Hatályon kívül helyezés, felmentés, vagy súlyosabb büntetés – számos kimenetele lehet a Tanyi György és társai ellen a budapesti ügetőnél huszonegy éve elkövetett merénylekísérlet miatt indított büntetőper másodfokú eljárásának, amely szerdán kezdődött a Fővárosi Ítélőtáblán. Tanyiék szerint a korábbi döntés alaptalan állításokból vont le rossz következtetéseket, és igenis tisztázni kell: kik, és miért akarták megölni 1996 novemberében Lakatos Csaba hajtót. A védelem szerint a 2014-ben nagy erőkkel újrakezdett vizsgálat egy koncepciós perhez vezetett. A táblabíróság januárban hirdet ítéletet az ügyben.
Fenntartotta a vádat, ugyanakkor súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta a Fellebbviteli Főügyészség képviselője szerdán a Fővárosi Ítélőtáblán a Tanyi György és társai ellen emberölés kísérletete miatt indított büntetőper másodfokú eljárásának kezdetén. A táblabíróság eredetileg három tárgyalási napot tűzött ki az ügyben, azonban a perbeszédek után egy kivételével már a vádlottak is elmondták az utolsó szó jogán tett észrevételeiket. Tanyi Györgyöt, két öccsét, és a negyedrendű terheltet, B. Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy 1996-ban a budapesti ügetőnél meg akarták ölni Lakatos Csaba hajtót. A vád szerint Tanyi György négyszer lőtt rá egy átalakított kispuskával a sportolóra, aki három helyen – a nyakán, a derekán és a combján – talált el. Lakatos életveszélyes sérüléseket szenvedett, de fedezékbe tudott húzódni, majd segítséget kért. A férfi életét a kórházban mentették meg, majd hamarosan, még a lábadozása idején újra versenyezni kezdett.
Még mindig nem tisztázott a támadás indítéka
Máig sem sikerült kederíteni, hogy mi lehetett a Lakatos Csaba elleni támadás indítéka, és ha valóban Tanyi György köréhez köthető a merényletkísérlet, akkor ki lehet a megbízó, és mi oka lehetett, hogy Lakatost eltegyék láb alól. Tény ugyanakkor, hogy Lakatos Csaba közeli kapcsolatokat ápolt Prisztás Józseffel, aki az ügetőnál történtek előtti napon lőttek agyon Óbudán. A Prisztás-ügy az ügetőnél történtekhez hasonlóan két évtizedig megoldatlan volt, majd a kilencvenes évek olajügyeinek egyik kulcsfiguráját, Portik Tamást és egykori bizalmasait vádolták meg abban. A vád szerint Portik és Prisztás viszonya egy ingatlanügylet miatt mérgesedett el, de sokan azt is feltételezik, hogy Prisztás be akart szállni az olajüzletbe, ami Portiknak ugyancsak konkurrenciát jelentett volna. Portik Tamás a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként immár jogerősen kiszabott tizenöt éves fegyházbüntetését tölti. Az ügetőnél elkövetett támadás egyik lehetséges indítéka, hogy Prisztás József halála után Lakatos Csabát tanúként hallgatták meg a nyomozásban, és akkor ő Portikékra tett terhelő vallomásokat, ezért veszélyes lett az olajosok számára. Több beszámoló szerint Lakatos élete a kórházban még a rendőri őrizet ellenére is veszélyben volt, mivel a megbízói kör holtan akarta látni, ezért vállról indítható rakétával rombolták volna le a kórtermet, ahol ápolták. A kilencvenes évek magyarországi leszámolásai miatt egyaránt csak két évtized múlva újraindított vizsgálatokhoz hasonlóan a Lakatos Csaba elleni merényletkísérlet ügyében is tanúként bukkant fel a kecskeméti maffiaper főszereplője, Radnai László, aki a Prisztás-ügy és az Aranykéz utcai robbantás analógiájára igyekezett Portikra tolni a megbízói szerepet, de Portik Tamást a Lakatos elleni támadással nem hozták összefüggésbe a hatóságok.
