Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban bejelentette, hogy Brüsszel 40 milliárd eurót ad a tagállamoknak, hogy enyhítse a koronavírus-járvány gazdasági és egészségügyi következményeit. Egyes, hivatalosan meg nem erősített sajtóhírek szerint Magyarország 5,6 milliárd euróra számíthat a következő hetekben. Ez a harmadik legnagyobb tétel a lengyeleké és spanyoloké után.
A Bruxinfo, amely egy Brüsszelben működő hírportál, olyan információkhoz jutott, amely szerint a pénz egy része gyakorlatilag azonnal hozzáférhető lenne. Az összeg két részből állna: egy 823 milliós tétel, amelyet nem kellene visszafizetni az uniós kasszába, további 4,7 milliárd euró forrása pedig a strukturális és kohéziós alapok eddig fel nem használt része. A 2014-2020-as uniós költségvetésből még 40 milliárd euró nem lett kifizetve, és most ezt kívánják mozgósítani és a tagállamok rendelkezésére bocsátani. Ezt a pénzt egészségügyi rendszerük megerősítésére, például védőmaszkok és lélegeztető készülékek beszerzésére és egyéb célokra költhetik a tagországok. De fel lehet használni ezt a pénzt kis- és közepes méretű vállalkozások likviditási támogatására, illetve a munkaerőpiac működésére, elsősorban a rövid távú foglalkoztatási formák finanszírozására.
Ez az Európai Bizottság sokkal rugalmasabb, mint az elődje
Úgy tűnik, hogy az Ursula von der Leyen által vezetett bizottság jóval kompetensebb, mint a Juncker által vezetett korábbi testület. Már csak azért is, mert nem kíván betarthatatlan szabályokat ráerőltetni a tagállamokra. Így például nem kell betartani az úgynevezett 3 százalékos hiányszabályt az egyes tagállami költségvetésekre. Olyan jogszabálymódosítást készítenek elő, amely lehetővé tenné, hogy a tagállamok jóval több adósságot halmozzanak fel, mint korábban. A válságban ugyanis a túlélés az elsődleges szempont; a többivel majd ráérünk akkor foglalkozni, ha elmúlt a járvány és újra rendesen működik a gazdaság. Az ígéretek szerint Olaszország, ahol a legsúlyosabb a helyzet, annyi könnyítést fog kapni, amennyire szüksége van. Ursula von der Leyen úgy fogalmazott:
Elemi erejű sokkhatás érte az európai gazdaságot.
Az a cél, hogy az Európai Unió gazdaságai kibírják ezt a válságot, és az ne okozzon maradandó szociális és társadalmi károkat.
Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger
Facebook
Twitter
YouTube
RSS