A hatalom tudatosan taszítja szegénységbe a felnövekvő generációt, miközben a fogyatékkal élőknek a Taigetoszt kínálja – ilyen, és ehhez hasonló mondatok hangzottak el a pedagógusok Kossuth téri tüntetésén. A hangulat – az egy héttel ezelőtti kisebb, de országszerte több helyszínen megtartott tüntetéssorozathoz hasonlóan – inkább tűnt kormányellenes megmozdulásnak, mintsem a felnövekvő generációért, a gyermekek jövőéért harcoló összefogásnak. A PDSZ a sztrájk lehetőségét is belengette.
A budapesti Jászai Mari térről induló, sípoló, dudáló, csengető és kerepelő tömeg lassan hömpölygött végig a Balassi Bálint utcán át, majd az EMMI és az Oktatási Hivatal felé tett kis kerülővel végül beözönlött a Kossuth térre. Hatalmas színpad, két kivetítő, és egy kisebb „minifesztivált” is kiszolgáló hangtechnika várta az érkezőket. Miközben a tömeg arra várt, hogy mindenki megérkezhessen, az esemény moderátora felhívta a figyelmet, provokátorok is lehetnek a tömegben. Mindenkit arra kértek, ne üljenek fel a támadásnak, hagyják válasz nélkül.
Mindenről Orbán tehet
A kormány 3 év áldásos tevékenységével tönkretette a magyar oktatást – kezdte Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Szerinte a reformok senkinek sem tettek jót. A központosított rendszer ugyanis megfosztotta a gyerekeket a tanulás, a pedagógusokat a tanítás szabadságától. A tudás a szegénység felszámolásának eszköze, de az érdekvédő álláspontja szerint a hatalom tudatosan taszítja szegénységbe a felnövekvő generációt. Hangsúlyozta, hogy nem elégszenek meg az időhúzásra játszó látszatintézkedésekkel, és amíg a társadalom támogatja őket, kitartanak. Eredménytelennek ítélte a Rétvári Bencével az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkárával folytatott pénteki sztrájkbizottsági tárgyalást. Szerinte addig esélytelen a változás, amíg felhatalmazás nélküli személyekkel tárgyalnak, akik azt mondják, amire Orbán Viktortól engedélyt kaptak. Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete elnöke szerint „amihez a Fidesz-KDNP hozzányúl, azt vagy ellopja, vagy tönkreteszi, eközben pedig a fogyatékkal élőknek a Taigetoszt kínálja”. Az elnök a bölcsődékhez tartozó korai fejlesztés visszaállítását az életpálya modell kiterjesztését és a szociális ágazatban dolgozók bérének 30 százalékos emelését követelte.
Skandálókból ma sem volt hiány
A tömeg többször szakította félbe bekiabálással a beszélőket, vagy épp amíg a szónok hatásszünetet tartott, kezdtek hangos füttykoncertbe és skandálásba. A „Nem hagyjuk!“, „Elég volt!”, „Nem félünk!” és a “Hazaárulók!” jelmondatok mellett nem maradhatott el az „Orbán takarodj!” sem.
Kis csúsztatás és óriássztrájk
Mendrey László a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke Orbán Viktor állítólagos lillafüredi kijelentésével indított, miszerint a tanárokat külső erők irányítják. A felszólalok közül többen felhozták előtte a témát, nem is ez volt a gond, hanem a forrásmegjelölés. Avatatlan fülnek tán föl sem tűnt, de Mendrey az MTI-nek tulajdonította a megjelenést a Népszabadság helyett. A PDSZ elnök úgy látja az oktatás iránya elhibázott és a helyzete aggasztó. Ez ellen pedig sürgősen tenni kell. Úgy fogalmazott, „amilyen az oktatás jelene, olyan az ország jövője”, ezért céljaik érdekében és a gyermekek jövőéért a végsőkig elmennek.
„Ha kell, elmegyünk a végsőkig, ha kell közös sztrájkbizottságokat alakítunk és munkabeszüntetésre, sztrájkra hívunk titeket, mert úgy tűnik, hogy másképp nem megy! Ehhez pedig mindenkire szükség van, mert marha sok dolgunk van!”
fogalmazott Mendrey László.
5 perc néma csönd
A szónokok egyike Sándor Mária a fekete ruhás nővér volt. A Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság nevében arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségügyben dolgozó kiszolgáló személyzet 2007 óta nem kapott béremelést, pedig nélkülük az ágazat nem is működne. Mint anyuka, megköszönte a pedagógusoknak, amit a gyerekekért tesznek, és kifejezte, hogy büszke, amiért az egészségügyben dolgozókkal ellentétben össze tudtak fogni, és ki tudták mondani, „ennyi és nem tovább!” Azt kérte, hogy mindenki tűzzön ki a fekete szalag mellé egy fehéret is, hogy így fejezzék ki, nem engednek tovább a diktatúrának. Végezetül mindenkit arra kért, a tüntetés végén álljon öt percig néma csendben a tömeg, így üzenve Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek, hogy nem balhézni jöttek.
A zuhogó eső ellenére a Kossuth tér megtelt emberrel. A meghívott előadok közt volt még Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete főtitkára, Csóti Csaba, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete alelnöke, Dávid Gyula Márton, diák, Fazakas Gergely, szülő, Pilz Olivér, a Herman Ottó Gimnázium tanára, és Varga Andrea, az Autonóm Területi Szakszervezet elnöke.
Szolidaritásukat fejezte ki a pedagógusokkal a többi között a Vasutasok Szakszervezete, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport és korábban a Magyar Taxisok Szakszervezete is támogatásáról biztosította a tanárokat.
No gallery template found!Fotó: PestiSrácok.hu; Horváth Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS