A Bem József tér közelében, az R56 Sörözőben már délelőtt 10 óra körül összegyűlt rengeteg ember, lengyelek és magyarok, akik az ezeréves barátság jegyében szerettek volna megemlékezni az 1848-as eseményekről. A helyszínen szintén jelenlévő Wittner Mária, 56-os forradalmár, egykori halálra ítélt elmondta, neki már 1956-ban is sokat jelentett ez a nap.
A legfontosabb, hogy kimondjuk az igazságot, ha valakinek szeretet van a szívében, akkor nem fér meg a gyűlölet
– hangsúlyozta a PestiSrácok.hu-nak Wittner Mária az R56 Sörözőben március 15-én, ahol már egy kisebb tömeg izgatottan várta a Békemenet kezdetét a közeli Bem József téren. Az egykori 56-os hős, egykori halálraítélt elmondta, neki már 1956-ban is nagyon sokat jelentett március 15-e.
Ez a mi hazánk és a hazaszeretet miatt vagyunk itt.
– mondta Wittner Mára.
Hozzátette: a lengyel magyar barátság egy ezeréves kapcsolat, amit soha nem tudtak kiölni a magyar emberek lelkéből.
Van lengyel hazaszeretet és van magyar hazaszeretet és van lengyel-magyar hazaszeretet, ahol a a kettő összeér.
– emlékeztetett az 56-os hős.
Úgy véli, hogy ha nem lett volna 1848, akkor 1956 sem lett volna, hiszen a szovjet megszállás ellen harcolóknak nem lettek volna példaképeik.
Az R56 Sörözőben szerencsére lengyel barátaink is tiszteletüket tették, akik hosszú utat tettek meg, hogy a mai napon itt lehessenek velünk. Egy magyar zászlót lengető lengyel fiatalokból álló társaság úgy fogalmazott, “megtiszteltetés számukra, hogy itt lehetünk Budapesten és együtt ünnepelhetünk a magyarok nemzeti ünnepén”. Kifejtették, nagy a tét, hiszen egész Európa sorsa múlhat ezen a barátságon.
Hasonlóan vélekedett egy lengyel házaspár, akik állításuk szerint minden évben eljönnek Budapestre ezen a napon, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a magyar szabadságharc iránt, amelynek egyik hőse a lengyel származású Bem tábornok volt. Elmondták, büszkék arra, hogy a lengyelek is kiálltak a magyar szabadság mellett.
A PestiSrácok.hu táblával induló menet 11 óra körül indult A Bem József térre, ahol Wittner Mária átadta az ’56-os Magyarok Világszövetségének ajándékát is, a Corvin közben felállított szobor kis másolatát. Tomasz Sakiewicz viszonzásul a Gazeta Polska csaknem két évszázados történetét bemutató albumot nyújtotta át, amely megemlékezik a két nép XIX. századi közös harcairól is.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS