Ha a kormányzat úgy dönt, akkor hét év múlva 3,3 százalékra csökkenhet az államadósság devizarészaránya, lényegében csak két kötvénysorozat képviseli majd a devizaadósságot Magyarországon – mondta a Világgazdaságnak Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója.
A gazdasági napilap szerdai számában megjelent cikkben a vezérigazgató ismertette, hogy nettó devizakötvény-kibocsátás 2015 óta – a kínai és a japán kivételével – nem volt, a forintarány emelése a jövőben is folytatódhat.
Az elmúlt években a magyar devizaadósság hangsúlyosan épül le, Magyarország 2015 óta nettó értelemben nem, csak devizakötvény-visszavásárlással egybekötve bocsátott ki eurókötvényeket a piacon. A devizalejáratokat teljes mértékben forintban törlesztettük
– mondta Barcza György. Kiemelte, évente 2-3 milliárd euró devizaadósság jár le. A jelenlegi, immár 20 százalék alatti szintről 2025-re eljuthatunk oda, hogy az államadósság 3,3 százaléka, a várható GDP 1,6 százaléka marad deviza. Így már csak két kibocsátás, a 2027-es és a 2041-es lejáratú kötvények maradnak a portfólióban néhány devizahitel mellett.
Az eddigi csökkentést a forintkötvény-kibocsátások, ezen belül a lakossági állampapírvásárlások sikere tette lehetővé
– olvasható a Világgazdaságban.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS