszínházak ismét kinyitnak, a szabályok alóli kivételezés lehetősége megszűnik a filmek számára, viszont engedélyezik, hogy a díjra pályázó filmek a Los Angeles megyei mozik mellett New Yorkban, Chicagóban, San Franciscóban, Miamiban és Atlantában is debütálhassanak a filmvásznon. "A mozis bemutatás a filmakadémia DNS-e, és a filmszínházak által nyújtott közösségi élmény érzésünk szerint ösztönösen hozzá tartozik a filmekhez" - magyarázta Hudson.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!