Első fokon összesen harmincegy év Tanyiéknak
A Fővárosi Törvényszék idén júniusban Tanyi Györgyöt tizenegy, két öccsét nyolc-nyolc, B. Lászlót pedig négy év szabadságvesztéssel sújtotta a Lakatos Csaba elleni támadás miatt. A bíróság a hevenyészett nyomozási adatok ellenére is bizonyítottnak találta, hogy a számos, és súlyos kétely ellenére Tanyi György követte el a merényletet, testvérei, illetve a negyedrendű vádlott pedig segítettek neki a menekülésben, és a bűnjelek eltűntetésében. A törvényszéket és a bíróságot sem zavarta, hogy Tanyi és Lakatos a támadás előtt, és után is jó barátok voltak, illetve maradtak, ez csak akkor szakadt meg, amikor a 2014-ben újrakezdett vizsgálatban a sportoló már az egykori nehézfiúra tett terhelő vallomásokat. Az ügyben tanúként szerepelt a rendőrségi korrupciós botrány kulcsfigurája, a fővárosi éjszakai élet egykori ura, Vizoviczki László is, aki elmondta, hogy az egyik, a vesztegetési ügyekben érintett volt főrendőr olyan ajánlatot tett neki, amely szerint harminchatmillió forintért elintézi, hogy Tanyi György hosszú időre börtönben maradjon. Az ügetőnél történtek miatt indított elsőfokú perben számos, a védelem által sokszor hangoztatott körülményt nem tisztázott a Fővárosi Törvényszék, így az azokra tett korábbi indítványokat a másodfokú eljárásban is fentartották a vádlottak és a védők.
A remény rabjai
A Fővárosi Ítélőtáblán megkezdett perben az eredetileg kitűzött három tárgyalási nap reményt ébreszthetett a védelemben, hogy ha szűkös keretek között is, de sikerül tisztázni az újra megnyitandó bizonyításban a vitás kérdésékete, de a táblabíróság Máziné Szepesi Erzsébet vezette bírói tanácsa egy rövid iratismertetés után már elrendelte a perbeszédek megtartását. Az ügyész a vádirat fenntartása mellett súlyosabb büntetést kért a Tanyi testvérekre, az ügyben vádalkuzó B. Lászlóra kiszabott korábbi ítéletet azonban elégségesnek találta. Tanyi György védője, Kadlót Erzsébet szerint védence ellen koncepciós eljárást indítottak a hatóságok, mert a cél az, hogy Tanyit mindenképpen el kell ítélni. A védő szerint az ügyben igenis releváns körülmény lenne annak kiderítése, hogy milyen körök, és miért akarták eltenni láb alól Lakatos Csabát, mert ezzel a valódi elkövetőket is azonosítani lehetne. Kadlót Erzsébet az ügyben eljárt szakértők munkáját is élesen kritizálta, egyikük, a pszichológus például úgy adott részletes jellemrajzot Tanyiról, hogy a vádlottal mindössze annyi időre találkozott, amíg Tanyi György közölte vele: nem vállalja a vizsgálatot. A védő az elsőfokú ítélet súlyos hiányosságai miatt annak hatályon kívül helyezését, illetve Tanyi felmentését indítványozta. Hasonló javaslatokat tettek a másik két Tanyi testvér, illetve B. László védői is.
Tanyi György: sok balhéban részt vettem, de nem öltem embert
Tagadta bűnösségét a Lakatos Csaba elleni támadás ügyében az utolsó szó jogán tett nyilatozatában Tanyi György, aki elmondta: korábbi sportolói múltja, fellépése, fizikai ereje miatt egy időben sok megbízást kapott, így sokat verekedett, de sosem vetemedett volna arra, hogy bárki életére törjön. A vádlott részletesen elmondta, hogy Lakatoshoz több évtizedes barátság fűzte, ami a merénylekísérlet után sem szakadt meg. Tanyi György a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta, bízik abban, hogy a Fővárosi Ítélőtábla belátja az elsőfokú döntés hiányosságait, és vagy hatályon kívül helyezi azt, és új eljárást ír elő, vagy társaival együtt felmenti őt. A táblabíróság január 12-én hirdet ítéletet az ügyben.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS