Szerda este eldőlt, hogy Budapest is kiszáll a 2024-es olimpiáért folytatott versenyből. A játékok hazai megrendezését korábban támogató ellenzék sikerként ünnepli a fejleményt, sportolói részről viszont egyelőre nem történtek reagálások. A PestiSrácok.hu megszólaltatta az olimpiai kampány egyik arcát, Kemény Dénest, aki most a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, korábban azonban négy olimpián vett részt szövetségi kapitányként, amelyből hármat meg is nyert a magyar csapat. Az egykori sikeredző szerint meredeken emelkedtek Budapest esélyei, és meglehet, hogy ez váltotta ki az igencsak kései aláírásgyűjtést.
Én mint sportoló azt mondom, hogy minden magyar olimpikon nagyon örült volna, nagy álma lett volna, hogy hazai közönség előtt, a legnagyobb sporteseményen vegyen részt
– nyilatkozta Hosszú Katinka még a visszalépésről meghozott döntés előtt. Rajta kívül csak Gyurta Dániel szólalt meg korábban, aki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként és olimpiai bajnok sportolóként mondta, hogy teljes mellszélességgel támogatja a budapesti olimpiát:
Négy olimpián versenyezhettem, és szeretném, hogy sportolótársaim vagy akár én is még hazai közönség előtt lépjünk rajtkőre akár egy olimpián.
Két olimpikonunk valószínűleg a teljes magyar sportolói társadalom véleményét fejezte ki, még azelőtt, hogy bejelentették volna Budapest visszalépését. Kemény Dénes már ez után nyilatkozott a PS-nek a témáról – meglehetősen szomorúan –, mert mint mondta, kapitányként sosem érzett ilyen széthúzást a magyar csapat mögött az olimpiákon. Érdeklődésünkre magáról a pályázatról is szót ejtett. Nagyon sajnálja a történteket, ugyanis ősz óta egyenletes esélynövekedést láttak a limai döntésre vonatkozóan.
Az elmúlt hetek aláírásgyűjtése akkor indult, amikor a pályázati esélyek elkezdtek javulni.
Meglepően nőttek az esélyeink
Kérdésünkre, hogy tényleg lehetett-e keresnivalója Budapestnek a két gigavárossal, Los Angeles-szel és Párizzsal szemben, úgy válaszolt a háromszoros olimpiai győztes egykori szövetségi kapitány, hogy ezt nyilván csak Limában tudtuk volna meg, de minden mérés – közte a londoni fogadóirodák szorzói – azt mutatta, hogy ősz óta meredeken nőnek Budapest esélyei.
A várható voksok száma mostanra 30 százalék körüli értékre emelkedett a tavaly nyári 5 százalék körüliről. Tehát rohamosan elkezdett javulni a magyar pályázat esélye, köszönhetően elsősorban a dohai prezentációnak és a nemzetközi kommunikációnknak. Az elmúlt hetek történései egy ilyen szakaszban idézték elő a mai helyzetet. Ha rosszmájú lennék, azt mondanám, hogy ha nem javulnak így az esélyeink, akkor talán nincs is ez az aláírásgyűjtés.
Óriási volt a pályázás reklámértéke
Felvetésünkre, hogy nem volt-e kommunikációs hiányosság, illetve mulasztás a pályázat részéről, úgy reagált Kemény Dénes, hogy ha ez így lenne, akkor nem lett volna ősszel 60-65 százalékos támogatottsága az olimpiarendezésnek. A budapesti pályázat előnyeivel kapcsolatban így fogalmazott az MVLSZ elnöke:
Nem látok bele a pályázati költekezésbe, én reklámtevékenységet vállaltam ebben az ügyben. Azt viszont egyértelműen ki tudom jelenteni, hogy ha a Super Bowl tévéközvetítésében másfél milliárd forintba kerül 30 másodpercnyi reklám, akkor az a reklám, amit Budapest a három pályázó város egyikeként, az elmúlt hónapok folyamatos olimpiai kommunikációján keresztül a világsajtóban kapott, összehasonlíthatatlanul többet ér. Nagyon sok külföldi vízilabda szövetség vezetője gratulált nekem pusztán ahhoz, hogy pályáztunk. Azt mondták, hogy a végeredménytől teljesen függetlenül a sokszorosát kapja vissza a város és az ország reklámban.
Nemzeti egység nélkül később sem fog sikerülni
Az egykori kapitány a visszalépéssel kapcsolatban csalódottan mondta, hogy amikor a parlament 80, a fővárosi közgyűlés pedig 93 százalékkal megszavazta a pályázat beadását, akkor egység volt, de ez az egység most felbomlott.
Az olimpia reklámfilmjének a végén hangzik el, hogy ha összefogunk, sikerülni fog. Ebben benne van a válasz.
A mostani visszalépés ellenére derűlátó a későbbiekre nézve, hiszen úgy gondolja, ebből a helyzetből mindenki tapasztaltabban jön ki.
Aki megpróbálta ezt a ritka összefogást kialakítani, az is tanulhat ebből, hogy mit rontott el, és esetleg egyszer előfordulhat, hogy mindenki a piros-fehér-zöld színek mellé áll.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS